Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 maja 2021
Takie odkrycie: The Incredible Life of Paul Strzelecki
Ernestyna Skurjat-Kozek
Za tydzień mam wygłosić na ZOOMIE prelekcję o Strzeleckim dla Koła Przyjaźni Polsko-Białoruskiej. W ramach odkurzania pamięci postanowiłam pobuszować po internecie. Miałam plan poczytać stare wpisy. A tu nagle odkrycie. Dla mnie nowość!History Guild, organizacja z Kensington w Wiktorii tak oto przedstawia Strzeleckiego. Explorer, Scientist, and Humanitarian Hero. Sir Paul Strzelecki spent over four years exploring 7,000 miles of mainland Australia and Tasmania on foot.He found gold and summited Australia’s highest mainland peak. He mapped New South Wales and set up irrigation channels in Tasmania.These incredible contributions to Australian agricultural and economic growth would later earn him a knighthood.(...) A self-taught geologist, determined explorer, and selfless humanitarian – this Polish nobleman turned English gentleman.But he was also a secretive, wandering loner who never married.

Zaczyna się nieźle! Ciekawe, kto to przygotował? Dowiaduję się, że History Guild to organizacja not for profit z siedzibą w Melbourne, opracowujaca materiały dla entuzjastów historii. Zastanawiające jednak, że pod tym samym adresem działa firma History Guild LTD, o tej samej nazwie, mająca swój numer ABN.

Zastanawiam się, czy ów esej o Strzeleckim zarekomendować naszej Polonii?Oczywiście, trzeba sprawdzić, kto jest autorem opracowania. Udało mi się wygooglować,że Caitlin Hester jest nauczycielką i ma dyplom Bachelor of Arts, Media & Communication.Zapewne solidna firma.Ale dlaczego nie podała daty publikacji artykułu. Czytam i wnioskuję, że niedawno.

Jest kilka niespodzianek w postaci załączonych plików audio i wideo. Po pierwsze mamy duży plik audio pt. Count Paul Strzelecki and the Great Famine - The Royal Irish Academy. Niestety, nie podano nazwisk prelegentów, ani żródła, skąd wzięto materiał.(Coś dziwnego musiało się stać, bo dzisiaj, gdy piszę te słowa, ten materiał już jest niedostępny! Wielka to dla mnie strata, bo nawet nie zdążyłam w całości przesłuchać, a był dość długi).

Następnie Caitlin prezentuje wideo pt. Strzelecki's contribution by Michael Organ co jak się okazuje jest naszą produkcją.Chodzi o referat naszego współpracownika Michaela Organa, który miał wygłosić w marcu ub. roku na Festiwalu Strzeleckiego w Omeo. Materiał został przez Caitlin ściagnięty z You Tube.Na szczęście Kosciuszko Heritage Inc. nie rości sobie copy rights, więc nie ma problemu.

Kolejny epizod nosi (a raczej nosił, bo już go nie ma) tytuł British Relief Committee, był połączony z relacją z odsłonięcia wystawy o Strzeleckim w Dublinie. I tu kolejna zagadka, bo dzisiaj już tego podwójnego epizodu nie ma u Caitlin! Ten drugi znałam, natomiast tego pierwszego nie zdążyłam posłuchać...

Następnie zaprezentowano (ściągnięty z You Tube) film naszej produkcji Strzelecki's Humanitarian Deeds in Ireland.I znów nie ma problemu, bośmy filmu nie opatentowali copyrightami. Łatwo się domyślać, film jest nadal w History Guild dostępny. Szkoda tylko, że nie podano, że producentem filmu jest Kosciuszko Heritage Inc. Gdyby autorka zadała sobie trochę trudu i zajrzała na opis filmu na You Tube, to by się dowiedziała o naszym istnieniu i o naszych publikacjach. Rzetelniejsza i bogatsza byłaby lista materiałów, z których korzystała.

Jest jeszcze jeden materiał z You Tube Irish Famine History- Paul De Strzelecki's Humanitarian Work In Ireland. Szkoda, że nie podano we wprowadzeniu, że jest to 45-minutowy dokument irlandzkiego dziennikarza Paula Wrighta. Nota bene zawiązalismy z nim kontakt kilka lat temu i wiemy, że Paul też nie rości sobie copy rights.

Nie wiem, z czego wynika ten cały bałagan. Czyżby autorka była debiutantką, mało obeznaną z internetowym rzemiosłem oraz kwestią copy rights? A może wynika to z braku wiedzy, z pośpiechu, lub niedbałości? Czym wyjaśnic fakt, że autorka nie podaje źródeł zdjęć, ani podstawowych informacji, co się na nich znajduje? Tak jest na przykład w przypadku zdjęcia słynnej tablicy Strzeleckiego, jaka zawisła w 2015 r. w Dublinie, nieopodal budynku, w którym znajdowała sie kwatera Strzeleckiego. Warto przy takich okazjach podać autora zdjęcia oraz artysty, który taką tablicę zaprojektował - a był to Robert Sobociński, syn Jerzego, twórcy pomnika Strzeleckiego w Jindabyne.

Zastanawia, że autorka nie korzystała z publikacji Lecha Paszkowskiego, największego w Australii autorytetu w sprawach Strzeleckiego. Wygląda na to, że czerpała swą wiedzę głównie z 2 źródeł: z dostępnego na internecie (ale juz trochę przestarzałego) opracowania Michaela Organa "Quo Vadis, Count" oraz życiorysu Strzeleckiego z internetowej wersji Australian Dictionary of Biography pióra nieszczęsnej Helen Heney. Nieszczęsnej, bo napisała paszkwilancką książkę o Strzeleckim In a Dark Glass a mimo to uznano ją za eksperta. Napisany przez nią życiorys Strzeleckiego dla ADB zawierał sporo przekłamań i nieścisłości i dopiero w 2012 roku udało się nam doprowadzić do corrigendy co opisaliśmy w Pulsie Polonii.

Żal, że autorka nie zajrzała do pism Rawsona, Havarda, czy Clewsa, że nie natrafiła na dzieło Paszkowskiego wydanego przecież po angielsku! Ale jak się okazuje, łatwo trafiła na stronę rajdu rowerowego Strzelecki Epic Ride, bo widzę, że to za nimi powtórzyła błąd, jakoby głodującemu w Gippslandzie Strzeleckiemu życie uratowało DWÓCH aborygeńskich przewodnikow. Ot, nieprawda. Życie mu uratował Aborygen Charlie Tarra karmiąc go mięsem koali. Drugiego Aborygena, Jackeya, nie było już z nimi. Jackey dołączył do ekipy Strzeleckiego w Welaregang, stamtąd poprowadził ich w Góry Śnieżne i po kilku dniach wrócił do domu, podczas gdy reszta ekipy powędrowała przez Omeo i Gippsland aż do Melbourne.

Tak więc nie wypada, abym zarekomendowała opracowanie Caitlin o Strzeleckim. Tyle razy powtarzam, trzeba umieć korzystać z internetu, zdarzają się tu materiały rzetelne, ale jest też dużo chłamu. Warto swoją wiedzę skonfrontować z innymi żródłami, a najlepiej jest dotrzeć do oryginalnych publikacji uznanych autorów.

source historyguild.org

14 maja 2021 POST SCRIPTUM

Nie wiemy, dlaczego z opracowania caitlin znikło nagranie przygotowane przez Royal Irish Academy.Odnalazłam je "u źródła" i teraz już wiem, że "Count Paul Edmund de Strzelecki" to tytuł 47-minutowego wykładu "Lunchtime Lecture" wygłoszonego z okazji otwarcia wystawy "A Forgotten Polish Hero of the Great Irish Famine". Wykład miał miejsce 12 czerwca 2019 r. w Academy House (Royal Irish Academy), mówcami byli: Prof.Peter Gray z Queens University of Belfast oraz Prof. Emily Mark FitzGerald z University College Dublin. Cały materiał jest dostępny na ich stronie: www.ria.ie/count-paul-strzelecki-and-great-famine-0