Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 grudnia 2019
Klonowa kołyska Jezusa
Sacra Culla wraca do Betlejem

Aż trudno uwierzyć, ale w Betlejem nie było relikwii żłóbka. Po czternastu wiekach fragment drewna z kołyski Jezusa powrócił właśnie do Ziemi Świętej. – Żłóbek to żywa Ewangelia ukazująca czułość Boga, to znak naszej wiary, którego nie można utracić – podkreśla papież Franciszek.
– W Betlejem codziennie jest Boże Narodzenie. Tysiące ludzi z całego świata przybywa do groty, by „dotknąć” tajemnicy Słowa, które z miłości stało się człowiekiem. Teraz będą mogli też zobaczyć słynną relikwię – mówi ks. Emad Kamel. Wyjaśnia, że drewno z kołyski celowo nie zostało umieszczone w bazylice Narodzenia, tylko w sąsiadującym z nią kościele, by rozładować napływ pielgrzymów modlących się każdego dnia w tym miejscu, które jest niewielkie. – Przez ten dar Franciszka obecność Zbawiciela w Betlejem staje się bardziej wyrazista. Budując swą wiarę, używamy też wyobraźni, a czy może być bardziej wymowny znak niż kołyska Jezusa w miejscu Jego narodzenia – mówi ks. Kamel. I dodaje: – Te święta będą dla nas wyjątkowe. Wierzę, że uczczenie tej relikwii otworzy serca wielu ludzi na przyjęcie z nowym entuzjazmem wiary i miłości prawdy, która zmieniła bieg historii.

Ojciec Francesco Patton, przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, której została powierzona relikwia, wyznaje, że pielgrzymi przybywający do Betlejem z zaskoczeniem przyjmowali fakt, że nie było tam relikwii żłóbka, a Święta Kołyska (Sacra Culla) Jezusa przechowywana jest w Rzymie. Fragment żłóbka został podarowany ok. 640 r. papieżowi Teodorowi I, który pochodził z Jerozolimy. Chodziło o to, by uchronić go przed zniszczeniem przez muzułmanów, którzy opanowali wówczas Ziemię Świętą. Relikwia trafiła do bazyliki Matki Bożej Większej, nazywanej też bazyliką Matki Bożej przy Żłóbku.

- Po czternastu wiekach fragment drewna z kołyski powraca do Ziemi Świętej. Jest to kawałek drewna klonowego o długości 2,5 cm i szerokości około centymetra, który 22 listopada został wyjęty z oryginalnego relikwiarza ozdobionego scenami opowiadającymi o Bożym narodzeniu – opowiada o. Patton. W obecności specjalnej komisji historycznej dokonał tego kard. Stanisław Ryłko, który jest archiprezbiterem rzymskiej bazyliki. Przekazaniu relikwii towarzyszy specjalne błogosławieństwo. Ojciec Święty życzy, by „orędzie pokoju ogłoszone przez aniołów w noc Bożego Narodzenia, które 2 tys. lat temu wybrzmiało w Betlejem, przyniosło dar pokoju i pojednania, którego nasz świat coraz bardziej potrzebuje”.

gosc.pl

więcej na ten temat na portalu aleteia.org