Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
2 wrzesnia 2020
Solidarnościowe wspominki w Bankstown (40+15)
Ernestyna Skurjat-Kozek, foto Puls Polonii

W sobotę 29 sierpnia 2020 odbyły się w Sydney uroczystości z okazji 40 rocznicy powstania NSZZ Solidarność. O godzinie 12 w południe w kościele św Feliksa okolicznościową Mszę św. odprawił - i patriotyczne kazanie wygłosił - ks.Prowincjał Tadeusz Przybylak.O godzinie 13,30 zebrali się w Klubie Polskim w Bankstown goście zaproszeni do celebrowania nie tylko 40 rocznicy powstania Solidarności, ale i 15 rocznicy powstania Stowarzyszenia Nasza Polonia, którą stworzyli w Sydney dawni działacze Solidarności.Wzruszający i podniosły to był moment, kiedy w trakcie wprowadzenia sztandarów rozległa się dawno nie słyszana pieśń, Hymn Solidarnych. Zagrana, rzecz jasna, z płyty, bo w dobie Covidu-19 śpiewać chóralnie nie można.

Taka pieśń na wejście sztandarów: Hymn Solidarności




Solidarnościową akademię prowadziły Marta Kieć-Gubała i Joanna Borkowska-Surucić.Serdecznie witały co zacniejszych gości, następnie zapraszały naszych prominentów do mikrofonu.Na początek Pani Konsul Generalna dr Monika Kończyk wygłosiła przemówienie okraszone osobista nutką; poprosiła Nicholasa Gada o odczytanie płomiennego listu wielkiego przyjaciela Polski i Polonii, Hon. Davida Clarke.

Jego list opublikowaliśmy tutaj kilka dni temu




Następnie głos zabrał Prezes Federacji Organizacji Polskich w NPW, Adam Gajkowski - twórca i założyciel Stowarzyszenia Nasza Polonia. To nie było przemówienie, to była wspominkowa opowieść (okraszona anegdotami) i o Solidarności i o Naszej Polonii i naszych dobrych kontaktach z polskimi notablami, których serca nadal ożywia duch solidarnościowy, wielu z nich nota bene bawiło u nas w Australii na zaproszenie "Naszej Polonii". Słowa podziękowania padły pod adresem Fundacji Wolność i Demokracja, która od lat zasila nas funduszami i grantami na organizację imprez patriotycznych.

Radio SBS relacja z Bankstown w opracowaniu Doroty Banasiak

W okolicznościowym koncercie wystąpili aktorzy Featru Fantazja, ale muszę podkreślić, że ton całości nadały utalentowane dzieciaczki w wieku niewiele ponad 10 lat.Należą im się specjalne podziękowania, że w ten słoneczny dzień spędziły w zimnych murach tyle czasu występując dla "solidarnościowych kombatantów". Gorące brawa biliśmy dla Sebastiana Banasiaka-Adaji (od kilku już lat związanego z Teatrem Fantazja), dla Stefana Kowalika, najmłodszego wirtuoza w słynnej muzycznej rodzinie Kowalików, dla jego starszej siotry Oliwii, która już chyba za moment wypłynie na wielkie australijskie wody...A wśród debiutantów mamy pełengo zapału do gry na trąbce Dawida Sokołowskiego.










Wielką niespodzianką był dla nas wszystkich kilkunastoletni Marcin Kończyk, który wykonał dwie piosenki z nurtu solidarnościowego, akompaniując sobie na gitarze. Z wielką satysfakcją słuchałam, jak siedzący nieopodal mnie znakomici śpiewacy Halina Gad i Bogumił Drozdowski zachwycali się ciepłym i dżwięcznym głosem Marcina.

Na scenie nie zabrakło też dorosłych: znanej pianistki Konstancji Kotowskiej, aktorów Urszuli Orczykowskiej, Marty Kieć-Gubała, Jacka Samborskiego i Wiesława Rogolińskiego. Po koncercie ksiądz prałat Henryk Micek odmówił modlitwę przed obiadem zafundowanym nam przez organizatorów. Przy okazji dowiedzielismy się, że ks. Henryk obchodzi 40 rocznicę kapłaństwa, jako że święcenia otrzymał w dwa miesiące po powstaniu Solidarności. Najserdeczniejsze gratulacje, Księże Prałacie!




Na lewo od sceny zawieszono ekran, na którym wyświetlono dziesiątki archiwalnych już zdjęć


Klub Polski w Bankstown, podobnie jak Sala Jana Pawła II w Marayong to wspaniałe, swojskie, rodzinne przystanie. Rodacy czują się tam jak w domu. Z nadzieją na wyrozumiałość zapraszam do wysłuchania fragmentów koncertu, w sposób naturalny zagłuszanego przez szepty i pogaduszki, widelce i kieliszki. "No cóż, klub to nie opera" - ofuknął mnie mój mąż.

Koncertowa wiązanka,połuchajcie

Z koncertu wyszłam pod wrażeniem wspaniałej piosenki z repertuaru Lecha Makowieckiego "Co to jest patriotyzm", napisanej o lemingach w 2011 roku. Tę wyjatkowo trudną do wykonania piosenkę ambitnie przedstawił nam młodzieniec z Gdańska Marcin Kończyk. Słuchajmy więc pieśni i ufajmy losowi, że przy polskich sterach nie zabraknie ludzi Solidarności. Warto też, abyśmy sobie przypominali mądrą mantrę Makowieckiego, aktualną w każdej historycznej epoce:

Pytasz mnie: „Co to jest PATRIOTYZM?”...
Wielu mędrków wciąż nad tym się trudzi
Patriotyzm na dziś - to mieć dzieci
I wychować je na dobrych ludzi.

Czyńmy to!

Ernestyna Skurjat-Kozek

Pytasz mnie: „Co to jest Patriotyzm? Na co komu potrzebna Ojczyzna?...”
Roztapiamy się w tyglu Europy, a ja tylko o ranach i bliznach...
Dziwisz się, po co ten cały bagaż:
Hymn... Sztandary... Historia... I wiersze...
Jak objaśnić to komuś, kto czasem czyta tylko instrukcję playstation?...
Wiem... Tak długo nie było tu wojen...
Jest internet, McDonalds i stringi...
Mądrych ludzi obrzuca się błotem...
Na przywódców ogłasza castingi...
Rządzą chłopcy w przykrótkich spodenkach...
Chleb drożeje, tanieją igrzyska...
Rozszczekała się w mediach nagonka - lepkie kłamstwo wylewa się z pysków...
Złodziej dzierży dziś klucze do banku... Błazen mieni się dumnie Stańczykiem...
„Autorytet” wystawie na sprzedaż swe poparcie – za euro-srebrniki...
Mówisz mi: „To jest chyba normalne! Cały świat przecież „jedzie po bandzie”...
Dla nas, wiesz... Liczy się tu i teraz...
Taki czas... Bawmy się w Eurolandzie!”
„Wolność mamy... Więc „róbta co chceta!” Kto nie umie się bawić, niech spada!...”
Ja coś mówię o tańcu Chochoła, ty nie kumasz nic z tego, co gadam...
Masz licencjat, brak zasad i power, chamski Pi-aR , co daje wyjść z cienia ...
Nauczyli cię prawie wszystkiego, odebrali zaś zdolność myślenia...
„Miałeś, chamie, złoty róg, ostał ci się ino sznur..."
A mury rosną, rosną, rosną... I dosięgają prawie chmur...
Łańcuch kołysze sie u nóg...
A mury rosną... Niewidzialnie... Otacza wszystko szklany mur...
Pytasz mnie: „Co to jest PATRIOTYZM?”...
Wielu mędrków wciąż nad tym się trudzi...
Patriotyzm na dziś - to mieć dzieci...
I wychować je... Na dobrych ludzi...


Ela Celejewska i Ernestyna Skurjat-Kozek. Ile to już lat machamy piórami dla Polonii? Choć właściwie czasy się zmieniły, to już nie pióra, tylko myszki i mikrofony