Dla ubieg³orocznych maturzystów jêzyka polskiego, ostatnie dwa lata nauki naznaczone by³y wieloma niespodziankami. Kilkakrotnie ich normalny rytm uczêszczania do szko³y przerywa³y obostrzenia, które mia³y wp³yw nie tylko na ca³± organizacjê nauczania, ale tak¿e i na przebieg wiêkszo¶ci egzaminów. Wszystkie te zawirowania nasi m³odzi Polacy maj± ju¿ na szczê¶cie za sob± – a przed sob±? Przysz³o¶æ zale¿n± od indywidualnie podejmowanych dezyzji.
W miêdzyczasie wszyscy otrzymali zaproszenia, aby w sobotê, 5 lutego spotkaæ siê na Wieczorze Po¿egnalnym Maturzystów Jêzyka Polskiego. Uroczysto¶æ zosta³a zorganizowana w Polskim Klubie w Bankstown.
G³ówna sala Klubu przybra³a na ten dzieñ nadzwyczaj uroczysty wystrój. Rozstawione w przepisowej odleg³o¶ci sto³y nakrywa³y ¶nie¿nobia³e obrusy. Uzupe³nia³y to wytworne, równie¿ bia³e, nakrycia krzese³, ka¿de przepasane karminow± wstêg±. Na sto³ach orócz kwiatów sta³y tak¿e patery z apetycznymi, artystycznie udekorowanymi smako³ykami – to dzie³o pana Wie¶ka Pa¼dziora. Uczestnicy zaczêli siê gromadziæ jeszcze na d³ugo przed rozpoczêciem uroczysto¶ci, które przewidziane by³o na godz. 19.00.
Przybyli oficjani go¶cie: Konsul Generalna RP dr Monika Koñczyk; ks. Artur Botur; Koordynator Polskiego Programu Radia SBS p. Dorota Banasiak; Prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW p. Adam Gajkowski; Prezes Fundacji Ko¶ciuszko Heritage, prof. Andrzej Kozek. Z w³adz australijskiego szkolnictwa mieli¶my zaszczyt go¶ciæ g³ówn± Dyrektor The Secondary College of Languages, Pani± Sanê Zreika, a tak¿e poprzedni± Dyrektor, która obecnie jest koordynatork± Chatswood Campus, Pani± Cate Chapple z Ma³¿onkiem.
|
|
|
Dwa pierwsze sto³y zarezerwowane zosta³y dla maturzystów. Przy pozosta³ych zasiedli ich rodzice i przyjaciele rodzin.
Ceremonii powitania przyby³ych go¶ci dokona³ pan Andrzej Lubieniecki, Prezes Klubu, który tego wieczoru pe³ni³ rolê MC ca³ej uroczysto¶ci. Wiêkszo¶æ wprowadzenia przebiega³a w jêzyku polskim, jednak, kiedy wymaga³y tego okoliczno¶ci, Pan Andrzej bez problemu przechodzi³ na jêzyk angielski, witaj±c i przedstawiaj±c naszych australijskich go¶ci honorowych. Szczególne s³owa powitania skierowa³ przede wszystkim pod adresem maturzystów jêzyka polskiego, ich rodziców oraz nauczycielek. Zarówno tych, które przygotowa³y tê grupê do matury, jak te¿ i wcze¶niejszych, z m³odszych lat nauczania jêzyka polskiego.
Jako pierwsza, s³owa gratulacji wyrazi³a zebranym Konsul Generalna RP – p.dr Monika Koñczyk. Pani Konsul podkre¶li³a, ¿e na tej uroczysto¶ci wystêpuje w podwójnej roli – jako przedstawicielka Rzeczypospolitej Polskiej oraz jako matka, poniewa¿ jej syn, Marcin, jest tak¿e jednym z maturzystów jêzyka polskiego. „Gratulujê wam wytrwa³o¶ci, powiedzia³a pod adresem maturzystów Pani Konsul. Ka¿dy etap ¿ycia naznaczony uczeniem siê jêzyka, to drzwi otwarte do kolejnego etapu. Te drzwi otwieracie kluczem, który daj± wam nauczyciele, aby¶cie mogli realizowaæ swoje marzenia [....]Po przyje¼dzie do Australii spotka³am tutaj wielu wspania³ych nauczycieli prowadz±cych klasy jêzyka polskiego na ró¿nych poziomach. Dziêkujê im za ogrom pracy, jak± wykonuj±”, powiedzia³a Pani Konsul. Trzy nauczycielki klas maturalnych otrzyma³y szczególne gratulacje oraz upominki w postaci cennych ksi±¿ek.
|
|
|
|
Nastêpnie do mikrofonu podesz³a Dyrektor The Secondary College of Languages. Najpierw Pani Dyrektor wyrazi³a respekt pod adresem tradycyjnych kustoszy tej ziemi, na której dzisiaj celebrujemy nasz± uroczysto¶æ. Nastêpnie zwróci³a siê do zebranych:
(fragmenty wypowiedzi t³um. M. £acek)
„Rok 2021 w odró¿nieniu do lat poprzednich, by³ wyj±tkowo trudny dla naszych maturzystów. Chcia³abym wyraziæ s³owa uznania za to, ¿e tak dzielnie radzili¶cie sobie podczas wielu wyzwañ, które daleko odbiega³y od normalno¶ci.
Byæ mo¿e nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak wiele udowodnili¶cie. Pokazali¶cie zaanga¿owanie i gorliwo¶æ w podej¶ciu do wszystkiego, o co was proszono, do wszystkich wymagañ jakie przed wami stawiano. Pokazali¶cie tak¿e wytrwa³o¶æ i prê¿no¶æ – w ci±g³ym d±¿eniu do przodu, pomimo pojawiaj±cych siê trudno¶ci. Z dum± prowadzê szko³ê, w której uczniowie mog± doskonaliæ ojczysty jêzyk swoich przodków. W roku 2021 do matury z jêzyków przyst±pi³o w naszej szkole 870 uczniów. To nie mog³oby siê wydarzyæ bez udzia³u naszych wspania³ych nauczycieli. W¶ród nich s± nauczycielki jêzyka polskiego. Panie Marianna £acek, Gosia Vella i Monika Bray zadba³y, ¿eby ka¿da lekcja – czy to odbywaj±ca siê w klasie, czy te¿ prowadzona zdalnie, zawiera³a interesuj±ce, zachêcaj±ce do nauki i wspó³pracy instrukcje. Wyniki z jêzyka polskiego by³y nadzwyczajne. W¶ród najlepszych mieli¶my maturzystów reprezentuj±cych wszystkie trzy o¶rodki. Wielu z was, poprzez uczêszczanie do polskiej szko³y nawi±za³o przyja¼nie na ca³e ¿ycie a tak¿e wzbogaci³o swoj± wiedzê na temat kraju waszych rodzin i polskiego pochodzenia. Chcê tutaj podziêkowaæ Rodzicom, którzy kultywuj± swój jêzyk w domu i zachêcaj± dzieci aby uczêszcza³y do polskich szkó³ a tak¿e bra³y udzia³ w kulturalnych imprezach swojego ¶rodowiska. S³owa uznania kierujê pod adresem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich - organizatora tej wspania³ej uroczysto¶ci, która zgromadzi³a rodziny oraz przyjació³ maturzystów jêzyka polskiego, aby wspólnie celebrowaæ osi±gniêcia ubieg³orocznej 12 klasy. Na koniec zwracam siê do was, drodzy maturzy¶ci. Sk³adam wam moje jak najserdeczniejsze gratulacje. ¯yczê wam sukcesów w wybranych przez was kierunkach. W imieniu nauczycieli oraz ca³ej naszej szko³y jêzyków a tak¿e moim osobi¶cie, pragnê zapewniæ was, ¿e jeste¶my dumni z waszych osi±gniêæ, z tego co ju¿ zdobyli¶cie.
Trzymajcie siê dzielnie, dbajcie o swoje bezpieczeñstwo i nie traæcie z nami kontaktu” - zakoñczy³a Pani Dyrektor, Sana Zreika.
|
Medale P.E. Strzeleckiego dla pañ z w³adz o¶wiatowych |
Dwie maturzystki z Chatswood – Zosia Mrówka i Natalia Gandera podziêkowa³y Pani Dyrektor, wrêczaj±c jej kwiaty.
Gratulacje oraz s³owa uznania pod adresem maturzystów oraz ich rodzin wyrazi³ tak¿e ks. Artur. Ten polski Kap³an od lat zapisa³ siê jako wielki propagator nauczania jêzyka polskiego i orêdownik polskiego szkolnictwa w Australii. My, nauczyciele wdziêczni jeste¶my ks. Arturowi za po¶wiêcony czas oraz cenne, krzepi±ce s³owa. Liczymy na dalsze wspieranie naszej dzia³alno¶ci.
Reprezentuj±c Federacjê Polskich Organizacji oraz Fundacjê Ko¶ciuszko Heritage, Dwaj Prezesi, pan Adam Gajkowski oraz prof. Andrzej Kozek wrêczyli maturzystom pami±tkowe medale P.E. Strzeleckiego. Wraz z gratulacjami wyrazili nadziejê, ¿e nasi maturzy¶ci bêd± w dalszym ci±gu poznawali i propagowali wk³ad Polaków w historiê Australii.
Po spe³nieniu swojego obowi±zku MC, za co jeste¶my mu niezmiernie wdziêczni, Pan Andrzej Lubieniecki do³±czy³ do grona Honorowych Go¶ci.
Kulminacyjnym momentem uroczysto¶ci by³a prezentacja indywidualnych maturzytów. Poprowadzi³y tê czê¶æ nauczycielki – panie Gosia Vella z Ashfield oraz Marianna £acek z Chatswood. Niestety, ze wzglêdów zdrowotnych, nie mog³a w uroczysto¶ci wzi±æ udzia³u pani Monika Bray z Liverpool.
Ka¿dy z maturzystów otrzyma³ gratulacyjny Dyplom od Zrzeszenia Nauczycieli Polskich oraz dwujêzycn± antologiê poezji Petera Skrzyneckiego – ‘Stary ¦wiat/ Nowy ¦wiat – Old World/ New World - w przek³adzie M. £acek.
Prezentacjê rozpoczêli¶my od Ashfield: Z ogromn± przyjemno¶ci± chcia³bym Pañstwu przedstawiæ moich tegorocznych maturzystów, powiedzia³a Pani Gosia Vella . Nale¿± siê wam moje wyrazy uznania i z g³êbi serca p³yn±ce gratulacje. Ka¿da obecna tutaj na sali osoba zdaje sobie sprawê, ¿e tylko nieliczny procent dzieci polonijnych uczêszcza do polskich szkó³, a jeszcze mniejszy dochodzi do matury, co czyni wasz sukces, który dzisiaj wspólnie ¶wiêtujemy, jeszcze wiêkszym.
Nelly Jasinska Nelly to bardzo inteligentna i ambitna uczennica, która zawsze ¶wieci³a w klasie przyk³adem - swoj± pracowito¶ci±, staranno¶ci± i dobr± organizacj± pracy. Dziêki swojej ciê¿kiej pracy, wieloletniemu uczêszczaniu do polskiej szko³y oraz ogromnej trosce rodziców, Nelly posiada doskona³± znajomo¶æ jêzyka polskiego oraz wielk± pasjê do historii i kultury polskiej. Interesuje siê szczególnie histori± II Wojny ¶wiatowej. Aby zg³êbiæ swoj± wiedzê w tym zakresie na egzamin maturalny wybra³a temat: Historia nazistowskiego obozu koncentracyjnego w O¶wiêcimiu. Ju¿ nied³ugo rozpocznie studia na kierunku: Bachelor of commerce – business na UTS. Marzy o podró¿ach i poznawaniu ¶wiata – w tym o dalszym poznawaniu Polski. Nelly jest z polsk± szko³± zwi±zana od bardzo wczesnego dzieciñstwa, poniewa¿ jej mama – obecna dzisiaj Pani Adriana - by³a nauczycielk± w polskiej szkole w Randwick.
Marcin Koñczyk Marcin pochodzi z Gdyni i od niespe³na trzech lat, wraz ze swoja Mam± – obecn± dzisiaj Pani± Konsul - jest z nami w Australii. Marcin to bardzo ambitny, wszechstronnie uzdolniony i przyk³adny uczeñ, który posiada ogromn± wiedzê, w tym naturalnie doskona³± znajomo¶æ jêzyka polskiego oraz imponuj±c± wiedzê na temat Polski – jej historii, kultury i obyczajów. Szczególnie interesuje go najnowsza historia Polski. Aby ten temat zg³êbiæ, na egzamin maturalny wybra³: Solidarno¶æ – genezê jej powstania oraz najwa¿niejsze wydarzenia lat 80. w Polsce. Mimo intensywnych przygotowañ do matury, Marcin zawsze znajdowa³ czas na przyjemno¶ci i rozwijanie swoich zainteresowañ takich jak technologia czy muzyka, a zw³aszcza ¶piew i gra na gitarze. Czêsto bierze udzia³ w wystêpach artystycznych podczas tutejszych obchodów ¶wi±t narodowych w polskich klubach i Konsulacie RP. Marcin okre¶la siebie jako „umys³ ¶cis³y” i dlatego wybiera siê na studia in¿ynieryjne na UTS.
Maks Rabenda Maks rozpocz±³ naukê w polskiej szkole dopiero w 8 klasie, ale dziêki swoim ponadprzeciêtnym zdolno¶ciom jêzykowym i niezwyk³emu umi³owaniu tego wszystkiego co polskie, szybko nadrobi³ zaleg³o¶ci i zacz±³ osi±gaæ bardzo dobre wyniki. To pewnie dziêki swojej mamie – obecnej dzisiaj Pani Dorocie - nauczycielce ze szko³y w Randwick. Wsparcie i du¿a troska o utrzymanie jêzyka i kultury polskiej w domu, a tak¿e czêste podró¿e do Polski, z pewno¶ci± przyczyni³y siê do tego. Maks zawsze dumnie demonstruje swoj± polsko¶æ - tak¿e poza krêgami polonijnymi. To ch³opak bardzo pogodny, dynamiczny i pe³ny entuzjazmu; mi³o¶nik sportu, szczególnie koszykówki i tenisa. Pasjonuje siê równie¿ awiacj±. Maks zawsze wykazywa³ du¿o empatii dla osób niepe³nosprawnych – nieprzypadkowo wybra³ wiêc na maturê temat: Edukacja specjalna w polskim szkolnictwie. Ambicja i du¿a samodyscyplina z pewno¶ci± przydadz± siê Maksowi w realizacji jego ¿yciowych planów – ukoñczenia studiów in¿ynieryjnych na UTS – (diploma of engineeing).
Kochani, zakoñczy³a prezentacjê Pani Gosia, ¿yczê wam z ca³ego serca wszelkiej pomy¶lno¶ci i realizacji marzeñ. Oby wiod³o wam siê w ¿yciu jak najlepiej. Zawsze b±d¼cie dumni ze swoich polskich korzeni. Koñcz±c chcia³bym tak¿e serdecznie podziêkowaæ i pogratulowaæ waszym Rodzicom, którzy zapisali was do polskiej szko³y, nak³aniali, zachêcali i wspierali przez d³ugie lata jak tylko mogli.
Nastêpnie odczytany zosta³ list Pani Moniki Bray.
Drodzy Maturzy¶ci, zgromadzeni go¶cie i moi kochani uczniowie – nadesz³a chwila kiedy trzeba siê po¿egnaæ. Matura zakoñczona i pierwsze plany ju¿ w realizacji... Jolu, Zosiu, Daisy, Vanesso, Amelko, Patryku i Danielu
- rozpoczynacie nowy etap w swoim ¿yciu i ka¿dy z Was wybiera now± drogê.
Ja do³±czam siê do Waszej uroczy¶ci z okazji ukoñczenia matury z jêzyka polskiego, i gratulujê Wam tego sukcesu, który by³ mo¿liwy dziêki Waszemu wysi³kowi, po¶wiêceniu i olbrzymiej wytrwa³o¶ci.
Tegoroczna matura, z powodu trwaj±cej epidemii by³a inna ni¿ dotychczasowe. Trwoga i pytania o to co bêdzie od Was wymagane, by³y z nami na co dzieñ. Wy jednak nadal przyk³adali¶cie siê do pracy i osi±gali¶cie wspania³e rezultaty. Z ca³ego serca ¿yczê Wam znakomitych osi±gniêæ w przysz³o¶ci, wielu zawodowych sukcesów oraz podejmowania m±drych ¿yciowych decyzji.Pamietajcie, ‘nic dwa razy sie nie zdarza, ¿aden dzieñ siê nie powtórzy .... chocia¿...w przemijaniu drzemie ca³y ¿ycia smak’ - wiêc dziêkujê Wam za wspólne doznania i zachêcam do nowych przygód i nowych doznañ. Rodzicom Maturzystów ¿yczê wiele satysfakcji z osi±gniêæ dzieci, które dziêki Pañstwa wsparciu, mog± i bêd± realizowaæ swoje marzenia. Przedstawieni zostali obecni na uroczysto¶ci maturzy¶ci z Liverpool: Amelia Zwolak; Jolanta Majewski; Vanessa Jarosz; Zosia Ellsmore i Patryk Lipka
Nieobecni: Daisy Drogoz i Daniel Farynski.
|
|
Swoich Maturzystów z Chatswood przedstawi³a Marianna £acek.
Na samym pocz±tku chcia³abym przes³aæ g³êboki uk³on w stronê Rodziców szóstki maturzystów z Chatswood. Drodzy Pañstwo, wy ju¿ osi±gnêli¶cie wielki sukces. Wasze dzieci maj± nie tylko prawnie udokumentowan± dwujêzyczno¶æ, one id± w przysz³o¶æ nios±c g³êbokie zakorzenienie w polskiej kulturze. To bêdzie zawsze dla nich oparciem podczas ró¿nego rodzaju ¿yciowych zawirowañ, jakie niesie ze sob± wspó³czesno¶æ. Dziêkujê wam bardzo za wsparcie na które mog³am zawsze liczyæ.
Chcia³abym tak¿e z³o¿yæ serdeczne podziêkowanie pani Cate Chapple, która koordynuje nauczaniem jêzyków w Chatswood. Nasza wspó³praca trwa od wielu lat. Pani Cate by³a koordynatork± w Ashfield, kiedy ja tam uczy³am. Przez kilka lat pe³ni³a stanowisko Dyrektorki wszystkich o¶rodków nauczania jêzyków. To Pani Chapple ¶ci±gnê³a mnie do Chatswood, o¶rodka, który teraz prowadzi. Muszê przyznaæ, ¿e praca z m³odzie¿± w Chatswood daje mi du¿o satysfakcji. Nawet ta odleg³o¶æ nie jest uci±¿liwa. A to dziêki mojemu najwierniejszemu Przyjacielowi od lat. Jako nauczyciel, on tak¿e podziela mój entuzjazm, bez szemrania pokonuj±c w ka¿d± sobotê, czterokrotnie dystans Ashfield – Chatswood. To jest mój m±¿. Dziêkujê ci, Bronku. Teraz, moi drodzy, musicie pilnie s³uchaæ. Tak jak robili¶cie to zawsze na lekcjach.
Aby otrzymaæ zadedykowany sobie wierszyk, nale¿y rozpoznaæ siebie. W odró¿nieniu od pracy w klasie, tutaj podpowiadanie jest akceptowane. Pomog³o. Nie czekaj±c nawet na rymuj±cy siê z imieniem koniec wierszyka, ju¿ w trakcie czytania pocz±tkowych zwrotek niezast±piona szóstka z Chatswood zgodnym chórem wo³a³a imiê Persony – Bohatera Lirycznego ka¿dej z rymowanek.
ALEX GOGACZ Bez wzglêdu na wynik z otrzymanych ocen, On zna jêzyk polski na 110%. I nikogo chyba przekonaæ nie muszê, Fakt, ¿e tutaj mieszka, lecz ma polsk± duszê. Czy to Rajd Katyñski, ¯o³nierze Wyklêci, Czy te¿ Strzeleckiego uczczenie pamiêci – Bra³ swój udzia³ chêtnie z ojcem, z m³odsz± siostr±, Choæ czas znale¼æ na to, nie by³o mu prosto. Czêsto z sentymentem rozmawia o £odzi – Swym mie¶cie rodzinnym, z którego pochodzi. ¯e têskni, na pewno jest tego przyczyna – Zostali koledzy i... chyba dziewczyna... W soboty siê w klasie zawsze zjawia³ pierwszy Z ksi±¿k± do czytania – nie, nie lubi³ wierszy. Byæ mo¿e poezja odpowiada komu... On sam postanowi³ do³±czyæ do GROM-u. Bo tam s± potrzebni dzielni ludzie nowi. Wiêc spe³nienia marzeñ ¿yczmy Alexowi.
Alex, ¿yczê Ci sukcesów, aby¶ osi±gn±³ to, o czym marzysz. Wybierasz drogê nie³atw±, ale cenn±, przeznaczon± dla ludzi odwa¿nych i szlachetnych. Nie zapominaj tak¿e o sobie i nie nara¿aj siê je¶li to nie bêdzie absolutnie konieczne!
Marianna £acek
AMALIA HADLEY Niezwykle wra¿liwa, artystyczna dusza, Do nauki polskiego nie trzeba jej zmuszaæ. Niech inni zbieraj± swe laury z fizyki J± za¶ pasjonuje malarstwo, jêzyki. Ze sw± wyobra¼ni±, z ³atwo¶ci± pisania Sama sobie stawia du¿e wymagania. Zas³u¿y³a tak¿e na nasze uznanie, Gdy postanowi³a zaj±æ siê Poznaniem. Nie tylko Kozio³ki spisane w legendach, Lecz historia miasta, co Mieszka pamiêta. Z Poznaniem zwi±zani s± te¿ jej przodkowie, ¯e s± dla niej wzorem, przysz³o¶æ to odpowie. Czy bêdzie lekarzem, jak Babcia lub Dziadek? To wszystko jest przed ni±, nie ¿aden przypadek. Za rok bêdzie zdawaæ drug± czê¶æ matury – Z sw± determinacj± mo¿e przenie¶æ góry. Jej trend do perfekcji wielu onie¶miela. Niech bêdzie przyk³adem dla wszystkich Amalia.
Kochana Amalio, charakter Cz³owieka objawia siê nie w unikaniu trudno¶ci, ale w ich umiejêtnym i odwa¿nym pokonywaniu. Problemy, to tak jak ogieñ, spal± s³omê lub cienki papier, ale z³oto i srebro pozostaje jeszcze trwalsze, mocniejsze i cenniejsze. ¯yczê Ci nieustaj±cej pogody ducha. Marianna £acek
CASPER RACKI Chocia¿ jego hobby to matematyka, Zrobi³ wielki postêp z polskiego jêzyka. Wiedzia³ jak siê uczyæ, zawsze bez szemrania Wykonywa³ wszystkie prace i zadania. Dla mnie by³ filarem w technicznych problemach – Umia³ mi rozwi±zaæ niejeden dylemat. Zafascynowany nauk± i tak¿e polsko¶ci±, Zg³êbia³ Kopernika z wielk± dok³adno¶ci±. ¯yciorys i studia, obserwacje nieba Gdy ¶mia³e teorie udowadniaæ trzeba. Artyku³y czyta³, podziwia³ obrazy, Ulic± Torunia szed³ te¿ ze dwa razy. Czy wybierze drogê w nauce czy biznesie, Spe³nianie marzenia rado¶æ mu przyniesie. Drogi do sukcesu pewnie nie ominie. On co do przysz³o¶ci swoj± ma opiniê. Nigdy siê nie waha³ g³osiæ zdanie w³asne. M±dry i rozs±dny – to jest w³a¶nie Casper.
Casper, do tej pory uda³o Ci siê wykorzystaæ tylko niewielk± czê¶æ swoich intelektualnych mo¿liwo¶ci. Pamiêtaj zasoby intelektualne, to jak narzêdzia, niewykorzystane rdzewiej± i staj± siê bezu¿yteczne. Ty masz w sobie ogromny potencja³. Wykorzystaj go rozs±dnie. Wierzê, ¿e to zrobisz. Tego Ci ¿yczê. Marianna £acek
|
LILY RODZEN Jest wyrozumia³a, sympatyczna, mi³a. Z jêzyka polskiego dobrze siê uczy³a. ¯e z zami³owanie jest te¿ humanistk±, Dok³adnie i na czas wykona³a wszystko. Wiele za i przeciw bra³a pod rozwagê Aby na egzamin wybraæ polsk± flagê. Pozna³a legendy oraz kilka wierszy. Czy bia³o-czerwon± nasz Lech dostrzeg³ pierwszy? Studiowa³a teksty nie tylko o fladze Ale o Polaków mêstwie i odwadze. I tych spod Grunwaldu, spod Monte Cassino – Tam gdzie ¿o³nierz polski zwyciêstwem zas³yn±³. Rezolutna, m±dra, dumna z swej polsko¶ci, Ma tak du¿o planów – tylko pozazdro¶ciæ. Szko³a policyjna, studiowaæ prawo?... Cokolwiek wybierze, przysz³o¶æ ma ciekaw±. Dumna, pracowita nie zmarnuje chwili. ¯yczymy sukcesów naszej drogiej Lily.
Kochana Liluniu, los obdarzy³ Ciê wieloma zdolno¶ciami, ale zdolno¶ci to tak jak parasol – je¶li siê ich nie rozwinie, to staj± siê niepotrzebne. Wykorzystaj wiêc to wszystko, co pomo¿e Ci zapewniæ sobie ciekaw± przysz³o¶æ. Wiem, ¿e staæ Ciê na bardzo du¿o. Ceniê Ciê za Twoj± dobroæ i ¿yczliwo¶æ dla innych. Marianna £acek
NATALIA GANDERA Jeszcze wczesny ranek i ¶witaæ zaczyna, Do poci±gu spieszy radosna Dziewczyna. W plecaczku prócz ksi±¿ek szyde³ko z robótk± To pomaga przetrwaæ podró¿ niezbyt krótk±. Tak w ka¿d± sobotê, od samego rana Zjawia³a siê w klasie rze¶ka i wyspana. Pod opiek± Mamy zg³êbia³a tajniki Te z polskiej pisowni no i z gramatyki. Jej zainteresowañ znamy d³ug± listê, Lecz na samym szczycie s± nauki ¶cis³e. Zg³êbiaj±c odkrycia i naukowe dzie³a Na Sk³odowskiej Curie prace siê natknê³a. To Polska Noblistka za wzór jej dzi¶ s³u¿y. I podziw ma dla niej no i respekt du¿y. Z ksi±¿ki o Sk³odowskiej, autorstwa córki Wie, ¿e w ¿yciu wszystko nie zawsze jest z górki. A sukces niejedna poprzedza batalia. Odniesie zwyciêstwo ta Dzielna Natalia.
Kochana Natalko, wykorzystaj proszê te zdolno¶ci, jakimi jeste¶ obdarzona. Zachowaj na zawsze swoje doskona³e poczucie humoru, Twoj± dobroæ i serdeczno¶æ oraz umiejêtno¶æ radzenia sobie z przeciwno¶ciami. Id¼ ci±gle w górê, aby przynosiæ rado¶æ Rodzicom i powód do dumy dla nas wszystkich. Marianna £acek
ZOSIA MRÓWKA Zawsze u¶miechniêta, dla ka¿dego mi³a. Z jêzyka polskiego ¶wietnie siê uczy³a. Lecz nie za swój u¶miech i nie za urodê Otrzyma³a z Polski najwy¿sz± nagrodê. Po przestudiowaniu historycznych tomów Esej napisa³a z Polski Jagiellonów. Komisja Konkursu z UJ-tu, z Krakowa Da³a jej uznanie za tre¶æ i za s³owa. Jako, ¿e przodkowie pochodz± z Lublina To wykorzysta³a ta bystra dziewczyna. Teksty z podrêczników, poezjê czyta³a, Od Unii Lubelskiej ekspertem siê sta³a. Wszystko to sukcesów listy nie zamyka. Jej prawdziw± pasj± jest ¶piew i muzyka. A ja, pewnie jeszcze nie raz siê poszczycê, ¯e mia³am w swej klasie tak± uczennicê. Zawsze chêtn± pomóc, nie trzeba jej prosiæ, Tylko gratulowaæ Rodzicom tej Zosi.
Moja Kochana Zosieñko, ¿yczê Ci, ¿eby¶ w d±¿eniu do spe³nienia marzeñ zawsze pozosta³a sob± – tak± urocz± dobr± i szlachetn± Osob±, jak± Ciê pozna³am. Na pewno osi±gniesz w ¿yciu wiele, ale nie zapomnij tak¿e o szczê¶ciu osobistym. Warta jeste¶ wszystkiego, co najlepsze. Marianna £acek
Wspólne zdjêcia, wymienianie kontaktów, indywidualne podziêkowania nauczycielkom – to mog³oby trwaæ bez koñca, ale oto ju¿ zaczêto podawaæ gor±c± kolacjê.
Pani Teresa, która pamiêta organizowanie podobnych uroczysto¶ci maturalnych jeszcze z Ashfield (za czasów ¶wietno¶ci Klubu, którego ju¿ nie ma) – i tym razem pokaza³a klasê. Dania by³y smaczne, sprawnie i elegancko podane. Wegeteriañskie podniebienie Pani Dyrektor zosta³o tak¿e zaspokojone. Z dum± obserwowali¶my jak delektowa³a siê polskimi pierogami i plackami ziemniaczanymi. Brawo, Pani Tereso! Przepyszne p±czki i szarlotki z kruszonk±, serwowane do wyboru na bocznych sto³ach, nie kaza³y na siebie d³ugo czekaæ. I tutaj znowu g³êboki uk³on pod adresem Pana Wie¶ka Pa¼dziora – osobi¶cie przywióz³ te delicje ¶wie¿uteñkie, prosto z kuchni Pani Danusi Tekieli. Dziêkujemy im obojgu!
Dziêkujemy tak¿e ca³emu Zarz±dowi Klubu Polskiego w Bankstown, za tak ¿yczliwe i serdeczne potraktowanie tej, jak¿e cennej i wa¿nej dla nas wszystkich uroczysto¶ci. Pani Basia Kubiak (matka mojej maturzystki sprzed kilku lat) jak Dobry Duch, przez ca³y wieczór czuwa³a nad wszystkim, spogl±daj±c gospodarskim okiem, aby delikatnie szepn±æ uwagê, je¶li zasz³aby taka potrzeba. Dziêkujemy, Pani Basiu.
Nie, to jeszcze nie koniec! Po uczcie dla podniebienia, czeka³a na nas druga wspania³o¶æ – uczta dla ducha. Koncert Muzyczny w wykonaniu Polskiej Kapeli.
Koncert rozpocz±³ najm³odszy Artysta, jeden z laureatów ubieg³orocznego Konkursu Muzyki Polskiej w Melbourne. To uczeñ 9 klasy jêzyka polskiego w Chatswood, Sebastian Banasiak – Adaji. Umilk³y wszystkie szepty, usta³y szurania stóp i krzese³. W kompletnej ciszy Sebastian stan±³ przy mikrofonie ze skrzypcami w jednej, a smyczkiem w drugiej, prawie jeszcze dzieciêcej d³oni. Da³y siê s³yszeæ pierwsze d¼wiêki... Idealna kontrola nie tylko ka¿dego ruchu, ale ka¿dego drgnienia smyczka o poszczególne struny instrumentu sprawia³a wra¿enie, ¿e jeste¶my w prawdziwej sali koncertowej, a Nocturn B-mol Fryderyka Chopina wykonuje jeden z wirtuozów ... na pewno i to marzenie siê spe³ni w niedalekiej przysz³o¶ci... Gdy umilk³y zas³u¿one brawa dla Sebastiana, przy mikrofonie zasiad³ kolejny muzyk – to Marcin Koñczyk, jak pamiêtamy, jeden z naszych maturzystów. Akompaniuj±c sobie na gitarze, Marcin za¶piewa³ dwie, jakby celowo na tê uroczysto¶æ dobrane piosenki. Pierwsza z nich, to ‘Szczê¶liwej Drogi’ – Ryszarda Rynkowskiego: ‘Los ciê w drogê pchn±³ i ukradkiem drwi±c siê ¶mia³ [...]
Idziesz wiecznie sam i ju¿ nic nie zmieni siê poza tym, ¿e raz jest za, raz przed tob± twój cieñ.
Szczê¶liwej drogi ju¿ czas, mapê ¿ycia w sercu masz...’
... Powtarza³ Marcin ciep³ym, a jednocze¶nie mocnym swoim g³osem refren piosenki. Piosenki tak bardzo aktualnej, jakby ¶piewaj±c dedykowa³ ka¿dy werset swoim kolegom, kole¿ankom no i oczywi¶cie sobie. Doskonale dobran± do nastroju wieczoru by³a tak¿e druga piosenka, któr± Marcin wybra³ ze swojego bogatego repertuaru: ‘To ju¿ jest koniec, nie ma ju¿ nic. Jeste¶my wolni, mo¿emy i¶æ‘. Brawa, brawa i jeszcze raz brawa! Owacjom nie by³o koñca.
Proszono Marcina o wiêcej, ale to przecie¿ nie mia³ byæ jego koncert. Tak jak i wszyscy, Marcin mia³ byæ celebrowany, jako maturzysta jêzyka polskiego. A to, ¿e podzieli³ siê swoim hobby, jedynie bardziej u¶wietni³o ten wieczór.
Nie da³a siê d³ugo prosiæ Kapela Polska. Pop³ynê³y znane i lubiane melodie. Nogi same podrywa³y siê do tañca – ale nie, restrykcje pandemiczne musz± byæ zachowane.
Nieoceniona Dorotka Banasiak z mikrofonem w rêku, z radiowej prezenterki zamieni³a siê w niezrównan± wokalistkê. Z piêknym g³osem, idealn± dykcj± oraz wspania³± gr± aktorsk± prezentowa³a polskie przeboje wywo³uj±c zachwyt zgromadzonych go¶ci. Tutaj koniecznie muszê wyja¶niæ, ¿e Dorotka, to tak¿e maturzystka jêzyka polskiego sprzed... nie a¿ tak wielu lat. Maturê z polskiego zdawa³ tak¿e przed kilku laty– i zda³ doskonale – skrzypek Kapeli, obecnie ceniony prawnik, Ada¶ Ja¼wiñski. Tym razem wymieniam tylko tych dwoje z Kapeli, poniewa¿ s± oni szczególnie zwi±zani z dzisiejsz± uroczysto¶ci± dedykowan± maturzystom jêzyka polskiego.
Niezapomniany wieczór nieuchronnie zbli¿a³ siê ku koñcowi. Niejedna ³ezka zakrêci³a siê w oku, kiedy Dorotka zaintonowa³a popularn± ‘Bandê’.‘Bando, bando, na zawsze z³±czy³a¶ nas. Bando, bando rozstania nadszed³ ju¿ czas’. ale ‘Po¿egnania to nie dla nas o nie – jutro znów spotkamy siê’.
Tak. Na pewno siê spotkamy, chocia¿ pewnie nie jutro. Jak tylko cofniête zostan± restrykcje, Klub Polski w Bankstown obieca³ zorganizowaæ najwiêksz± zabawê m³odzie¿ow±. Wtenczas spotkamy siê wszyscy ze ¶piewem i z tañcami.
Marianna £acek OAM
|