Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
17 listopada 2021
O wystawie "Damy serca Tadeusza Kościuszki"
wywiad z prezesem L.M. Krzesniakiem

O kobietach Kościuszki- wywiad w Radiu Dla Ciebie. Całe 43 minuty super ciekawej rozmowy! W Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, Al. Solidarności 62) od soboty 13 listopada czynna jest wystawa „Damy serca Tadeusza Kościuszki”. O kobietach, które miały duże znaczenie w życiu naczelnika insurekcji 1794 roku, napisano już wiele, ale też ich indywidualne historie są bardzo interesujące. Inspirują one historyków, ale także artystów, stąd też m.in. ta wystawa. Zobaczymy na niej cykl obrazów Hakoba Mikayelyana, artysty malarza ormiańskiego pochodzenia. To, co namalował, wpisuje się w obchody Święta Niepodległości, nawiązuje też do życia prywatnego tego jednego z najwybitniejszych Polaków w historii.

Na portretach – wystawionych na nowoczesnych „sztalugach” w kręgu – widzimy dziesięć bardzo bliskich mu kobiet, począwszy od jego matki Tekli Kościuszkowej, poprzez wizerunki Ludwiki z Sosnowskich Lubomirskiej, Anny z Zamoyskich Sapieżyny, Wirydianny Fiszerowej, Tekli Żurowskiej, Zofii Potockiej, Emilii Zeltner, a skończywszy na Marii Krystynie Albertynie Carigan.

Hakob Mikayelyan w dorobku ma wiele portretów, aktów, pejzaży, fresków, dekoracji teatralnych, a także kopii obrazów w autorskiej interpretacji. Ostatnio zajął się także tematyką historyczną, związaną z postacią Tadeusza Kościuszki. W związku ze światowymi obchodami Roku Kościuszki stworzył kolekcję portretów i wizerunków generała, jak również scen bitewnych. Jest laureatem Konkursu Kościuszkowskiego 2017 w Australii za obraz „Niewola”.

O wystawie „Damy serca Tadeusza Kościuszki” z perspektywy historycznej i artystycznej, w programie mówił dr Leszek Marek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

pfk.waw.pl/


Jan Kołtonowski, Portrait of Tekla Kosciuszkowa nee Ratomska, ca. 1760. W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie


Prezes PFK M.L. Krzesniak przy portrecie Tekli Kościuszkowej pędzla Hakoba Mikayelyana


Nie wiem, która to dama serca Kościuszki jest na tym portrecie, ale założę się z Prezesem Krzesniakiem o butelkę australijskiej wódki "Kosciuszko", że to przesłodka Teklusia Żurowska


Damy serca Kościuszki.Fragment wystawy Hakoba Mikayelyana w Muzeum Narodowym w Warszawie


Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej dr M.L. Krześniak w Radiu Dla Ciebie