Reportaż Justyny Tarnowskiej "Zachować polskość". Czas 15 min.
Nie zgadniecie, kiedy i jak doszło do realizacji tego reportażu! Otóż powstał on w ramach Akademii Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich. Jest to projekt realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół KUL we współpracy z Akademią Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL oraz Instytutem Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. Projekt Akademia Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich był finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Celem projektu Akademia Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich było wsparcie mediów polonijnych poprzez zawiązanie siatki kontaktów dziennikarzy obywatelskich z całego świata; rozwinięcie sieci kontaktów między środowiskami polonijnymi związanymi z Towarzystwem Przyjaciół KUL, wsparcie lokalnych liderów, promocję działań na rzecz większego zaangażowania środowiska lokalnego, promocję kultury i języka polskiego; oraz budowanie pozytywnego wizerunku Polaków i Polonii poprzez aktywność lokalnych dziennikarzy obywatelskich.
W projekcie wzięli udział uczestnicy z 15 krajów, w tym Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Maroko, Rosji, Białorusi, Czech, Izraela i Australii.
W ramach projektu zorganizowano 10 typów warszatatów rozwijających wiedzę i doskonalących umiejętności z zakresu montażu materiałów audio-wizualnych, fotoreportażu, wystąpień publicznych, działania mediów lokalnych, sztuki prowadzenia wywiadów i pisania tekstów, social mediów oraz strategii promocji.
Warsztaty przygotowywania i montażu materiałów wideo prowadziła dr Joanna Sobiechowska-Sosnowska, wykładowca KUL, dziennikarka TVP Lublin i TVP Polonia, reżyser filmów dokumentalnych, autorka cyklów programów społecznych, edukacyjnych i religijnych.
Reportaż Justyny Tarnowskiej „Zachować polskość w rodzinie i polskiej szkole” opowiada historię trzypokoleniowej rodziny mieszkającej w Melbourne. Rodziny Puszkar i Rawdanowicz pielęgnują polskie tradycje i kulturę oraz aktywnie uczestniczą w życiu wiktoriańskiej społeczności polonijnej. Halina, Beata i Klara są nauczycielkami w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej w Essendon. Najmłodsze pokolenie kontynuuje rodzinne tradycje tańczenia w zespole Pieśni i Tańca POLONEZ. Zaś wszyscy razem muzykują i dzielą się z innymi pięknem polskiej muzyki.
Tu pełna relacja z Warsztatów Dziennikarskich
Opr. ESK.
|