Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
25 grudnia 2021
Prapremiera "Triumphu Satyrów Leśnych" 26 grudnia 2021
w hołdzie królowi Stefanowi Batoremu

PANEGIRIA to unikalny projekt baletowo-muzyczny, który 26 grudnia 2021 zainauguruje spektaklem Triumph Satyrów Leśnych, zrealizowanym w formule on-line. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce odnoszące się do dzieł panegirycznych oraz historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Spektakl inspirowany jest panegirykiem Bartosza Paprockiego wydanym w Krakowie przed blisko pół tysiącem lat. Utwór jest epickim, baśniowym hołdem oddanym królowi Stefanowi Batoremu, napisanym z okazji jego triumfalnego powrotu z wojny z Moskwą w 1582 roku.

Starodruk zapomnianego dziś Bartosza Paprockiego, zaliczanego niegdyś do „trójcy pierwszych bajkopisarzów-poetów polskich”, stał się inspiracją dla nowego projektu twórców Koncertu Niepodległości, Projektu Arboretum i Hybryda Kultur Festiwal, tj. Oli Turkiewicz i Jacka „Wiejskiego” Górskiego.

Twórcą muzyki do baletu jest Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka. W powstałej elektroakustycznej suicie „Triumph Satyrów Leśnych” artystka sięgnęła do swoich wcześniejszych doświadczeń wyniesionych m.in. z pracy nad muzyką do międzynarodowego spektaklu muzyczno-tanecznego "Orphée", inspirowanego XVII wiecznym dziełem "Ballet Royal de la Nuit". Projekt zrealizowany w ramach Video Dance Festival of Burgundy we Francji we współpracy z choreografami i tancerzami z Australii, zdobył liczne wyróżnienia i nagrody na festiwalach międzynarodowych.

Stworzona obecnie przez artystkę elektroakustyczna suita „Triumph Satyrów Leśnych” oraz starodruk Bartosza Paprockiego, stały się inspiracją dla choreografki Anny Marii Karabeli, tancerki i absolwentki Rotterdam Dance Academy oraz Private Bruckner Universitat w Linz, odpowiadającej za przygotowanie warstwy tanecznej baletu.

Nieodzownym dopełnieniem muzyki i tańca jest tekst panegiryku Bartosza Paprockiego, który w niezwykłych plenerach Jury krakowsko-częstochowskiej zaprezentował aktor Robert Czebotar. Nieodzownym komponentem projektu są niezwykłe kreacje stworzone przez Agnieszkę Glińską i zespół Art Color Balet. Spektakl zrealizowany w formule video-dance, wykonał międzynarodowy zespół młodych tancerzy, a za scenę posłużyły ruiny zamku Olsztyn koło Częstochowy.

Zwiastun projektu youtu.be/-WCURl97dLE

Wykonawcy i twórcy
Muzyka: Ola Turkiewicz
Choreografia: Anna Maria Karabela
Narracja: Robert Czebotar
Taniec: Anna Maria Karabela, Alicja Augustynek, Masha Bieloumtseva, Leonardo Cusinato, Julia Klimek, Maja Longawa, Zuzanna Seweryn, Teresa Żurowska
Projekt plastyczny i kostiumy: Agnieszka Glińska
Bodypainting: Agnieszka Glińska, Joanna Łaksa, Kinga Wójtowicz, Eliza Łoboda, Karolina Sobońska-Pietroń, Sylwia Boryczko, Ewa Hojka, Violetta Sporny
Dźwięk: Kamil Bobrukiewicz
Zdjęcia, kamera, dron: Tomek Kubiak
Wsparcie merytoryczne: Piotr Dariusz Pacak
Konsultacje z dziedziny łaciny klasycznej: Natalia Turkiewicz
Koncepcja, pomysł, scenariusz i reżyseria: Jacek Wiejski Gorski
Projekt zrealizowano na podstawie starodruku Bartosza Paprockiego "Triumph satyrow leśnych, syren wodnych, planet niebieskich, z szcżęśliwego zwrocenia krola polskiego Stephana do państw iego z woyny Moskiewskiey, w roku 1582 wydany"
Produkcja i dofinansowanie: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Patronat Medialny: Polskie Radio
Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, fdrp.org.pl@gmail.com

Więcej informacji: www.fdrp.org.pl