Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 wrzesnia 2020
Polska i Białoruś - żywoty bliźniacze
Mikołaj Gliński - culture.pl

Mińsk, polski sektor, Dworzec Wileński 1790
W dniach dramatycznych wydarzeń warto sobie przypomnieć, że z naszym wschodnim sąsiadem łączą nas nie tylko barwy narodowe, ale też ci sami bohaterowie w podręcznikach, żywe dziedzictwo jednego państwa i splecionej tradycji literackiej, a także wspólne marzenie o wolności.Powodów do solidarności polsko-białoruskiej jest wiele. Mieliśmy z Białorusią nie tylko wspólne państwo, tych samych królów i bohaterów narodowych, ale także wspólne wartości i kulturowe kody. To dlatego mapy naszych kultur do dziś pełne są miejsc wspólnych. Bo losy Polski i Białorusi to w dużym stopniu żywoty bliźniacze – w swoich historiach możemy się nawzajem przeglądać, rozpoznając inną wersję własnych losów. Tu przedstawiamy dziesięć dowodów na to, że polska i białoruska kultura są ze sobą zrośnięte dużo bardziej niż by się na pierwszy rzut oka wydawało.

Zanim ta wspólna historia zmaterializowała się pod postacią wspólnego państwa, czyli Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Białoruś miała swoje Księstwo Połockie, a potem wieloetniczne Wielkie Księstwo Litewskie, w którym kultura i język starobiałoruski odgrywały kluczową rolę. To w tym języku spisane zostały Statuty Litewskie i to właśnie Wielkie Księstwo dla dzisiejszych, bardziej patriotycznie nastawionych Białorusinów stanowi paradygmat państwowości i niezależności politycznej.

To właśnie za sprawą tamtego państwa, z którym Polska weszła w unię, Polaków i Białorusinów łączą dziś narodowe barwy i symbole. Jak choćby biało-czerwono-biała flaga, uznawana przez opozycję za prawowity symbol białoruskiej państwowości, w opozycji do czerwono-zielonej flagi, której rodowód sięga Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (wprowadzonej w 1951 roku). Jej barwy łączone są z kolorami godła Wielkiego Księstwa Litewskiego – Pogoni (blr. Pahonja). Chorągiew w tych barwach miała pojawić się już w bitwie pod Grunwaldem, w której połączone siły Polski i Wielkiego Księstwa pokonały Krzyżaków. Takie barwy pojawiały się też na polach kolejnych bitew toczonych przez Rzeczpospolitą, jak np. w bitwie pod Orszą w 1514 roku.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY BARDZO INTERESUJĄCEGO I OBSZERNEGO MATERIAŁU, BOGATO ILUSTROWANEGO I Z LINKAMI MUZYCZNYMI, TAKŻE DO JACKA KACZMARSKIEGO NIEZMIERNIE NA BIAŁORUSI POPULARNEGO.

culture.pl/pl/artykul/polska-i-bialorus-zywoty-blizniacze