Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
2 października 2021
Historia rzeźby ludowej
Ewa Michałowska- Walkiewicz

Sztuka rzeźbiarska, to dość szeroka dziedzina artystyczna, znana na całym świecie. Wśród jej wielu rodzajów, szczególne miejsce zajmuje rzeźbiarstwo ludowe. Najstarsze rzeźby pochodzą z najodleglejszych czasów. Umiejętność obróbki surowców naturalnych była dla pierwotnego człowieka niezbędna. Dzięki niej właśnie wyrabiał on sobie podstawowe narzędzia oraz broń.

Przez tysiąclecia rzeźbiarstwo przerodziło się w dość zaawansowaną gałąź sztuki. Już w starożytności podziw budziły potężne figury olimpijskich bogów, których autorem był na przykład Fidiasz. Doskonałe proporcje greckich rzeźb były inspiracją takich mistrzów renesansu jak Michał Anioł, który według tych samych zasad wykonał słynną rzeźbę Dawida.

Rzeźbienie to oczywiście proces, który składa się z wielu etapów, by danej bryle materiałowej nadać żądany wygląd. Rozwijająca się sukcesywnie dyscyplina rzeźbiarska, coraz częściej zaczęła wykorzystywać na przykład tak zwane utwardzane termicznie rzeźby, co czyni się zawsze na gorąco. Taki zabieg zabezpiecza pracę rzeźbiarską przed upadkiem i jej uszkodzeniem. Wśród materiałów wykorzystywanych w rzeźbiarstwie są bryły solne, drewno i kamień.

Korespondentka Pulsu Polonii była zaproszona do Starachowic, gdzie w swojej pracowni rzeźbiarskiej swoje piękne prace pokazywał pan Kazimierz Kopeć.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

O szkółce rzeźbiarskiej Kazimierza Kopcia - arykuł i wideo.

Szkółka jak zwykle pełna dzieci