Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 października 2020
My pod Kościuszki święte znaki
Leszek Marek Krześniak

H. Mikayelyan, Niewola
My pod Kościuszki święte znaki
Stajemy co rok, jak w potrzebie
Świadczymy sobą, niosąc kwiaty
Palimy znicze, serca, siebie.

Chodzimy do miejsc, gdzie przed laty
On także bywał albo walczył
Przypominamy jego słowa
Chcemy zrozumieć sens ich znaczeń.

Uczymy się i rozważamy
Ile jest jeszcze do zrobienia
Co patriotyzm, demokracja
Rozum, braterstwo, niepodległość

To nie są tylko dumne słowa
Albo frazesy, czy zaklęcia
Jego wskazania to są szczęścia
Warunki święte i niezbędne

My pod Kościuszki świete znaki
Stajemy zawsze, gdy potrzeba...

Autorem wiersza "Wieczni Kościuszkowcy" jest Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej dr Marek Leszek Krzesniak, który pisze: "Udało się nam mimo wszelkich ograniczeń epidemiologicznych przeprowadzić XXXVII Międzynarodowe Sympozjum Kościuszkowskie. Pojawiło się trochę nowych inicjatyw i wykorzystania możliwości technicznych, aby cześć sesji na bieżąco publikować w internecie. Linki do tych wystąpień są na stronie www.pfk.waw.pl i na Fb pod hasłem Polska Fundacja Kościuszkowska. Udało się zrobić dużą wystawę portretów przywódców insurekcji. Powstała kolekcja 17 obrazów, którą zakupiło Muzeum Niepodległości. Aktualnie powstaje galeria portretów osób zasłużonych dla tradycji kościuszkowskiej, mamy już portrety, Grzegorza Piramowicza, Ks. Paszkowskiego z Maciejowic (jednego z inicjatorów Kopca Kościuszki w Krępie i obchodów kościuszkowskich w roku 1861) i P. Edmunda Strzeleckiego. Mam nadzieję, że również Ty Ernestyno wyrazisz zgodę, aby Twój portret znalazł się w tej kolekcji, prof. Rokosz też już się zgodził."

Dr Krzesniak przysłał nam "Katalog wystawowy", w którym zawarto wiele informacji o wspomnianej Wystawie Portretów "Przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej" wykonanych przez Hakoba Mikayelayna, ormiańskiego malarza mieszkajacego w Polsce, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Erewaniu. W związku ze światowymi obchodami Roku Kościuszki Mikayelyan stworzył kolekcję portretów i wizerunków Generała oraz sceny bitewne. Jest laureatem Konkursu Kościuszkowskiego 2017 r. w Australii nagrodzonym za obraz "Niewola".

I jeszcze dopisek of Profesora Mieczysława Rokosza, Prezesa Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie.
Co do naszego dzielnego prezesa Leszka Marka Krześniaka, to 15 października więc w przeddzień moich uroczystości na Kopcu, byłem w Warszawie. Nie mogłem nie być, skoro to było 30-lecie działalności jego Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i 10-lecie odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Kościuszki przy Żelaznej Bramie. Miałem zaszczyt przyłożyć rękę do tej ważnej sprawy i pod fundamentem zdeponowałem ampułkę z ziemią z Kopca Kościuszki. Przy okazji spotkałem się też z głównym budowniczym tego Pomnika profesorem Marianem Markiem Drozdowskim, a też moim przyjacielem. Na koniec w Muzeum Niepodległości uczestniczyłem w zorganizowanej przez prezesa Leszka Marka Krześniaka konferencji,na której krótko referowałem sprawę 200-lecia rozpoczęcia budowy Kopca Kościuszki i ustanowienia jego Komitetu. Leszek Marek naprawdę bardzo dużo i z ogromną pasją robi w Warszawie i w Maciejowicach dla Kościuszki. Bardzo Go cenię.


Nagrodzony obraz Mikayelyana przedstawiający Kościuszkę na polu bitwy maciejowickiej

Zapraszamy do obejrzenia Katalogu, w którym zawarty też jest apel w sprawie Panoramy Maciejowickiej

Katalog wystawowy z obrazami Mikayelyana

Nasza fotogaleria - migawki z pobytu dr Krzesniaka w Australii i na Polskim Festiwalu w Plumpton, grudzień 2017

Nasza fotogaleria - migawki z pobytu Profesora Mieczysława Rokosza w Australii w 2017 r.