W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze zabrzmiało oratorium „Soli Deo per Mariam” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach. To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję w formie dziesięciu pieśni. Oratorium powstało z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Zakonu Paulinów. Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali krakowscy muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka.
Oratorium. Czas 1 godz. 55 min
W słowie wstępnym generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że „pragniemy w formie muzycznej przywołać osobę i dzieło czcigodnego kard. Stefana Wyszyńskiego”. - Wiemy, że jego prymasowskie posługiwanie Kościołowi w Polsce było nierozerwalnie związane z zawierzeniem Bożej Matce, Maryi, dlatego Jasna Góra także w ten sposób pragnie na nowo podjąć to duchowe dziedzictwo, które kard. Wyszyński zostawił tutaj - powiedział przełożony generalny Zakonu, którego Prymas Tysiąclecia był konfratrem, a więc szczególnym przyjacielem, dobrodziejem i protektorem.
- Oratorium to spojrzenie wstecz, to ukazanie postaci, dokonań, pism, myśli Prymasa a jednocześnie spojrzenie w przyszłość, bo przecież życie się toczy - powiedział autor libretta ks. Tadeusz Golecki. Życzył, by „dzisiejsze doznania były pomocne w odświeżeniu starszym tej znajomości z Prymasem, a młodszym, by pomogły pogłębić wiedzę, znajomość z tym świętym człowiekiem, który wycisnął piętno na historii naszego Narodu i naszego Kościoła”.
Oratorium powstało w 2017 r. w celu pokazania osoby i dziedzictwa czcigodnego sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia - miłośnika Pani Jasnogórskiej. W swoim życiu i pasterskim posługiwaniu heroicznie wierzył on Bogu i „wszystko postawił na Maryję”, Jej oddał się bez granic, od Niej czerpał moc i siłę na czas więzienia, cierpienia, na lata służby Kościołowi i Ojczyźnie. Przez osobiste oddanie się Maryi w niewolę miłości i pielgrzymowanie ze wszystkimi sprawami na Jasną Górę, przez Śluby Jasnogórskie i Milenijny Akt Oddania Narodu Polskiego za Wolność Kościoła w Polsce i w Świecie, przez peregrynację Matki Bożej w Obrazie Nawiedzenia i liczne inicjatywy duszpasterskie, słowa i ofiary wobec Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski, wskazywał: „Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza i jeśli jaki program - to Ona!”. To był jego program i jego testament na trudne czasy, które miały nadejść!
Podczas jasnogórskiej prapremiery w 2018 r. ks. Golecki podkreślał, że tak jak biblijny Mojżesz doprowadził naród wybrany do ziemi obiecanej, tak Prymas Tysiąclecia doprowadził nas w czasach komunizmu do wolności. Pokazał, że wolność najgłębsza, duchowa, a potem ta ludzka bierze się z oddania i zawierzenia Matce Bożej. Następnie krakowscy kompozytorzy: Piotr Pałka i Hubert Kowalski podjęli się trudnej roli przewodników, aby w dziesięciu obrazach pieśni oratoryjnej opowiedzieć o miłości pasterza do Boga i swego ludu. Oczywiście, jest to tylko cząstka tego, co można napisać i wyśpiewać z pięknego życia czcigodnego sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego!
Wykonawcami koncertu byli: Joanna Wydorska-Klin - sopran, Joanna Motulewicz - alt, Marcin Jajkiewicz - tenor, Rafał Maciejewski - bas, Dariusz Kowalski - narrator, Hubert Kowalski - dyrygent, Piotr Pałka - dyrygent, Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru, Chór Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej.
Izabela Tyras @JasnaGóraNews |