Fragment obrazu Matejki | 15 lipca 2020 mija 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Jak zwykle odbywają się obchody państwowe i ważne wydarzenia z tym związane. Na uroczystość na polach grundwaldzkich przybyli prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda. W uroczystościach także wziął udział premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Litwy Saulius Skvernelis. Powiewały flagi Polski, Litwy oraz Chorągiew Wielkiego Królestwa Polskiego z okresu bitwy.Niestety, w tym roku koronawirus pokonal wojska Krzyżackie i polsko-litewskie i nie odbyła się tradycyjna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.
Bitwa pod Grunwaldem była największą bitwą w średniowiecznej Europie. W bibliografii niemieckiej bitwa pod Grunwaldem występuje jako bitwa pod Tannenbergiem - obecna nazwa Stębark.
15 lipca 1410 roku na polach pod Grunwaldem Polacy i Litwini starli się z Krzyżakami, których wsparli rycerze z Zachodniej Europy. Wojskiem polsko-litewskim dowodził król Władysław Jagiełło. Dowódca krzyżacki, Wielki Mistrz Krzyżacki Urlich von Jungingen zginął.
Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich, nie została jednak wykorzystana dla całkowitego zniszczenia Zakonu.
Rankiem 15 lipca 1410 roku obie armie stanęły naprzeciw siebie na polach wsi Grunwald. Krzyżacy dysponowali około 16 tysiacami jazdy i 5 tysiącami piechoty. Połączone siły polsko-litewskie wraz z posiłkami ruskimi i tatarskimi liczyły około 30 tysiecy ludzi.
Wynik bitwy miał zasadniczy wpływ na stosunki polityczne w ówczesnej Europie. Nie tylko ostatecznie załamał potęgę Zakonu, ale również wyniósł dynastię jagiellońską do rangi najważniejszych na kontynencie.
Bitwa pod Grunwaldem stanowi nie tylko największe wydarzenie panowania Jagiełłowego, ale należy do najważniejszych dat w historii Polski. Zwycięstwo grunwaldzkie, załamując potęgę zakonu krzyżackiego, zahamowało na kilka wieków ekspansję niemiecką na wschód.
Na You Tube:OLSZTYN24: Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem na Polach Grunwaldu
Przeczytaj więcej o przebiegu bitwy na stronie:
muzhp.pl/pl/c/443/bitwa-pod-grunwaldem-czyli-cztery-godziny-ktore-wstrzasnely-europa
Fragment filmu “Krzyżacy” z 1960 r. , w reżyserii Aleksandra Forda, na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza
Bitwa pod Grunwaldem - J. Matejko |
|