Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
12 października 2021
100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza
Jerzy Kortyński

9 października 2021 r. przypadła setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza 9.10.1921—24.04.2014 – wybitnego polskiego poety XX wieku, dramaturga, inicjatora teatru absurdu, jednego z najwszechstronniejszych kontynuatorów nurtu europejskiej awangardy literackiej, prozaika, scenarzysty. Decyzją Sejmu Tadeusz Różewicz został jednym z Patronów Roku 2021. Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską.

Różewicz jest najchętniej i najczęściej tłumaczonym polskim poetą. Liczba języków, na jakie zostały przełożone jego dzieła wynosi około 50. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.

Z tej okazji 9 października wystartował multimedialny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio. Pod adresem Serwis www.rozewicz.polskieradio.pl znaleźć można archiwalne nagrania rozmów z artystą, ale też wspomnienia bliskich i przyjaciół o Różewiczu.

Serwis składa się z siedmiu rozdziałów: "Różewicz prywatny", "Przed apokalipsą", "Wojna", "Narodziny poety", "Kartoteka i inne dramaty", "Odczytania", "Poeta odchodzi". Licznym radiowym nagraniom towarzyszą fotografie (pochodzące m.in. z archiwum prywatnego Państwa Różewiczów) oraz unikatowe teksty, opracowania i komentarze.

Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta. Jakim uczniem był Tadeusz Różewicz? Co pozostało mu w pamięci z czasów partyzantki? Dlaczego, jak mówił, nie miał szczęścia do warsztatów pracy? Których literatów cenił najbardziej? Jakim był dziadkiem? Co sądził o opiniach badaczy na temat jego twórczości? I jak sami znawcy opisywali jego nowatorstwo – wzbudzające podziw, wywołujące kontrowersje – w poezji i w dramacie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą zainteresowani postacią i twórczością Różewicza w kilkadziesięiu fragmentach wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), które Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu a zgromadzonych w serwisie www.rozewicz.polskieradio.pl.


Tadeusz Różewicz (1921-2014)