Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 stycznia 2022
Kolędy w Skarżysku Kamiennej
Ewa Michałowska-Walkiewicz

Puls Polonii na koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w kościele p.w. świętego Józefa Oblubieńca w Skarżysku- Kamiennej. Pierwotnie kolęda była radosną pieśnią noworoczną. Wywodziła się ona z tradycji ludowej, a nawiązywała swoim stylem do konwencji religii katolickiej. Według tradycji chrześcijańskiej, autorem pierwszej kolędy był święty Franciszek z Asyżu. Nasza Redakcja miała zaszczyt uczestniczyć w przepięknym koncercie kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, na zaproszenie jego członka pana Romana Figarskiego.

„Cicha noc”
Najpopularniejsza z kolęd nosząca tytuł „Cicha noc”, powstała w roku 1818 w austriackim miasteczku w Alpach. Przetłumaczona ona została na około 300 języków. Jedną z ulubionych tradycji świąt Bożego Narodzenia jest z całą pewnością śpiewanie kolęd, w tym tej najpiękniejszej. One to potrafią w szczególny sposób jednoczyć ze sobą ludzi. Ponadczasowe melodie, które każdy z nas zna sprawiają, że świąteczny grudniowy okres nabiera jeszcze bardziej magicznego klimatu. Najstarsza polska kolęda nosząca tytuł „Zdrów bądź królu anielski” pochodzi z roku 1424. Ją to wykonywano początkowo na wsiach i w małych miasteczkach.

Szczególna symbolika
Śpiewanie kolęd nie ma większej symboliki. Jest to po prostu Bożonarodzeniowy obyczaj, który każdy kocha. Lecz dzięki właśnie temu obyczajowi, tworzymy jeszcze bardziej świąteczną i rodziną aurę. Melodie towarzyszące nam co roku przypominają o świątecznych dniach nawiązujących do narodzenia Jezusa w miasteczku Betlejem.






Wspólne kolędowanie
Wspólne kolędowanie sprawia, że w domu gości jeszcze więcej radości i szczęścia. Poprzez śpiewanie pieśni religijnych uważać należy ten fakt, jako pewnego rodzaju modlitwę. Podobno najbardziej jednoczy rodziny kolęda zatytułowana „Gdy się Chrystus rodzi”. Na wspomnianym cudownym koncercie jaki dał nam RZAWP, tę kolędę mistrzowsko wykonywała Judyta Nowak- Labuń. Kolejna piękna kolęda nosząca tytuł „Anioł pasterzom mówił”, którą przepięknie zaśpiewała Natalia Winnik pochodzi z okresu XVI wieku. Jest ona przekładem fragmentu łacińskiego utworu średniowiecznego nawiązującego do Bożego Narodzenia. W „rękopisie kórnickim” znajduje się siedem zwrotek tego utworu, niestety bez zapisu melodycznego. Dokładny zapis nutowy zawarty jest w śpiewniku księdza Mioduszewskiego z roku 1838.




Raz jeszcze Redakcja Pulsu Polonii dziękuje panu Romanowi Figarskiemu za zaproszenie. Koncert ten prowadziła Katarzyna Soja, a dyrygentami byli:
ppłk Marcin ŚLĄZAK oraz mjr Dariusz KACZMARSKI. Solistami zaś byli Natalia WINNIK, Judyta NOWAK-LABUŃ oraz Jan KIERDELEWICZ.

Utworami, które wykonywane były na tym wspaniałym koncercie były:


* “Festival fanfare for Christmas, w wykonaniu orkiestry RZAWP
* „Kolęda żołnierska” w wykonaniu N. Winnik
* “Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu J. Kierdelewicza
* „Anioł pasterzom mówił” w wykonaniu N. Winnik
* „Dzisiaj w Betlejem” w wykonaniu J. Kierdelewicza
* „Gdy śliczna Panna” w wykonaniu N. Winnik
* „W żłobie leży” w wykonaniu J. Kierdelewicza
* „Where’s to line to see Jesus” w wykonaniu J. Labuń
* „Lulaj Synku, lulaj” w wykonaniu N. Winnik * „Kołysanka”, którą wykonali N. Winnik oraz J. Kierdelewicz
* „Przybieżeli do Betlejem” w wykonaniu J. Labuń
* „Bracia patrzcie jeno” w wykonaniu J. Kierdelewicza
* „Lulajże Jezuniu” w wykonaniu N. Winnik
* „Gdy się Chrystus Rodzi” w wykonaniu J. Labuń
* “You raise me up” w wykonaniu J. Labuń
* “Kto wie czy za rogiem” w wykonaniu J. Labuń
* „Bóg się rodzi” w wykonaniu wszystkich solistów i chóru.

Ewa Michałowska- Walkiewicz