Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 listopada 2020
Koncert Niepodległości - Dominium Maris
Jacek "Wiejski" Górski

Zapraszamy do obejrzenia XII Koncertu Niepodległości "Dominium Maris", realizowanego w kilkunastu plenerach historycznych w całej Polsce oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego skąd wydarzenie będzie transmitowane w czasie rzeczywistym. Wydarzenie odbywa się w ramach internetowej trasy Koncertu Niepodległości i jest czwartym - zamykającym tegoroczny cykl. Filmowo-muzyczno-słowna realizacja w całości poświęcona została morskim i rzecznym aspektom historii Polski, widzianej w perspektywie 1053 lat dziejów narodu. Premiera internetowa XII Koncertu Niepodległości "Dominium Maris" planowana jest w dniu 11.11. 2020 o godz.20.00 i jest bezpłatna dla publiczności.

Dostęp do transmisji możliwy będzie zarówno w trakcie koncertu, jak i po jego zakończeniu, m.in.: • na oficjalnej stronie Koncertu Niepodległości www.koncertniepodleglosci.pl/ oraz w serwisie Facebook m.in. na profilach Muzeum Powstania Warszawskiego i Koncert Niepodległości w serwisie Youtube na kanałach Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej oraz Koncert Niepodległości.

Z wyrazami szacunku
Jacek "Wiejski" Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
tel. +48 601-130016


Zapraszamy na nasze strony:

www.KoncertNiepodleglosci.pl

www.SpiewnikNiepodleglosci.pl

www.ProjektArboretum.pl

www.HybrydaKultur.pl

Tematem edycji „Dominium Maris” jest morski i rzeczny aspekt historii Polski, widzianej na przestrzeni 1053 lat. Narrację koncertu rozpocznie wspomnienie wygranej przez Mieszka I bitwy z saskim grafem Wichmanem oraz Wieletami i Wolinianami w 967 roku. To ta właśnie batalia po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza. Poszerzył i umocnił go Bolesław Krzywousty, obejmując swoim panowaniem Pomorze, od Gdańska po Szczecin i niemiecką dziś wyspę Rana (Rugia). Wydarzenie muzyką i słowem ukazuje bitwy morskie toczone przez Rzeczpospolitą pod Bornholmem (1457 i 1460), na Zalewie Wiślanym (1463), pod Salis (1609), pod Oliwą (1627) a także zwycięskie wyprawy na Morze Czarne Kozaków Zaporoskich, którzy służąc na żołdzie Rzeczypospolitej, stoczyli dziesiątki zwycięskich bitew z flotą turecką (m.in. pod Warną, Oczakowem, Akermanem), zdobyli twierdzą w Kaffie, a nawet wdarli się Konstantynopola (Stambuł). Narracja wydobywa z zapomnienia wyprawy morskie z pomocą dla Powstania Listopadowego i Styczniowego. Przypomniana jest także rola podwarszawskiego Modlina w historii polskiej marynarki, gdzie w listopadzie 1918 roku powstał pierwszy port wojenny odrodzonej Rzeczypospolitej. Utworzono w nim zalążki przyszłych flotylli rzecznych – Wiślanej i Pińskiej, wybitnie zasłużonych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ukazany jest także proces budowy polskiej gospodarki morskiej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Portu w Gdyni. Przedstawiony będzie szeroki zakres działań wojennych polskiej marynarki od Wojny Obronnej 1939 roku, walk pod Narwikiem, na morzu Śródziemnym i na Atlantyk, a także służba polskich marynarzy pod obcymi banderami, począwszy od bitwy pod Cuszimą (1905) aż po działania wojenne na Pacyfiku (1945). Podniesione zostaną zasługi Armii Krajowej w walce z marynarką niemiecką w tym udział w Powstaniu Warszawskim marynarzy z oddziału AK „Szczupak” oraz zatopienie niemieckiego okrętu Tannenberg przez połączone siły BCh i AK.

Osobny wątek stanowić będzie opowieść o polskim lotnictwie morskim i rzecznym. Wspomniani zostaną także marynarze zamordowani w trakcie zbrodni katyńskiej przez NKWD, zaś po wojnie przez komunistycznych zbrodniarzy z UBP. Na koniec opowiedziana zostanie historia morskich ucieczek z Polski Ludowej, m.in. okrętu ORP Żuraw w 1951 roku do Szwecji i myśliwca MIG-15 na Bornholm w 1953 roku. Ukazana zostanie też rola Bałtyku, jako kanału przerzutowego polskich organizacji podziemnych w okresie Stanu Wojennego.