Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
16 listopada 2020
Pani Monika - gość "zza granicy"
Marysia Thiele, foto Ted Dudziński

Granice stanowe między Nową Południową Walią a Południową Australią otwarto i Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej pani dr Monika Kończyk zawitała do Adelajdy, bez przymusowego odpoczynku na dwutygodniowej kwarantannie. Pierwsze dwa dni pani Konsul pełniła dyżur paszportowy w Centralnym Domu Polskim przy 230 Angas Street, gdzie Zarząd Federacji Polskich Organizacji w Południowej Australii zorganizował jej biuro. Przyjmowani byli tylko interesanci wcześniej zapisani w Konsulacie Generalnym w Sydney.

W piątek wieczorem pani Konsul odwiedziła Szkołę Języka Polskiego im. Adama Mickiewicza, mieszczącą się w Domu Kopernika w Adelajdzie. Nauka języka polskiego odbywa się w tu w trzech grupach wiekowych na poziomie szkoły podstawowej. Uczniowie zaprezentowali swoje postępy w nauce języka ojczystego recytując wiersze i śpiewając piosenki. Były też gry, zabawy i konkursy w języku polskim. Popisom przyglądali się również rodzice, nauczyciele, kierowniczka szkoły pani Jolanta Matysek, Honorowy Konsul Poł.Aust. pani Gosia Hill, oraz Executive Officer Ethnic Schools Association Mr. Darryl Buchanan. Pani Konsul obdarowała szkołę polskimi książkami, układankami i grami. Spotkanie zakończyło się herbatką z pączkami domowego wypieku, dzieło jednej z mam. Pracowity dzień pani Konsul zakończyła kolacja w Klubie Domu Kopernika gdzie odbyło się spotkanie z prezesem Antonim Markowskim oraz z członkami. Kolację przygotowali wolontariusze Klubu.

Sobotnie popołudnie pani Konsul spędziła w Szkole Języka Polskiego im. Tadeusza Kościuszki. Szkoła ta istnieje od 28 lat w budynku Reynella East College, 63 Malbeck Drive Reynella, dziś w liczbie 32 uczniów. Nauka odbywa się w trzech grupach wiekowych: przedszkolnej, szkoły podstawowej i dwóch klas szkoły średniej. Szkoła uczy języka polskiego, historii i geografii. W obecności Konsula Generalnego RP pani dr Moniki Kończyk, Honorowego Konsula w Poł.Aust. pani Gosi Hill, kierownika szkoły pani Grażyny Urbaniec, nauczycieli i rodziców uczniowie najstarszej klasy zaprezentowali znajomość języka polskiego opisując geograficzne położenie Polski i jej stolicy. Pani Konsul przekazała szkole książki, układanki i gry w języku polskim.

Na zakończenie roku szkolnego uczniowie Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Adelajdzie wyruszą na wycieczkę do Victor Harbour, letniskowej miejscowości Południowej Australii, bogatej w unikalne skały, rośliny i zwierzęta, a położonej nad oceanem. Szkolna wycieczka została opłacona z funduszu Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej dysponującego środkami finansowymi na popieranie projektów polonijnych o charakterze naukowym, kulturalnym, historycznym i obyczajowym, przyczyniających się do wzbogacania języka polskiego.Spotkanie zakończyło się przy podwieczorku z kawą i domowymi ciastami upieczonymi przez mamy uczniów szkoły polskiej.




W sobotę wieczorem w Domu Polskim grupa działaczy Polonijnych z Adelajdy spotkała się z panią Konsul, która udzieliła informacji o działalności Konsulatu RP w trudnym okresie pandemii Covid-19. Konsulat nigdy się nie zamknął nieustannie udzielając pomocy obywatelom polskim mającym trudności z powrotem do kraju. Kontakt telefoniczny z Konsulatem był i jest osiągalny 24 godziny na dobę. Niektórzy Rodacy utknęli na wakacjach w Australii na wiele miesięcy, obowiązkowo płacąc $300 za odnawianie ważności wizy co trzy miesiące. Rząd RP nigdy nie zamknął granic kraju dla obywateli polskich. Niemożność powrotu Polaków z wakacji do domu spowodowana jest chaosem komunikacyjnym światowych linii lotniczych.

Z kolei Polacy żyjący w Australii utknęli w Polsce z powodu problemów z komunikacją lotniczą oraz zamknięcia granic Australii dla wszystkich bez wyjątku. Na powrót do Australii oczekuje około 30,000 obywateli, którym Australia ostatnio umożliwiła powrót do domu w małych grupach, z obowiązkową 14 dniową izolacją w wyznaczonych hotelach. Australia należy do kilku krajów na świecie, gdzie Covid-19 jest pod kontrolą i od wielu dni nie ma zachorowań społecznych.

Pani Konsul zwróciła uwagę na przestrzeganie reguł paszportowych. W Europie obywatele australijscy mogą pozostać przez 3 miesiące nie wykupując wizy. Polacy posiadający podwójne obywatelstwo mogą pozostać w Europie dłużej niż trzy miesiące nie płacąc za wizę pod warunkiem, że do Europy wjadą prezentując polski paszport. Wielu Polaków pragnie być pochowanych w Polsce. Pani Konsul radzi, by przed podjęciem decyzji o pochówku w kraju dokładnie dowiedzieć się o formalnościach koniecznych do załatwienia w Australii, bez których pogrzeb w Polsce nie może się odbyć. Potomkowie Polaków w Australii mogą występować o obywatelstwo polskie do trzeciego pokolenia. W pierwszym i drugim pokoleniu wystarczy mieć jednego przodka Polaka, a w trzecim pokoleniu oboje pradziadkowie muszą być Polakami, co należy udowodnić dokumentami.

W niedzielę rano w Dniu Wszystkich Świętych pani Konsul była obecna na mszy świętej w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego na Unley. Mszę św. za dusze zmarłych celebrował ksiądz Michał Skiba. Pani Konsul skierowała ciepłe słowa do obecnych dziękując za wkład Polonii adelajdzkiej w kultywowanie polskich tradycji, języka, historii i krzewienia kultury polskiej na emigracji. Po mszy św. odbyła się uroczystość dekoracji Krzyżem Wolności i Solidarności pana Marka Stanisława Kopera za czynny udział w ruchu solidarnościowym w roku 1980. W obecności rodziny pana Marka pani Konsul podkreśliła jego zasługi w utorowaniu drogi Polski do wolności spod kontroli ZSRR w roku 1989.

Dla Polonii Południowej Australii pani Konsul dr Monika Kończyk była pierwszym od wielu miesięcy gościem spoza granic naszego stanu.

Serdecznie dziękujemy.

Marysia Thiele