Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
30 lipca 2020
Raport Departamentu Stanu USA dotyczący Ustawy 447 (Just Act)
Dokument zachęca Polskę do rozwiązania problemu mienia żydowskiego
Wczoraj ukazał się raport Departamentu Stanu USA dotyczący Ustawy 447 (Just Act). Polska zostaje wymieniona w nim jako jedyny kraj Unii Europejskiej, który nie przyjął całościowych rozwiązań dotyczących zwrotu mienia ofiarom Holocaustu i ich spadkobiercom. Dokument zachęca Polskę do rozwiązania problemu mienia żydowskiego pozostawionego po 1939 r., ale nie zmusza naszego kraju do wypłat odszkodowań dla ofiar Holokaustu lub ich reprezentantom. Określa jednak Polskę „jedynym krajem członkowski Unii Europejskiej, w którym pozostały poważne kwestie związane z mieniem z czasów Holokaustu i który nie uchwalił kompleksowej krajowej ustawy reprywatyzacyjnej”.

Jest już reakcja MSZ - tutaj

Kolejny artykuł na ten temat w Radiu Maryja

„Ocaleni z Holokaustu i ich potomkowie będący obywatelami amerykańskimi twierdzą, że procedury wymagane do odzyskania ich prywatnych nieruchomości za pośrednictwem polskiego systemu sądowniczego lub w drodze ugody z władzami centralnymi lub samorządem lokalnym są długotrwałe, uciążliwe, kosztowne i w dużej mierze nieskuteczne” – czytamy w dokumencie.

W części dotyczącej mienia bezspadkowego, raport stwierdza, że „Polska nie przyjęła ustawy dotyczącej znacznej ilości własności prywatnej pozostawionej bez spadkobierców w wyniku Holokaustu. Zamiast tego, majątek bezspadkowy podlega polskiemu prawu spadkowemu, na mocy którego majątek ten wraca do samorządu lokalnego lub Skarbu Państwa”.

„Według rządu, bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej Polska zaczęła regulować status prawny mienia pozostawionego przez właścicieli, w tym Żydów, którzy zginęli w czasie Holokaustu, na mocy szeregu dekretów regulujących status opuszczonego i porzuconego mienia, w ramach całościowej nacjonalizacji własności prywatnej w okresie powojennego funkcjonowania systemu komunistycznego” – czytamy.

Mimo braku oficjalnego wezwania Polski do spłaty odszkodowań, raport Departamentu Stanu nie zamyka dyskusji o roszczeniach dotyczących pożydowskiego mienia w Polsce. „Umacnia Deklarację Terezińską z 2009 r. fałszywą tezą o zobowiązaniach 47 państw, podkreśla problem mienia bezspadkowego i uznanego za porzucone po 1945” – stwierdza na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

pch24.pl