Wojciech Owsianowski to najwybitniejszy w Polsce promotor P.E. Strzeleckiego, odkrywcy Mount Kosciuszko; duch współpracy polsko-polonijno-australijskiej; koordynator działań na rzecz budowy Pomnika Strzeleckiego w Jindabyne. Człowiek niespożytej energii i pomysłowości, niebywałego entuzjazmu, a także przeogromnej wiedzy i talentu oratorskiego (i pisarskiego) do jej przekazywania.
W latach 1985-88 był koordynatorem działań na rzecz budowy pomnika PE.Strzeleckiego – daru Polski dla Australii na 200-lecie osadnictwa. W ciągu ponad 60 lat swojej działalności duże znaczenie przywiązywał do turystyki polonijnej (nawet organizując kursy dla pilotów wycieczek polonijnych). Niestrudzenie propagował Strzeleckiego (m.in. doroczne rajdy „Śladami Strzeleckiego”) oraz Szlak Piastowski prowadzący przez „Ziemie Skąd Nasz Ród”.
Wojciech Owsianowski ur. się 11 kwietnia 1940 r. w Poznaniu. Z zawodu inżynier mechanik, z powołania publicysta oraz przewodnik PTTK, organizator wycieczek, rajdów i zlotów, spływów kajakowych, konferencji, sympozjów i jubileuszy. W 1948 r. wstąpił do harcerstwa (ZHP). CzłonkiemPTTK Polskiego Towarzystwa Turystyczn-Krajoznawczego był od 1958 roku.
W PTTK pełnił wysokie funkcje na różnych szczeblach. Był inicjatorem i pierwszym prezesem Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych powstałego w 1980 r. W 1983 r doprowadził do założenia Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia”.W latach 1985-88 kierował renowacją zabytkowej kamienicy przeznaczonej na Dom Polonii; od Ministra Kultury i Sztuki otrzymał Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami.
Autor kilkunastu przewodników turystycznych. Korespondent wielu gazet: Ilustrowanego Kuriera Polskiego, Głosu Wielkopolskiego, Expressu Poznańskiego, Poznaj Świat, australijskiego Pulsu Polonii oraz wielu pism branżowych.
Posiada wiele odznaczeń, m.in. : Srebrny Krzyż Zasługi, Złota Odznaka PTTK, Złota Odznaka Towarzystwa Polonia , Odznaka Honorowa Miasta Poznania, nagroda im. E. Raczyńskiego.
W roku 1997 wespół z grupą poznańskich dostojników i kościelnych hierarchów przyczynił się do sprowadzenia szczątków P.E. Strzeleckiego z londyńskiego cmentarza Kensal Green do Poznania. Szczątki spoczęły w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha.
W swej działalności nie omieszkał Owsianowski złożyć hołdu Strzeleckiemu za jego akcję humanitarną w Irlandii w czasie klęski głodu. Dzięki staraniom Owsianowskiego oraz czynników oficjalnych i placówek dyplomatycznych odsłonięto 29 marca 2015 r. w centrum Dublinu tablicę pamiątkową z tekstem w języku angielskim, polskim i irlandzkim. Tablica została zaprojektowana przez artystę poznańskiego Roberta Sobocińskiego, syna sławnego rzeżbiarza, Jerzego Sobocinskiego, twórcy pomnika Strzeleckiego.
Nie zapominajmy, że z inicjatywy Owsianowskiego wmurowano tablicę pamiątkową Strzeleckiego na dziedzińcu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1984) oraz na ścianie kościoła św. Jakuba w Głuszynie (gdzie Paweł Edmund otrzymał chrzest święty) w r. 2008. Również z jego inicjatywy wybito medale Strzeleckiego wg projektów J. Sobocińskiego i J. Stasińskiego.
Wojciech od lat współpracuje ze szkołami im. Strzeleckiego, organizując tam Izby Patrona i uroczystości rocznicowe, sprowadzając także gości z Australii. Przekazuje szkołom różne eksponaty, jak np. flagę australijską, która wisiała na pomniku Strzeleckiego w chwili jego odsłonięcia.
Owsianowski zasługuje na uznanie jako rzetelny dokumentalista. W załączonych materiałach znajdujemy pełną listę działaczy i członków (w Kraju i w Australii) komitetów budowy pomnika Strzeleckiego, kronikę wydarzeń 1980-1988, opis techniczny i artystyczny Pomnika i platformy widokowej, relację z odsłonięcia pomnika przez gubernatora NPW Sir Jamesa Rowlanda i T. Młyńczaka, wiceprzewodniczącego Rady Państwa - prezesa Towarzystwa POLONIA. Mamy też spis odznaczeń, życiorys twórcy pomnika (prof. J Sobocińskiego), skład grupy Poznańskiej i Warszawskiej, listę zaangażowanych przesiębiorstw (australijskich oraz polskich), genezę powstania Obelisku Kościuszki, unikalną informację o spotkaniu Sobocińskiego i Ostoi-Kotkowskiego, twórców pomnikow Strzeleckiego i Kościuszki; dokładną relację z pobytu delegacji polskiej w Australii, a nawet listę nie zawsze komicznych niespodzianek oraz wpadek związanych z pomnikiem.
W styczniu tego roku Owsianowski zakończył swą działalność publiczną.Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za wszystko, co zdołał dokonać. Rozumiemy jednak, że musi wreszcie odpocząć, bowiem w takim galopie, w jakim Wojtek działał i innych za sobą ciagnął, to i pancerne rumaki by się potwornie zasapały.