Choinka bożonarodzeniowa ma swój niezaprzeczalny urok, a przy okazji i wielkie znaczenie. Mało kto zdaje sobie sprawę z symboliki choinkowej gwiazdy, dzwonków czy samego zielonego drzewka. Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas, by wprowadzić do swojego domu odrobinę magii i tajemniczości. Jednak od zawsze najważniejszym punktem świątecznych dekoracji jest choinka. Święta bez choinki są pozbawione blasku, uroku i wyjątkowego nastroju. W wielu kulturach, zielone drzewko iglaste, jest uważane za symbol długiego życia. Jest ono także symbolem zdrowia i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe, pojawiło się w naszych pieleszach domowych w XVI wieku. W tym też czasie, uważane było za Boże drzewko dobrobytu.
Znaczenie łańcuchów i dzwoneczków Kolorowe łańcuchy zacieśniają rodzinne więzi, a gwiazdki pomagają w powrotach do domu. Dzwoneczki to znak dobrej nowiny i radości, zaś choinkowe światełka bronią domowników przed złem, a także odwracają ludzką nieżyczliwość.
W chrześcijańskiej symbolice religijnej, światło wskazywało zawsze na Chrystusa, który miał być drogowskazem dla pogan.
Dlaczego zawieszamy aniołki Aniołki na choince, to symbolika opiekunów domu. W dawnej Polsce uważano, że aniołki w błękitnych sukniach opiekują się panienkami, które mieszkają w danym domu i modlą się o ich szczęśliwe zamążpójście. Aniołki w białych sukniach, dbają o zdrowie domowników i wszelką pomyślność. Zaś te, które wystrojone są na bożonarodzeniowym drzewku w suknie czerwone, roztaczają swą opiekę na gospodarstwo i domowe zwierzęta.
Po co wieszamy pierniczki Zawieszanie pierników na grudniowym drzewku zwiastowało dostatek w nadchodzącym roku. Orzechy i jabłka symbolizują szczególną urodę domowników.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
|