Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
3 wrzesnia 2020
Nieprawdopodobny Lwów (2)
Andrzej Siedlecki

Lwów był rzeczywiście wyjątkowym miastem, gdzie krzyżowały się różne kultury, ormiańska, ukraińska, niemiecka, żydowska i najsilniejsza - polska. W 1936 roku było aż 19 muzeów. Większość tych muzeów, założonych przed 1939 rokiem miało charakter polskich instytucji. Miasto zawiera w sobie „polską pamięć” dawnej świetności stolicy Galicji i na każdym kroku widać ślady polskości. Nie spodziewałem się, że tu, w centrum Lwowa zobaczę okazały pomnik Adama Mickiewicza, którego budowę zatwierdzono w setną rocznicę urodzin wieszcza. Budowa zajęła trochę czasu. Koszt był dość duży i do subwencji miasta, i sejmu galicyjskiego dołożyli się ofiarni lwowianie, organizując różne imprezy, z których zebrane fundusze pomogły Adamowi stanąć na cokole.

Na odsłonięcie pomnika w 1904 roku przyjechał nawet syn poety Władysław, który wraz z wielotysięcznym tłumem celebrował tę uroczystość. Otrzymywał od różnych delegacji kwiaty i wieńce, by kłaść je pod pomnikiem ojca. Sejm nawet uchwalił dla syna dożywotnią pensję, którą Władysław otrzymywał do wybuchu I wojny światowej. Kolumna Mickiewicza, pod którą odbywały się różne rocznice narodowe, stała się symbolem polskich uczuć patriotycznych. Przyszedł rok 1939 i 3 maja, przed II wojną światową, w rocznicę Konstytucji 3 Maja odbyła się ostatnia uroczystość patriotyczna. 1)


Kolumna Adama Mickiewicza autorstwa Antoniego Popiela


Zajrzeliśmy do gotyckiej Katedry Łacińskiej. Odbywała się msza. Kościół był pełen wiernych. I o dziwo, ze zdumieniem usłyszeliśmy polski język. Po lewej i prawej stronie białe plansze, z których wierni mogli czytać teksty modlitwy po polsku. Wychodząc, przy wejściu do Katedry zobaczyliśmy zdumiewający plan nabożeństw: w niedziele cztery msze po polsku, jedna w jęz. angielskim i jedna po ukraińsku. Riho oniemiała.W dnie powszednie trzy msze po polsku, jedna w języku ukraińskim. Czy to nie robi wrażenia? Czuję się tu Polskę!


Archikatedra Lwowska - zwana też Katedrą Łacińską


Zbroje polskiej husarii

A idąc do Arsenału, po drodze, na „pchlim targu” można czasem odkryć jakieś polskie starocie, a w innym kościele znajdziemy tablice upamiętniające szlacheckie rody polskie. Natomiast w Arsenale Miejskim, czyli muzeum broni znajdziemy fascynujące eksponaty, a w tym zbroje „skrzydlatych jeźdźców” z odsieczy wiedeńskiej, podobno z kompanii hetmana Stanisława Jana Jabłonowskiego, 2) dziadka króla Polski, Stanisława Leszczyńskiego.

Polski Lwów od stuleci, chlubił się kiedyś gotyckim zamkiem Kazimierza III Wielkiego, ale niestety nie przeżył on burzliwej historii i zobaczyliśmy tylko kawałek ściany.3) A z zamkowego wzgórza rozciągała się panorama Lwowa. I w panoramie, ciągle polskość! Ta chlubna i dumna, ale też tragiczna i smutna. Tę, znaleźliśmy w upalny, piękny dzień na Cmentarzu Łyczakowskim, w części Cmentarza Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt. Tak go nazwano, by uczcić pamięć studentów szkół średnich i wyższych, którzy zginęli bohatersko w obronie Lwowa. 4) O jednym z nich poeta pięknie napisał wiersz…


St. Jan Jabłonowski, mal. W. Gerson


Komenda Obrony Lwowa 1918, Wiki

ORLĄTKO

O mamo, otrzyj oczy,
Z uśmiechem do mnie mów.
Ta krew, co z piersi broczy,
Ta krew - to za nasz Lwów!
Ja biłem się tak samo

W. Kossak, Orlęta-Obrona cmentarza, Wiki
Jak starsi - mamo, chwal!...
Tylko mi ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal!...

Z prawdziwym karabinem
U pierwszych stałem czat ...
O, nie płacz nad swym synem,
Że za Ojczyznę padł!...

Z krwawą na kurtce plamą
Odchodzę dumny w dal ...
Tylko mi ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal! ...

Mamo, czy jesteś ze mną?
Nie słyszę twoich słów ...
W oczach mi trochę ciemno ...
Obroniliśmy Lwów! ...
Zostaniesz biedna samą ...
Baczność za Lwów! Cel! Pal!
Tylko mi ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal...

Artur Oppman (OR-OT)

Ta podróż uświadomiła mi, że poza granicami Polski istnieje jeszcze jej skrawek…pamięć… Moglibyśmy pojechać jeszcze raz.


Cmentarz Orląt Lwowskich

Na stronie: www.andrzejsiedlecki.pl znajdziesz filmy, artykuły, Historię Polski w literaturze i inne.

PRZYPISY

1) Julian Kowaliński, „Obchody 100 rocznicy urodzin A. Mickiewicza we Lwowie:www.lwow.home.pl/semper/mickiewicz.html Dostęp (19.08.2020)

2)pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Jan_Jab%C5%82onowski

3) pl.wikipedia.org/wiki/Wysoki_Zamek_we_Lwowie

4) pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Obro%C5%84c%C3%B3w_Lwowa