Dwukrotnie każdego dnia począwszy od 9 października Marek Dyżewski komentuje przebieg XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w postaci nowego cyklu „GRA O LAUR CHOPINA”. Miłośnikom muzyki Chopina i komentarzy Pana Marka Dyżewskiego polecamy kanał ascotv - kliknij tutaj Marek Dyżewski – wybitny muzykolog, kompozytor, pianista, eseista specjalizujący się w tematyce muzycznej i patriotycznej, tłumacz, wykładowca akademicki. W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Prowadził wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych, na kilku uniwersytetach oraz na seminariach, konferencjach i warsztatach towarzyszących ważnym wydarzeniom muzycznym. Gościnnie wykładał też w Bonn, Norymberdze, Hamburgu, Berlinie, Gandawie, Brukseli, Sankt Petersburgu, Nicei, Paryżu, Wiedniu i Waszyngtonie.
Dyżewski, odcinek 5
W swych wystąpieniach ukazuje zjawiska muzyczne widziane w szerokim kontekście kultury, a więc w powiązaniu z innymi dziedzinami sztuki, a także z filozofią, estetyką i antropologią. Współpracując z Polskim Radiem tworzył dzieła sztuki radiowej, które za ich nowatorski kształt i wybitne walory artystyczne otrzymały szereg nagród i dwukrotnie reprezentowały polską radiofonię na światowym forum sztuki radiowej Prix Italia. Zarówno na antenie telewizyjnej, jak i radiowej, komentował największe odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne: Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
Refleksje z Konkursu na portalu bibula.com
Obsługę komentatorską Konkursu Chopinowskiego Rada Programowa Polskiego Radia uznała za „wydarzenie antenowe roku”. Jest autorem poetyzowanych przekładów (z łaciny, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego). Średniowieczny dramat liturgiczny „Ludus Danielis” w jego literackiej adaptacji (w oparciu o łaciński tekst z katedry z Beauvais) grany był przez Teatr Wielki w Warszawie – na scenie tego teatru i na wielu scenach europejskich. Był twórcą i przez szesnaście lat szefem artystycznym Dni Muzyki Starych Mistrzów, międzynarodowego festiwalu odbywającego się we Wrocławiu. Dwukrotnie przyznano mu Nagrodę Miasta Wrocławia (1987, 1994). Za wybitne dokonania w dziedzinie muzyki sakralnej w 2003r. otrzymał Nagrodę im. Św. Brata Alberta.
Animator życia kulturalnego i muzycznego Wrocławia, wielki patriota i społecznik (udział i wprowadzenie do wielu koncertów m.in. podczas Festiwalu Oratoryjno - Kantatowego Wratislavia Cantans czy prowadzenie niezwykłych wykładów m.in. cykl Collegium Musicum). W latach 2013/2014/2015/2016 prowadził w Warszawie cykle wykładów bogato ilustrowanych wykonaniami dzieł muzycznych: m.in. „Muzyka wpisana w los narodu”, „Boże prawdy w blasku piękna”. W 2015 roku komentował na bieżąco, dwukrotnie każdego dnia, cały przebieg konkursu chopinowskiego z kuluarów Filharmonii Narodowej.
Marek Dyżewski to postać wyjątkowego formatu, zawsze niezależny i wymagający od siebie i innych. Dla dobra Ojczyzny zdolny do najwyższych wyrzeczeń; uczy i mobilizuje, wciąż wskrzeszając ducha polskiej wyobraźni muzycznej. W 2021 r. ukazał się zbór esejów Marka Dyżewskiego „Ocalić od zapomnienia” wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Jest to dzieło niezwykłe, napisane z oszałamiającą erudycją, zmuszające czytelnika do refleksji i poszukiwań.
Od 9 października komentuje przebieg XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w postaci nowego cyklu „GRA O LAUR CHOPINA”.Cykl realizowany jest we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
źródło solidarni2010
|