Andrzej Siedlecki | Drodzy Czytelnicy! Moje wyjaśnienie dotyczy przekłamania złośliwej i przede wszystkim niesłusznej insynuacji Pana Baterowicza, że jakoby mając złą intencję, obniżyłem rzeczywistą liczbę ofiar „Grudnia 1970”. Niestety, już od początku Pan Baterowicz pisze nieprawdę, bo nie napisałem, że: … „na Wybrzeżu zabito… 18 osób”, więc jest to oczywiste przekłamanie. Jak wiemy na całym Wybrzeżu, nie tylko w Gdańsku i Gdyni, zginęło więcej osób! To jest też pomyłka Pana B., który nie wie, że w pojęcie Wybrzeże wchodzą także i inne miasta. Dalej Pan B. pisząc nieskromnie i poucza Polaków, jak Wielki Nauczyciel, by byli sumienni i skrupulatni.
Link do artykułu M. Baterowicza
Link do artykułu A. Siedleckiego
Pisze: „Polsce potrzeba ludzi skrupulatnych i sumiennych”, a sam nie jest wystarczająco skrupulatny, bo nie przeczytał sumiennie mojego tekstu. A także do innych, wielu źródeł nie zajrzał, co zrobić powinien! I Na tym właściwie można by było poprzestać, bo cały atak na Bogu ducha niewinnego człowieka już jest chybiony i bezpodstawny.
Natomiast chciałbym jednakże dodać i wyjaśnić moim Czytelnikom, że ponieważ bohaterem mojej krótkiej notatki był tragicznie zmarły Z. Godlewski, o którym powstała przejmująca piosenka, to myślałem tylko o Gdyni, tylko o tym mieście, w którym właśnie on, symbol przemocy systemu komunistycznego, zginął. Nie o Wybrzeże, chodziło o Gdynię! Jedynym moim niedopatrzeniem było to, że nie wykreśliłem przy poprawkach słowa Gdańsk, w którym według danych „Solidarności” zginęło 6 osób.
Co do liczby zabitych sprawdziłem wszelkie źródła mi dostępne, a także źródło gdańskiej „Solidarności”, któremu zawierzyłem i tu Państwu z innymi źródłami także załączam. Wszystkie źródła pisały o 18 ofiarach w Gdyni, a nawet to najnowsze z 2019 roku, które znajdą Państwo poniżej.
Natomiast, nie rozumiem, dlaczego Pan B. cytuje profesora z książki wydanej bardzo dawno, bo w 1991 roku (!), kiedy prawdopodobnie nie znano, lub nie podawano całej prawdy ze znanych nam powodów, który szacuje na podstawie „doniesień” (?), że: … „Istnieją doniesienia o 147 ofiarach śmiertelnych w samym Szczecinie, a ogólną liczbę zabitych ocenia się na kilkaset osób”. Przepraszam, ale gdzie - w Szczecinie? W Gdańsku, Gdyni, Słupsku?… Jeszcze raz podkreślam, że nie pisałem o ofiarach w Szczecinie, ani o Wybrzeżu, więc ten cytat nie dotyczy w ogóle mojej notatki! Więc błąd i niepotrzebna manipulacja!
Poza tym, „doniesienie” to jest i tak niekonkretne, i nie można opierać się na jednym źródle w dążeniu do wykrycia prawdy. Jeśli Pan B. zna inne wiarygodne źródła na poruszony przez niego temat, to chętnie się zapoznam. Czytelnicy i ja poznamy wtedy prawdę! I w ten sposób wszyscy będziemy służyć z miłości do prawdy, o której mówił nasz Ojciec Święty. I nie trzeba by było wtedy nadużywać nazwiska Ojca Świętego, by podeprzeć swoje przekłamania i insynuacje. Ojciec Święty niósł zgodę i pokój!
Oto podaję Państwu załączone źródła do wglądu.
I odpowiedzi z „Solidarności” z ostatniej chwili! Z dnia 8.06.2020.Na moje pytanie, dotyczące ofiar „Grudnia 1970” z archiwum gdańskiej „Solidarności” od archiwistki KK NSZZ „Solidarność” otrzymałem link do strony IPN z ofiarami „Grudnia 1970” r. Oto link:
serwis21.blogspot.com/2012/12/wykaz-ofiar-grudnia-1970-r-ipn-gdansk.html Natomiast kierownik oddziału gdyńskiej „Solidarności” na moje pytanie: Czy mógłby Pan mnie poinformować o oficjalnej, wiarygodnej liczbie, według ostatnich dokumentów- ile osób było zabitych w Gdyni? - odpowiedział: „Związek opiera się na danych IPN, jako instytucji państwowej, której celem statutowym jest prowadzenie prac badawczych na temat najnowszej historii Polski. Nie posiadamy innych danych dotyczących ofiar mordu grudniowego.”
Następne źródła: Kopia ze strony „Solidarności” poniżej. web.archive.org/web/20080519024640/http://www2.solidarnosc.gda.pl/grudzien70/Grudzien70_03.htm albo: www2.solidarnosc.gda.pl/grudzien70.htm
Ze strony gdańskiej „Solidarności”: POLEGLI:
16 grudnia 1970 r. przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 1. Jerzy Matelski 2. Stefan Mosiewicz
17 grudnia 1970 r. w rejonie przystanku kolejki elektrycznej Gdynia Stocznia – tu przedstawiamy biogramy i okoliczności śmierci poległych w Gdyni 3. Brunon Drywa 4. Zbigniew Godlewski 5. Jan Kłużny 6. Jerzy Kuchcik 7. Stanisław Lewandowski 8. Zbigniew Nastały 9. Józef Pawłowski 10. Ludwik Piernicki 11. Jan Polechoński 12. Zygmunt Polito 13. Stanisłw Sieradzan 14. Zygmunt Gliniecki 15. Marian Wójcik
17 grudnia 1970 r. w Szczecinie
16. Stanisław Kamać 17. Jadwiga Kowalczyk 18. Daniel Kućma 19. Roman Kużak 20. Edward Prysak 21. Zbigniew Semczysyn 22. Michał Skipor 23. Waldemar Sumiński 24. Julian Święcicki 25. Zygmunt Toczek 26. Wojciech Woźnicki 27. Janusz Wrzodak
18 grudnia 1970 r. w rejonie Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie 28. Eugeniusz Błażewicz 29. Stefan Stawicki
15 grudnia 1970 r. w Gdańsku 30 Andrzej Perzyński 31. Waldemar Rebinin 32.Józef Widerlik 33.Kazimierz Zastawny
17 grudnia 1970 r. w rejonie budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdyni 34. Apolinary Formela 35.Jerzy Skonieczka 36.Zbigiew Wycichowski 37.Waldemar Zajczonko 38.Janusz Żebrowski
18 grudnia 1970 r. w Elblągu 39.Tadeusz Sawicz
I według danych „Solidarności”, w Gdańsku zginęło 6 osób.
Natomiast wiadomości.wp.pl z dnia 17.12.2015 podały tę samą liczbę: 18 osób.
W 2019 roku Polskie Radio, czyli przedostatnia wiadomość w oparciu o zgromadzone dokumenty przez Sekcję Historyczną Solidarności podaje bilans zabitych w Gdyni - znowu 18 osób. Tu link:
polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2422816,Czarny-czwartek-17-grudnia-1970-Najkrwawszy-dzien-robotniczego-powstania-na-Wybrzezu
Fragment: „…Zginęło 11 osób: Brunon Drywa, Zbigniew Godlewski, Jan Kałużny, Jerzy Kuchcik, Stanisław Lewandowski, Zbigniew Nastały, Józef Pawłowski, Ludwik Piernicki, Jan Polechoński, Zygmunt Polito, Stanisław Sieradzan. …według niektórych przekazów również strzelano. Zginęły kolejne osoby: Apolinary Formela, Zygmunt Gliniecki, Jerzy Skonieczka, Marian Wójcik, Zbigniew Wycichowski, Waldemar Zajczonko i Janusz Żebrowski.” Razem 18 osób.
Dostęp 4.06.2020 do oficjalnego źródła IPN, link: grudzien70.ipn.gov.pl/ i kliknij na więcej…to otworzy się okienko pod tym adresem:
[=]http://grudzien70.ipn.gov.plg70/historia/1642, Grudzień-1970-Jerzy-Eisler.html[/=] (fragment)… „W Gdyni zginęło co najmniej 18 osób”.
Znalazłem jeszcze jedno źródło w Gazeta.pl z grudnia 2005 roku, które pod tytułem „SB utaiła prawdziwą liczbę ofiar Grudnia 1970” podaje różne dane. Oto link: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,3070144.html (Fragment) Dane innego profesora: „Doniesienia o setkach ofiar na szczęście można włożyć między bajki - uważa profesor Jerzy Eisler, autor książki "Grudzień '70. Geneza, przebieg, konsekwencje". Tak więc z tego artykułu dwóch gdańskich dziennikarzy można wywnioskować, że dojście do całkowitej prawdy o polskiej tragedii, z różnych powodów jest bardzo utrudnione.
Andrzej Siedlecki
www.andrzejsiedlecki.pl
|