Na 53.Zjeździe RNPA ,który odbywał się 19 czerwca br. w Adelajdzie ogłoszono, że w 2021 roku Medal Rady Naczelnej Polonii Australijskiej przyznano ośmiu osobom. Są to: Lucyna Artymiuk, dr Robert Czernkowski, Edward Dudziński, dr Helen Evert, Maria Hock, dr Andrzej Lachowicki-Czechowicz, Krystyna Tkaczyk i Marysia Thiele.
Pani Lucyna Artymiuk jest znana z wszechstronnej działalności społecznej w organizacjach polonijnych w Australii, na rzecz Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, Stowarzyszenia Polaków Wschodnich Dzielnic Melbourne, Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (MAPA), a w przeszłości, w edukacji polonijnej i harcerstwie (Wiktoria).
Interesowala się również problemami wielokulturowości, tworząc zarząd Migrant Resources Centre w południowo-wschodnich dzielnicach Melbourne. Była współzałożycielką polsko-żydowskiej grupy dyskusyjnej „Dialog”. Zarówno jej zawodowa, jak i osobista aktywność na tym polu doczekała się uznania w formie nagrody im. Henryka Sławika przyznanej przez Australijskie Stowarzyszenie Żydów Polskich i ich Potomków.
Lucyna jet współautorką kilku wystaw np. „Fragmenty pamięci Sybiraków” czy De Tarczyński – „Polski Mazurek pod Krzyżem Południa”. Obecnie jej zainteresowania koncentrują się na historii i genealogii, czego wyrazem jest jej aktywność w MAPA na rzecz dokumentowania i upamiętniania historii i osiągnięć Polonii australijskiej. Jest autorką książki pt. „Destination Australia. Polish Soldier Migrants (1947-48)” o polskich żołnierzach emigrantach do Australii. Po nagłej śmierci śp. Z.Derwińskiego przejęła obowiązki prezesa MAPA.
|
|
Dr Robert Czernkowski od ponad 40 lat aktywnie uczestniczy w życiu Polonii australijskiej, najpierw na Tasmanii, a obecnie w Sydney (Nowa Południowa Walia).
Od 1972 roku do chwili obecnej udziela się w harcerstwie; przeszedł w nim drogę od zucha, poprzez harcmistrza do konsultanta i delegata na światowe Zloty Harcerskie.
Przez wiele lat działał aktywnie w Związku Polskim w Hobart, był również dyrektorem Polskiej Kasy Kredytowej. Po przyjeździe do Sydney włączył się do prac w zarządach wielu organizacji, z których doskonale się wywiązuje, m.in. w Klubie Polskim w Ashfield, Fundacji Polskiej w NPW, Fundacji Kresy-Siberia, Fundacji Studiów Polskich na Uniwersytecie Macquarie.
W latach 2015-2020 był jednym z Administratorów Funduszu Wieczystego im. gen J.Kleeberga. Aktywnie uczestniczył i doradzał w pracach nad przekształceniem tego funduszu w nienaruszalny Fundusz Wieczysty Rady Naczelnej Polonii Australijskiej zarządzany przez firmę Equity Trustees. Był wielokrotnym delegatem na Zjazdy Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.
W pracy społecznej Robert kieruje się swoją ogromną wiedzą praktyczną szukając nietrywialnych rozwiązań na rzecz usprawnień w życiu i działalności społeczności polonijnej w Australii.
Zaangażowanie Edwarda Dudzińskiego w życie organizacji polonijnych można nazwać pokoleniowym. Poczucie bycia Polskiem w Australii przejął od ojca, zasłużonego działacza polonijnego, wspierając go w jego działaniach na rzecz Polonii, a potem wzbogacił je swoją, niezależną już działalnością.
Edward kontynuował pracę społeczną ojca angażując się w działalność organizacji polonijnych w pełnym wymiarze godzin. Jego wkład w zachowanie tradycji i kultury w środowisku polonijnym, oraz w upowszechnianie historii, sztuki i osiągnięć naukowych Polaków w środowisku wielokulturowej Australii Płd. jest wyjątkowy.
Oprócz obowiązków prezesa Federacji Polskich Organizacji w Australii Płd., pełni rolę kustosza Polish Hill River Church Museum, archiwisty, administratora i inżyniera głosu Radia Polonia w Adelajdzie oraz dba o bibliotekę polską w Adelajdzie.
Pozostaje aktywny we wszystkich akcjach przypominających rocznice ważnych wydarzeń historycznych, promujących unikalne wartości tradycji, kultury i sztuki polskiej tak jak Dożynki, wystawy, koncerty i okolicznościowe obchody.
Na szczególne uznanie zasługuje jego praca na potrzeby starszego pokolenia Polonii Australii Południowej.
Od 2017 roku jest członkiem prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.
|
|
Dr Helen Evert jest córką polskiego weterana II wojny światowej Michała Owsiannego i Haliny Evert.
W młodości tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca „Łowicz”. W latach 1990-tych, przez jedną kadencję, była prezesem Australijsko-Polskiego Biura Usług Społecznych.
Poświęciła wiele lat pracy naukowej na University of Melbourne i Deakin University m.in. prowadząc badania wśród polskiej grupy etnicznej w Wiktorii. Efektem tych badań było, m.in. opracowanie dotyczące organizacji opieki zastępczej i odpoczynku dla polskich seniorów. Jej rozprawa doktorska pt. „War experiences: the emotional health and wellbeing of Polish elderly immigrants” poświęcona jest wpływowi doświadczeń wojennych na zdrowie i samopoczucie polskich imigrantów w Australii.
Przez 17 lat (2000 – 2017) będąc prezesem Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (MAPA), koordynowała prace na rzecz dokumentowania i upamiętniania historii i osiągnięć Polonii australijskiej. Odpowiadała m.in. za wystawę „Terra Nova – ziemia mlekiem i miodem płynąca” ukazującą polskich imigrantów przybyłych do Australii po II wojnie światowej. Wystawę tę prezentowano w Muzeum Imigracji w Melbourne. Jak dotychczas była to jedyna wystawa w tym Muzeum poświęcona polskiej grupie etnicznej.
Pani Maria Hock jest z pokolenia Polaków urodzonych w Australii. Od wczesnych lat należała do zespołu folklorystycznego „Tatry”, harcerstwa, uczęszczała do polskiej szkoły, brała regularny udział w audycjach radiowych i akademiach. Jako młoda osoba przeprowadzała wywiady współtworząc historyczną dokumentację o pierwszych Polakach w Polish Hill River. Przez wiele lat była aktorem oraz członkiem zarządu teatru Ottoway Theatrical Ensamble, a także sekretarzem Polskiego Towarzystwa Kulturalnego w Adelaide. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa „Dożynek”, festiwalu kultury i promocji Polski w Australii Płd., przyciągającego liczne rzesze polskiego i wielokulturowego spoleczeństwa.
Ze względu na wspaniałą dykcję i profesjonalne przygotowanie prowadziła konferansjerkę na wielu wydarzeniach polonijnych tj. Światowe Dni Młodzieży, jubileusze klubów polskich, koncerty młodych talentów, koncerty kolęd, konkursy Miss Polonia (którego też sama była laureatką). Inicjowala i koordynowala wiele akcji charytatywnych w tym pomoc pogorzelcom i powodzianom.
Swoją pasją, talentem i zapałem Marysia nieustannie zachęca innych do angażowania się, w różnych formach, w pracę społeczną na rzecz Polonii w Australii.
Dr Andrzej Lachowicki-Czechowicz (Adelajda) - pośmiertnie.
Zaangażowanie śp. dr. Andrzeja Czechowicza w życie organizacji polonijnych, jego wkład w zachowanie tradycji i kultury oraz osobiste osiągnięcia zawodowe w środowisku wielokulturowej Australii Południowej są godne podziwu.
Od rodziców przejął patriotyzm i wartości polskiego dziedzictwa, które pielęgnował przez całe swoje życie. W latach 1960-tych, będąc członkiem Towarzystwa Historycznego w Australii Płd., a później prezesem organizacji, wygłaszał, dla członków Adelaide University Medical Students Association, referaty na temat Polski oraz dokonań wybitnych Polaków.
Doskonale znał historię Polski, cieszył się zaufaniem Polonii i wielokrotnie powierzano mu kluczowe zadania w realizacji różnych inicjatyw polonijnych.
Założył i przewodniczył Klubowi Białych Orłów (późniejsze Koło Biało-Czerwone), zrzeszającym polską młodzież (1966). Był współzałożycielem Federacji Organizacji Polskich w Australii Południowej (1968). W latach 1970-tych pełnił funkcję przewodniczącego komitetu międzynarodowego konkursu skrzypcowego (Adelaide International Violin Competition).
W 2006 roku przewodniczył komitetowi obchodów 150-lecia osadnictwa polskiego w Australii Południowej, a 10 lat później kolejnemu komitetowi, tym razem obchodów 160-lecia osadnictwa polskiego w Australii Płd. Pod jego przewodnictwem, zorganizowano w 2018 roku obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zmarł w 2020 roku.
Pani Krystyna Tkaczyk od blisko 35 lat aktywnie działa na rzecz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK) w Kole Nr 8 w Brisbane oraz w zarządzie krajowym SPK Australia. Od 14 lat pełni funkcję sekretarza generalnego SPK Australia. Od 14 lat pozostaje też redaktorka naczelną biuletynu SPK o nazwie Okólnik.
Praca spoleczna Krystyny skierowana jest na zachowanie pamięci o polskich żołnierzach, którzy przybyli do Australii po II wojnie światowej. Jako taka pozostaje przykładem szczerego oddania w pracy społecznej na rzecz SPK, a tym samym całej społeczności polonijnej.
Z zamiłowania jest fotografem. Upamiętnia wydarzenia polonijne w których bierze udział, a następnie umieszcza fotografie na witrynie SPK Australia. Wirtynę tę www.polish-spk-foundation.org.au/ założyła ponad 10 lat i od tego czasu nieustannie ją rozwija i aktualizuje. Dzięki temu informacje o Stowarzyszeniu Kombatantów Polskich w Australii są ogólnie dostępne.
Aktualnie jest aktywnie zaangażowana w prace nad utworzeniem wieczystej, charytatywnej fundacji dla organizacji SPK o nazwie Polish Ex-Servicemen’s Foundation in Australia.
|
|
Pani Marysia Thiele, z zawodu nauczycielka surdopedagog i surdologopeda, rozpoczęła pracę w Australii ucząc młodzież z upośledzeniem słuchu. Od 30 lat pracuje również na rzecz Polonii w Australii. Zakres jej działalności jest imponujacy - popularyzuje język polski, polskie tradycje, kulturę i sztukę, promuje wiedzę historyczną, przybliża polskie postacie historyczne zapoznając Polonię z ich osiągnięciami w różnych dziedzinach ich działalności, utrwala wydarzenia i osiągnięcia organizacji polonijnych oraz osób indywidualnych.
Przez 22 lata była redaktorem prowadzącym audycje i komentujacym wydarzenia w radiu polonijnym w Adelajdzie. Równocześnie publikowała artykuły w mediach polonijnych.
Ambicją Marysi jest upowszechnianie historii i współczesnych wydarzeń polskiego narodu wśród wielonarodowościowej społeczności Australii Płd. Uważa, że łączność Polonii z Ojczyzną jest podstawą zachowania poczucia tożsamości narodowej przez następne pokolenia Polaków.
Ze szczególnym oddaniem Marysia zajmuje się promocją osoby i dziedzictwa Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii, w Polsce i w Irlandii. Odnosi na tym polu liczne sukcesy. W 2015 roku na własny koszt reprezentowała australijską Polonię w Irlandii na obchodach dni Pawła Edmunda Strzeleckiego.
Od lat działa aktywnie w takichorganizacjach jak Koło Polek w Adelajdzie, w Kościuszko Heritage Inc. z siedzibą w Sydney i Federacją Polskich Organizacji w Australii Płd.
W imieniu Kapituły przyznającej medale oraz prezydium RNPA gratuluję wszystkim wyróżnionym medalem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.
Nazwiska osób dotychczas wyróżnionych medalem RNPA można znaleźć na witrynie RNPA pod linkiem www.polishcouncil.org.au/index.php/godlo-statut-i-medale/35-laureaci-medali-rnpa
Medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (RNPA) przyznawane są od 2009 roku. Wyróżnienie przyznawane jest imiennie osobom mogącym wykazać się znaczącym dorobkiem w działalności na rzecz Polonii i Polski. Mogą je otrzymać osoby mieszkające zarówno w Australii jak i w innych krajach, w tym w Polsce. Wyróżnione osoby nie muszą być narodowości polskiej i nie muszą być działaczami polonijnymi. Kandydatów do wyróżnienia proponują organizacje polonijne zrzeszone w RNPA oraz prezydium RNPA według przyjętej procedury
www.polishcouncil.org.au/images/PDF/MedaleRNPA-Kryteria-Dokumenty-Wniosek.pdf. Wnioski ocenia Kapituła Medalu RNPA, a nazwiska osób wyróżnionych medalami prezydium RNPA ogłasza są na Zjeździe Delegatów RNPA.
Małgorzata Kwiatkowska Prezes RNPA
|