Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
14 października 2020
Pierwsza na świecie neutralizacja bomby Tollboy pod wodą
niesamowita akcja w Świnoujściu

ŁUKASZ MADEJ:W Świnoujściu, podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście, w pobliżu przeprawy promowej Karsibór, natrafiono na brytyjską bombę Tallboy z czasów II wojny światowej. To największa jak dotąd bomba lotnicza znaleziona na terenie Polski. Została już zneutralizowana. Tallboy to druga, po Grand Slam, największa konwencjonalna bomba zrzucana podczas II wojny światowej: masa całkowita to prawie 5,4 ton, w tym 2,4 ton materiału wybuchowego o zwiększonej sile działania. Bomby te miały 6,4 m długości całkowitej (3,1 m bez ogona) oraz 0,96 m średnicy. Określano je jako głęboko-penetrujące, służyły do niszczenia celów strategicznych.

Neutralizację bomby Tallboy, znajdującej się na dnie Kanału Piastowskiego, zaplanowano od poniedziałku do piątku (12–16 października 2020 r.). Zajęła się tym 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, najważniejsze prace wykonała Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców. Nurkowie-minerzy działali 12 m pod wodą przy ograniczonej widoczności. Na czas prowadzenia prac, na torze Szczecin–Świnoujście, Zalewie Szczecińskim oraz Zatoce Pomorskiej wyznaczono strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. W odległości do 2000 m znalazła się strefa zagrożenia dla życia i zdrowia, 2500 m – bezwzględnej ewakuacji, 3000 m – zakazu przebywania na przestrzeniach otwartych, 16 500 m – niebezpieczna dla ludzi zanurzonych w wodzie. Podczas akcji nurków osoby mieszkające w promieniu 2500 m od osi toru wodnego musiały opuszczać swoje domy. Do tego w godz. 7–17 nie kursowały promy na przeprawie Centrum.

W Świnoujściu podczas II wojny światowej istniała niemiecka baza Kriegsmarine. W 1945 r. bomby Tallboy były zrzucane przez brytyjskich lotników na niemiecki krążownik Lutzow. Przy czym to nie pierwsze tego typu znalezisko w trakcie prac pogłębiarskich w tym rejonie, bo Niemcy, uciekając, zatopili sporą część amunicji. Z tego powodu wcześniej natrafiono już m.in. na bomby głębinowe, miny morskie czy beczki ciśnieniowe, które służyły do przechowywania substancji chemicznych z tamtych czasów. Nigdy nie były to jednak tak olbrzymie niewybuchy jak Tallboy.

Jak teraz przeczytaliśmy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przed służbami największe do tej pory wyzwanie w zakresie usuwania niewybuchów z dna toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Pierwsze analizy wskazują na to, że zarówno skala tej operacji, jak i ilość zaangażowanych do niej sił i środków, będzie znacznie większa niż poprzednio.

Neutralizacja bomby Tallboy w Świnoujściu Najpierw bomba Tallboy miała zostać odkopana i zabezpieczona, co zostało zaplanowane na poniedziałek (12 października 2020 r.) i wtorek. Nurkowie wykonają intensywną pracę, aby przygotować ten obiekt – przede wszystkim będą go odkopywali, bo jest głęboko zakopany w dnie, będą wybierali urobek, zabezpieczali, tak, aby ten obiekt w żaden sposób się nie poruszył, bo każde drganie, każde uderzenie, każde przesunięcie tego obiektu mogłoby spowodować jego nieoczekiwaną eksplozję – powiedział w poniedziałek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Rzecznik dodał, że prace będą wykonywane bardzo powoli. Dno ma to do siebie, że piasek się przesuwa, obiekt może się przemieścić. Nie chcielibyśmy do tego dopuścić, ponieważ stwarza to bardzo duże zagrożenie; musimy to odpowiednio zabezpieczyć – wyjaśnił. Pierwszego dnia nurkowie wykonali m.in. niwelację dna i częściowo odsłonili górną powierzchnię korpusu bomby, wstępnie też ułożyli pierścień PCV w osi bomby.

Do neutralizacji bomby została wykorzystana metoda deflagracji, polegająca na oddziaływaniu na materiał wybuchowy innym materiałem wybuchowym i wkładką kumulacyjną. Efektem było odseparowanie zapalników od korpusu bomby oraz znaczna redukcja materiału wybuchowego. Pierwotnie zostało to zaplanowane na środę, choć ostatecznie zostało przeprowadzone we wtorek.

Jak poinformował serwis TVP Info, podczas wypalania ładunku wybuchowego doszło do detonacji. Bomba wybuchła pod wodą. Nurkowie minerzy byli poza strefą zagrożenia. Nikomu nic się nie stało.Była to pierwsza na świecie neutralizacja bomby tego typu przeprowadzona pod wodą.

inzynieria.pl - tutaj zdjęcia oraz wideo eksplozji