Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 lutego 2020
Nabożeństwo żałobne sp. Romualda Lipki w Archikatedrze Lubelskiej
Jerzy Kortyński
Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Romualda Lipki? Romualda Lipko - lider Budki Suflera od lat był związany z Lublinem. W samo południe 7 lutego na lubelskim ratuszu flagi zostały opuszczone do połowy masztu na znak żałoby po śmierci Romualda Lipko. Oprócz tradycyjnego hejnału miejskiego hejnalista odegrał również "Ciszę" oraz "Jolka, Jolka pamiętasz". Podana została już data i godzina pogrzebu Lipki. Wiadomo, że miejscem ceremonii będzie właśnie Lublin, czyli tam, gdzie powstała Budka. Pogrzeb Romualda Lipki odbędzie się 12 lutego 2020 roku (środa) o godzinie 13.00 (23.00 czasu Sydney). Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej, a po niej ciało zostanie odprowadzone na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Informacja o dacie pogrzebu pojawiła się na FB Budki Suflera.

Budka Suflera - Gdyby jutra nie było

Wywiad z Budka Suflera na drugi dzień po koncercie Woodstock 2014. Członkowie BS wspominają historię zespołu a także wprowadzają w atmosferę tamtych lat i kuluary tworzenia muzyki. Wywiad tutaj

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy co się da" i wielu innych.

Lipko komponował też m.in. dla Anny Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Urszuli ("Dmuchawce latawce wiatr", "Malinowy król"), Zdzisławy Sośnickiej ("Aleja gwiazd"), Maryli Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko") czy Izabeli Trojanowskiej ("Jestem twoim grzechem", "Wszystko, czego dziś chcę").

Historia Budki Suflera, sięga roku 1969 i pierwszych prób muzycznych wokalisty Krzysztofa Cugowskiego (wówczas jeszcze ucznia szkoły średniej) i jego szkolnych kolegów – gitarzysty Krzysztofa Brozi, basisty Janusza Pędzisza i perkusisty Jacka Grüna. W roku 1970 Krzysztof Cugowski dołączył do zespołu Romualda Lipki i grupa ta przyjęła później nazwę Budka Suflera.

W połowie 2019 roku Budka Suflera wróciła na estradę w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i singlem "Gdyby jutra nie było". Zespół zapowiedział nowy album oraz trasy koncertowe: 45 lat "Powrót do korzeni"! i "Za Ostatni Grosz 2020".

Ostatnio Lipko skomponował hymn obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II - "Nie zastąpi Ciebie nikt".

Nie zastąpi Ciebie nikt

Ostatni wywiad w Radiu ZET

Woodstock 2014

Koncert w Katowicach 2015 Koncert Katowice 2015

Takie Tango