Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
18 sierpnia 2020
Rok 2020 Rokiem kryptografa Jana Kowalewskiego
IPN

Jan Kowalewski
Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r. oraz wojnie polsko-bolszewickiej ⚔️ było możliwe także dzięki złamaniu przez Polaków sowieckiej kryptografii❗️ W krytycznym momencie wojny z bolszewikami polscy kryptolodzy odszyfrowali 4️⃣1️⃣0️⃣ sowieckich raportów, w tym od głównych oficerów Armii Czerwonej: Michaiła Tuchaczewskiego, Lwa Trockiego, Siemiona Budionnego. Praca polskich kryptologów doprowadziła między innymi do odkrycia odstępów między oddziałami w lewym skrzydle Armii Czerwonej, co umożliwiło Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu wykonanie zwycięskiego manewru znad Wieprza.

Pierwsze klucze szyfrowe Armii Czerwonej złamał por. Jan Kowalewski na przełomie sierpnia i września 1919 r. Tym samym umożliwił odczytanie korespondencji bolszewickiej z frontów wojny domowej na Ukrainie, w południowej Rosji i na Kaukazie. Złamał też szyfry innych armii walczących przeciwko Polsce. W okresie walk wojny z bolszewikami polski wywiad radiowy przejął kilka tysięcy szyfrogramów. W okresie walk o Warszawę w 1920 r. ich liczba kształtowała się na poziomie 4️⃣0️⃣0️⃣–5️⃣0️⃣0️⃣ miesięcznie.

To dzięki pracy Jana Kowalewskiego i całej sekcji szyfrów Wojska Polskiego, polskie władze – przede wszystkim kierownictwo armii - miało wgląd w decyzje wszystkich stron konfliktu, co umożliwiało Polsce opracowanie strategii działań zaczepnych. Na podstawie sekcji szyfrów, w okresie międzywojennym powstało Biuro Szyfrów, które złamało później niemiecką Enigmę.

źródło Facebook

Zapomniany kryptolog - Jan Kowalewski. polskatimes.pl

Kryptolog do zadań specjalnych

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem Jana Kowalewskiego. Zasługi kryptologa są nie tylko inspiracją do opracowań naukowych, ale także stały się kanwą do akcji dramatu „Człowiek, który zatrzymał Rosję”, zaprezentowanego w Teatrze Telewizji w 2018 roku.