Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 listopada 2020
Nie ma lepszego (Śpiewnika Niepodległościowego)
Ernestyna Skurjat-Kozek
W dniu świątecznym pragnę polecić Państwa uwadze najwspanialszy na świecie, unikalny i profesjonalny Portal Polskiej Pieśni Patriotycznej czyli "Śpiewnik Niepodległości". Jest to siostrzany projekt "Koncertu Niepodległości" od lat prowadzonego przez niezmordowaną parę twórców Jacka Wiejskiego Górskiego i Olę Turkiewicz. Jak czytamy na portalu "udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Z serwisu korzysta już ponad 600 tys. użytkowników. Portal umożliwia tworzenie własnych śpiewników, drukowanych i elektronicznych."

www.SpiewnikNiepodleglosci.pl

Muszę podkreślić, że po "Śpiewniku" żegluje się nader łatwo i przyjemnie. Słuchając utworu można jednocześnie "skoczyć" na stronę z tekstem. Mamy też Noty Historyczne do utworów (opracowane przez specjalistów-historyków) oraz linki do tematycznie związanych fotografii. Mamy oczywiście podkłady, nuty i chwyty gitarowe. Czego jeszcze chcieć? Tylko brać i spiewać! Znajdujemy tu utwory, w których zawarta jest cała nasza polska historia: od Bogurodzicy poprzez super ciekawą pieśń o Dąbrówce (żonie Mieszka I) aż po"Źródło" Kaczmarskiego. Są tu pieśni patriotyczne, hymniczne i wojskowe. Jest to "najpełniejsza, nowoczesna baza pieśni, która rozwija się i z powodzeniem wykorzystuje technologie XXI wieku".

Warto pożeglować po "Śpiewniku" i sprawdzić, które pieśni znamy oraz takie, o których istnieniu pojęcia nie mieliśmy. Słyszeliście kiedyś "Kujawiaka Akowskiego"? Albo pieśń "O Matko Polsko" ze słowami napisanymi w 1830 roku? Mnie najbardziej zauroczyła pieśń "Chorągiewka": proste, ale wzrusząjace słowa o istocie polskich kolorów oraz wyszywanych na chorągiewce imionach "pod orłem splecionych".

Luby niech do boju tobie
Chorągiewkę jeszcze zrobię.
Gdy pojedziesz w krwawe boje
Zwieś na dzidę pracę moję.
Niech powiewa ku tej stronie
Gdzie twa luba w ogniach płonie!/x2

Niech jej szelest co godzina
Moją chatkę przypomina;
Smutek ojców i kajdany,
Spustoszone nasze łany;
Lecz kochanku i w zapale
Miej w pamięci moje żale!/x2

Białą barwą jedna strona.
Ta czerwoną naznaczona;
Ta niewinność wojny znaczy,
Druga rozlew krwi rozpaczy;
A pod orłem razem spoję
Z mem imieniem imię twoje./x2

Pomnij zawsze w smutnej sprawie
O kochance i o sławie,
Gdy ulegniesz obcej dłoni,
Wtedy znak mój zedrzej z broni.
Niech szydzący nie wyczyta
Czyja cyfra tu wyryta./x2