Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 kwietnia 2020
Jak zrobić maseczkę antywirusową
radzi Marysia Thiele, a kwestionuje epidemiolog

Maska musi być zrobiona ze 100% bawełny. Najcieńsza maska ma dwie warstwy bawełny, poniższa ma 3 warstwy, zrobiona z bawełnianego ręczniczka do wycierania naczyń, nie wymaga szycia, jest składanką łatwą do utrzymania w czystości. ŻADNA MASKA NIE GWARANTUJE 100% zabezpieczenia przed CORONAVIRUS-19. Tylko właściwie używana maska ZMNIEJSZA RYZYKO zachorowania i zabezpiecza przed zarażeniem innych osób.Po każdym użyciu uprać materiał i wyparzyć wrzątkiem. Wyprasować gorącym żelazkiem. Zmieniać gumki.

Robienie maski:
1. Wyprasować bawełniany ręczniczek
2. Odmierzyć 27 cm na 43 cm
3. Obciąć założone brzegi ręczniczka
4. Odmierzyć 8 cm z 27 cm i złożyć do środka. Mamy dwie warstwy.
5. Odmierzyć 8 cm z reszty materiału i złożyć do środka. Mamy 3 warstwy.
6. Maska powinna być 10 cm szeroka. 7. Odmierzyć m/w 8.5 cm (zależy od wielkości twarzy) z każdego końca i złożyć do środka
8. Wybrać odpowiedniej długości do wielkości twarzy cienkie gumki
9. Naciągnąć gumki do ostatniego założenia i ułożyć zmarszczenie
10.Maska skończona
11.Założyć na twarz.
















Szanowna Redakcjo.Do artykułu "Jak zrobić maseczkę antywirusową" warto zamieścić opinię epidemiologa, która załączam poniżej.
Wszyscy eksperci są zgodni, że w okresie pandemii COVID-19 osoby z objawami infekcji dróg oddechowych, w tym zakażone SARS-CoV-2, oraz pracownicy służby zdrowia powinny nosić maseczki ochronne. Natomiast co do noszenia ich przez resztę społeczeństwa, zdania są podzielone.

Epidemiolog odpowiada na pytania czytelników “Wyborczej” wyborcza.pl/7,82983,25846099,ile-czasu-mozna-nosic-jedna-maseczke-epidemiolog-odpowiada.html?disableRedirects=true

Czy noszenie osłony na twarzy nie jest lepsze społecznie, zdrowotnie i ekonomicznie niż kompletna izolacja? Ani noszenie maseczki, ani izolacja nie są stuprocentowo skuteczne. Maski mają różne filtry, wiele osób nosi maski własnej roboty, które niczego nie filtrują, zatrzymują tylko duże krople. Jeśli się je nosi przez wiele godzin, ich aktywność jest żadna, są nasiąknięte śliną i same stanowią zagrożenie epidemiologiczne.

Jak często należy zmieniać maseczki? To zależy od materiału, z którego wykonana jest maska. W przypadku tych profesjonalnych czas określa producent. Jeśli chodzi o te własnej roboty, trudno stwierdzić. Jeśli np. użyliśmy bawełny, to jej możliwości filtracyjne są tak niskie, że skuteczność ma już na początku niewielką. Jeśli wszyliśmy filtr, to też zależy, jaki on jest - poliamidowy, z worka od odkurzacza itd., bo ta skuteczność waha się od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. (J.K.)