OD REDAKCJI. Dzisiaj wznawiamy ten artykuł, bowiem dopiero teraz dotarły do nas zdjęcia z uroczystości.Warto na nie popatrzeć i przypomnieć sobie, jak fajnie i gwarno i bardzo po polsku było!
"Polska jest w nas, Polska jest w nas, ojczysty język łączy nas"... Śpiewały dzieci ile sił w małych gardziołkach melodyjny refren, a ich nieco starsi koledzy – uczniowie polskich szkół, kontynuowali kolejne, wyświetlane na dużym ekranie, zwrotki piosenki: „Gdy po polsku mówimy... / Gdy do dziadków dzwonimy... / Gdy flagę polską trzymamy... / Hymn Polski dumnie śpiewamy...”. W taki oto sposób rozpoczęło się w Klubie Polskim w Bankstown celebrowanie Dnia Języka Ojczystego. To, ustanowione przed ponad 20 laty decyzją UNESCO, święto przypadło w tym roku w niedzielę, 21 lutego.
Początek roku w polskich szkołach sobotnich, przygotowania do otwarcia kolejnego roku harcerskiego, praca zawodowa oraz normalne obowiązki rodzinne, nie dawały wiele czasu na organizowanie dodatkowych imprez. Nie powstrzymało to jednak dwu przedstawicielek młodszego pokolenia, energicznych działaczek Polskiego Związku Kulturalnego.
Duszą celebrowania Dnia Języka Ojczystego stała się Joanna Fenik, sekretarz Związku, a na co dzień matka trojga dzieci oraz nowowybrana koordynatorka Polskiej Szkoły w Ashfield.
|
Dwaj synowie Jakub i Kacper, uczą się jeszcze w szkole, którą Mama prowadzi. Najstarsza, Julia jest już w polskiej klasie szkoły średniej. Jej piękna recytacja jednego z wierszy Leopolda Staffa wywołała łzy wzruszenia w oczach słuchaczy: ‘Bądź z serca pozdrowiona Ojczysta święta mowo / Niby łańcuchem złotym wiąże nas twoje słowo...’- mówiła Julia, a ubrani w biało-czerwone bluzy chłopcy, dzielnie towarzyszyli swojej siostrze. Mama prowadziła całość.
Współorganizatorką uroczystości była Marzena Kozek, prezes Związku Kulturalnego. Oprócz wszystkich talentów zawodowych i organizacyjnych, Marzena komponuje także wiersze oraz piosenki – teksty i muzykę. To jej autorstwa jest hymn dzisiejszej uroczystości – ‘Polska jest w nas’ oraz druga piosenka, ochoczo przez dzieci śpiewana: ‘Bo ty i ja dwa języki dobrze znamy’. Marzena jest także matką trojga dzieci.
|
Najstarsza, trzynastoletnia Kinga niedawno podbiła polonijny świat. W Konkursie, organizowanym przez Polską Akademię Nauk Społecznych i Humanistycznych (z siedzibą w Londynie) nasza australijska Polka, Kinga Kozek uzyskała dyplom najlepszej uczennicy polskiej szkoły na świecie, w kategorii wiekowej 12 – 15 lat. Kinga jest uczennicą klasy języka polskiego w Saturday School of Community Languages, Chatswood Centre. Celebrując Święto Języka Ojczystego solowym śpiewem i recytacjami, Kinga uchyliła nam dzisiaj rąbek swoich talentów. Wraz z młodszą siostrą, Klaudią obydwie są od lat ambasadorkami polskości na wielu australijskich uroczystościach, a czteroletni Tadzio potrafi z gracją dziękować publiczności za oklaski.
Kolejnym niezrównanym artystą, który uświetnił celebrowanie dzisiejszego Święta był młodziutki skrzypek, także trzynastoletni Sebastian Banasiak-Adaji, najlepszy uczeń ósmej klasy języka polskiego w Chatswood. Spontaniczny aplauz publiczności wywołało nie tylko bezbłędne wykonanie, ale piękno utworu Rosiniego ‘La cenerentala’ (Cinderella) przekazane z wyczuciem i perfekcją w każdym pociągnięciu smyczka Sebastiana.
Nie wiadomo, czy to klasa języka polskiego w Chatswood tworzy talenty, czy też przyciąga utalentowaną młodzież, ale kolejną recytację zbiorową wykonały trzy siostry Romanowskie. Pola i Zuzia, uczennice 9 i 7 klasy, wraz ze swoją młodszą siostrą Elą, zachwyciły publiczność prawdziwie po aktorsku wykonaną deklamacją. Przedstawiły sprzeczkę wystawionych na straganie warzyw z wiersza Jana Brzechwy. Ich występ to niewątpliwie zasługa rodziców, bo do polskiej szkoły Pola i Zuzia zaczęły dopiero co uczęszczać. To podobno nie był ich pierwszy występ w Bankstown. Tym razem każda z dziewczynek otrzymała nagrodę ufundowaną przez pana Wieśka Paździora, który jest sponsorem wielu polskich uroczystości. Panu Wieśkowi serdecznie dziękujemy, a Poli, Zuzi i Eli oraz Rodzicom, którzy mają pełne prawo do dumy, składamy gratulacje i to na pewno nie po raz ostatni.
Do celebrowania uroczystości języka polskiego dołączył się także Teatr Fantazja, wykonując ku wielkiej radości dzieci przedstawienie ‘ZWIERZOLANDIA’. Było dużo śmiechu, a do śpiewanej na zakończenie spektaklu piosenki ‘Zielony Ogórek’ ochoczo włączyli się także młodzi widzowie.
Nauczycielki z Ashfield, pania Ania Kryj i Ania Dąbrowska, poparły swoją koordynatorkę, Joannę Fenik, czynnie włączając się w zorganizowanie edukacyjnych zabaw językowych. Te zabawy okazały się świetną, kształcącą atrakcją dla dzieci, nieco starszej młodzieży i dla dorosłych.
Ułożony na zakończenie, przez najmłodszych uczestników, polski alfabet, powędrował w darze dla kolejnej Pani Ani, która właśnie obejmuje prowadzenie klasy przedszkolnej w jednej z polskich szkół.
|
Z osób, które zaszczyciły swoją obecnością celebrowanie Dnia Języka Ojczystego – naszego, pięknego języka polskiego, wymienić należy Panią Konsul Joannę Spłocharską.
Klubowi Polskiemu w Bankstown po raz kolejny dziękujemy za nieustanne popieranie polskości.
Marianna Łacek OAM – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich – współorganizatora dzisiejszej uroczystości
|