Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
4 stycznia 2021
Pokłosie Konkursu Papieskiego
Marianna Łacek OAM, Amelia Gnatek

Niedawno zakończony rok 2020 poświęcony był Św Janowi Pawłowi II w stulecie urodzin Największego Polaka naszych czasów. Aby podkreślić tę rocznicę, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich ogłosiło Konkurs dla dzieci i młodzieży z polskich szkół w Australii. Z prawdziwą satysfakcją i radością możemy stwierdzić, że Konkurs należał do bardzo udanych. Wzięło w nim udział ponad 100 młodych Polaków przede wszystkim z Sydney oraz z Melbourne, nadsyłając prace indywidualne lub grupowe w sekcjach: literackiej, artystycznej oraz multimedialnej. Jedna z sydnejskich szkół Polish Saturday School in Macarthur przysłała nagranie programu słowno-muzycznego, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie, zainspirowani postacią Jana Pawła II.

KONKURS ZRZESZENIA NAUCZYCIELI POLSKICH
JAN PAWEŁ II JAKO TWÓRCA ORAZ INSPIRACJA DLA TWÓRCÓW

Temat Konkursu zaczerpnęliśmy z indywidualnej pracy maturalnej, jaką przygotowała na ustny egzamin jedna z maturzystek języka polskiego – Amelia Gnatek. Amelia nie tylko język polski, ale całą maturę zdała doskonale. Już wie, że została zaakceptowana do Konserwatorium Muzycznego na Sydnejskim Uniwersytecie. Wybrała wokalistykę oraz kompozycję z aranżacją – to, o czym jak twierdzi, zawsze marzyła.

Amelia zakwalifikowała się także do drugiego etapu działającego od 30. lat w Australii prestiżowego programu dla utalentowanych młodych muzyków: TDP - Talent Development Project. Pomimo presji egzaminów maturalnych, Amalia znalazła czas aby wziąć udział w naszym Konkursie. Przedstawiła w formie eseju cząstkę tego, co przygotowała do dyskusji na swój ustny egzamin z języka polskiego. Od Amelii rozpoczynamy publikację wybranych prac konkursowych.


Piotr Adamczyk w roli papieża Jana Pawła II. Fot. Media-Press TV

Amelia Gnatek:
Jan Paweł II Inspiracją Współczesnych Twórców

Porównanie dwu różnych utworów o Janie Pawle II
1. Piotr Rubik - Oratorium “Tu es Petrus” (2005)
2. Giacomo Battiato - filmy "Karol. Człowiek, który został papieżem" (2005) i ”Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” (2006).

Św. Jan Paweł II jest często określany jako papież który zmienił świat, Polskę i Kościół. Wielu twierdzi, że żaden Polak w dziejach nie miał tak realnego wpływu na losy świata jak Karol Wojtyła. Ta postać również jest wielką inspiracją dla współczesnych artystów, kompozytorów, pisarzy i filmowców.

O Janie Pawle II pierwszy raz usłyszałam z ust babci, jako mała dziewczynka. Odwiedzając jej dom w Polsce, widziałam portrety papieża wiszące na ścianach, i babci oczy zachodzące łzami kiedykolwiek o nim mówiła. Jako dziecko, nie rozumiałam, kim był papież i dlaczego miał tak wielki wpływ na ludzi, szczególnie na Polaków. Obecnie jako nastolatka i wielka pasjonatka sztuki - szczególnie muzyki, odkrywam jak wielką inspiracją Jan Paweł II jest dla współczesnych artystów z różnych dziedzin sztuki.

Jednym z moich ulubionych polskich współczesnych kompozytorów jest Piotr Rubik. W 2005 roku, inspirowany postacią Jana Pawła II, Rubik napisał Oratorium o nazwie Tu es Petrus. Ten utwór wywarł na mnie wielkie wrażenie. Tu es Petrus, co znaczy “Ty Jesteś Skałą”, to druga część Tryptyku Świętokrzyskiego; zbioru trzech oratoriów z muzyką Piotra Rubika do słów Zbigniewa Książka, napisanych w latach 2004-2006. Nazwa ‘tryptyk’ nawiązuje do troistej budowy oraz liturgicznej genezy oratoriów. Postać Jana Pawła II narzuca artystom odpowiedni sposób wyrażenia Jego wielkości.

Oratorium to wielka forma muzyczna wokalno-instrumentalna, głównie używana w okresie Baroku. Wykonywane było początkowo w kościele, a obecnie również na estradzie koncertowej. W wykonaniach oratorium biorą udział śpiewacy-soliści, chór i orkiestra. Epickie fragmenty recytuje narrator. Teksty oratoriów oparte są na tekstach biblijnych. Po taką właśnie formę sięgnął Rubik aby przedstawić potęgę Św. Jana Pawła II.

Autor słów, Zbigniew Książek powiedział, że “Tu es Petrus” to poetycka opowieść o następcy Piotra - Janie Pawle II, któremu przyszło w swoim życiu i pontyfikacie zmierzyć się z problemami XXI wieku. Te problemy to głód obok bogactwa, wojny, nienawiść, nietolerancja, cierpienie. Tekst do “Tu es Petrus” napisany jest w języku polskim i łacińskim, często w formie litanii lub psalmów. Bardzo polecam ten utwór do posłuchania, jego ładunek muzyczny i literacki na pewno wywrze na każdym wielkie wrażenie.

Życie i twórczość papieża Jana Pawła II od dawna inspirowały filmowców. Do najbardziej znanych filmów o papieżu należą filmy fabularne Włocha Giacomo Battiato z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. W roku 2005, Battiato wyreżyserował biograficzny film Karol. Człowiek, który został papieżem, zaś rok później - drugi film w tej serii pod tytułem Karol. Papież, który pozostał człowiekiem.

Po premierze pierwszego z tych filmów Piotr Adamczyk opowiadał, że jego głównym zadaniem było w tym filmie przekazanie widzom myśli Jana Pawła II oraz prawdy o nim. “Myśmy byli tylko narzędziem do przekazania prawdy” - mówił aktor o ekipie filmowej. Wcielenie się w rolę Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II było dla Piotra Adamczyka niezwykłym wyzwaniem i bardzo osobistym przeżyciem, które mocno wpłynęło na życie prywatne i zawodowe aktora. Wielu krytyków twierdzi, że to najlepsza rola Adamczyka, w którą włożył całą swoją duszę i serce. “Dla tej roli złożyłem śluby postu i milczenia” powiedział Adamczyk, aby przygotować się nie tylko aktorsko ale i duchowo, aby nie zawieść kilkunastomilionowej publiczności, ponieważ “odtwarzałem postać samego Jana Pawła II”.

Wielkim walorem filmu jest także muzyka skomponowana przez wybitnego kompozytora - Ennio Morricone. W rok później, po realizacji drugiego filmu, Karol. Papież, który pozostał człowiekiem, reżyser Giacomo Battiato podkreślał z kolei, że jego filmy nie są ani religijne, ani polityczne. Opowiadają przede wszystkim “człowieczą historię". Battiato zaznaczył jednocześnie, że postawił sobie za cel stworzenie filmu antywojennego, protestu przeciwko wyzyskowi Trzeciego Świata jako, że Jan Paweł II zawsze stawał w obronie najuboższych i cierpiących. Filmy Battiato naprawdę robią wrażenie i potrafią wzruszyć każdego.

Zarówno Rubik jak i Battiato sięgnęli po największe formy artystyczne naszego stulecia, aby wyrazić potęgę Jana Pawła II. Pomimo że te dwa dzieła różnią się gatunkiem i sposobem wymowy, obydwaj twórcy przedstawili życie i postać Jana Pawła II oraz podkreślili dwa ważne przesłania, które papież nam zostawił: “Walczmy o bardziej ludzki świat” oraz “Bądźmy solidarni z wszystkimi, którzy cierpią”. Zarówno z oratorium “Tu es Petrus” jak i z ekranizacji losów papieża emanuje jego dobroć, szczerość, miłość świata, przyrody, człowieka i Boga, poszanowanie dla bliźniego, gotowość poświęcenia się dla innych, oraz chęć niesienia pomocy.

Obydwa dzieła tak różne a jednak zjednoczone postacią Jana Pawła II są ogromną lekcją pokory i dobroci dla wszystkich ludzi.

Bezsprzecznie, Św. Jan Paweł II inspiruje współczesnych twórców, ale przede wszystkim Św. Jan Paweł II inspiruje mnie.

Amelia Gnatek

Od Redakcji: wkrótce podamy wyniki konkursu i opublikujemy wiele konkursowych prac plastycznych.