Nasza świątynia w pokutnym kolorze. Rozpoczął się okres Wielkiego Postu, który ma stać się dla nas czasem nawrócenia i współpracy z Bożą łaską, jak oznajmił rektor sanktuarium, ks. Artur Botur. Zapowiedział, że Droga Krzyżowa odprawiona bedzie w najbliższy piątek o 18:30. Gorzkie Żale w niedziele o 8:40 rano. W niedzielę 13 marca rozpoczynają się rekolekcje, które poprowadzi ks. Tadeusz Winnicki SChr; rekolekcje zakończą się w środę wieczorem. Polonia sydnejska ma zaproszenie na Drogę Krzyżową w niedzielę 13 marca o godzinie 15:00. W czasie dzisiejszej mszy św. spoglądaliśmy na ułożony przed ołtarzem krzyż z napisem: "To nie gwoździe Cię przybiły, lecz mój grzech".
Ani na moment nie przyszło mi do głowy, że przecież znam ten krzyż od lat! To, że jest to krzyż z Góry Kościuszki uświadomił mi artysta rzeźbiarz i konserwator sztuki Grzegorz Dąbrowa. Właśnie chrupaliśmy (pierwsze w tym roku) smaczne placki ziemniaczane w sali parafialnej. Grzegorz pokazuje mi zdjęcie. Poznajesz? No, oczywiście! To ten sam dębowy krzyż, który Grzegorz zrobił w Sydney, przywiózł do Jindabyne i zataszczył na Górę Kościuszki, gdzie odprawiała się specjalna, okolicznościowa Msza św. To było 23 lutego 2013 roku.
Obejrzyj starą fotogalerię - Mszę św. na Mt Kosciuszko odprawioną w stulecie pierwszej Mszy w lutym 1913 roku
"Góra Kościuszki, odkryta przez Pawła Edmunda Strzeleckiego, to nie tylko obiekt turystyczny. To również miejsce o znaczeniu duchowym. I to od dawna. Oto jeszcze przed I wojną światową grupa australijskich kapłanów (na wakacjach w nieistniejącym już Hotelu Kosciusko) postanowiła odprawić na Mt Kosciuszko Mszę św. i ze szczytu góry pobłogosławić całą Australię. Informację o tym historycznym wydarzeniu znaleźliśmy z Bogusią Filip i Krzysztofem Małkiem ponad rok temu w zabytkowym kościółku w Moonbah nieopodal Jindabyne. I od razu zrodziła się idea zorganizowania Mszy św. na szczycie góry w setną rocznicę odprawienia tamtej pierwszej z 1913.
Skontaktowalismy się więc z kardynałem G. Pellem, który wyraził zainteresowanie tym „exciting project”. Kardynał ze względu na swój planowany wyjazd za granicę poprosił biskupa Juliana Porteousa o to, aby był głównym celebrantem. Pod koniec października 2012 r. trójka przedstawicieli „Kosciuszko Heritage Inc.” (John Molski, prof. Andrzej Kozek & Ernestyna Skurjat-Kozek) złożyła wizytę biskupowi Porteousowi. Rozmowa w rezydencji hierarchy trwała dobrze ponad godzinę: rzeczowa i owocna dyskusja przeplatała się z szampańską pogawędką.Trudno sobie wyobrazić, że taki wesoły kapłan jest... egzorcystą! (Do niedawna był naczelnym egzorcystą Australii, jest nawet autorem podręcznika dla egzorcystów)." To tylko fragment starego artykułu.
Całą historię rocznicowej Mszy św. oraz Krzyża znajdziesz tutaj.
|