Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
9 marca 2022
Obchody Dnia Pułaskiego w Chicago
Muzeum Polskie

Mal. Stanisław Batowski
W Muzeum Polskim, które powstało 85 lat temu i jest największą tego typu placówką w USA, przez cały dzień trwały uroczystości oddania hołdu bohaterowi wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W obchodach wzięli udział przedstawiciele urzędów państwowych, stanowych, powiatowych i miejskich oraz liderzy organizacji polonijnych. Było ponad 100 osób, oraz ci, którzy wirtualnie brali udział w uroczystości. Z Waszyngtonu przybył Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Marek Magierowski wraz z małżonką. Obecna była Małgorzata Bak-Guzik, konsul RP w Chicago, oraz Konsul Generalny Ukrainy w Chicago Serhij Kołedow. Przemówienie także wygłosił prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank J. Spula oraz Lori Lightfoot, burmistrz miasta Chicago.

Zaprezentowano program artystyczny, w którym wystąpił Zespół Fundacji Kultury Tatrzańskiej, członkowie Akademii Muzycznej przy Orkiestrze Symfonicznej Paderewskiego oraz Mirosława Sojka-Topór i Kamil Bundyra. Pokazano także krótkie filmy, związane ze świętem i życiem generała Kazimierza Pułaskiego, który nazywany jest „ojcem amerykańskiej kawalerii”. Pułaski jako doświadczony dowódca zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych. Został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej, dzięki generałowi George’owi Washingtonowi. Bohaterski Polak powołał legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy i który wsławił się ocaleniem miasta Charleston w Karolinie Południowej przed okupacją brytyjską w 1779 r.W październiku 1779 r., w wieku 34 lat, generał Pułaski zapłacił najwyższą cenę w imię wolności: zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah, gdzie dowodził kawalerią.


Obchody Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim nie są przypadkowe, miejsce to ma wyjątkowe znaczenie dla Polski i Polonii, ponieważ zgromadzono tam skarby polskiej kultury i sztuki. Tam między innymi mieści się kolekcja z Pawilonu Polskiego z Wystawy Światowej w Nowym Jorku, z 1939 roku. Zgromadzone są tam pamiątki po światowej sławy pianiście, mężu stanu i filantropie Ignacym Janie Paderewskim, przedmioty osobiste generała Kościuszki, dzieła mistrzów polskiego malarstwa, jak rodziny Kossaków, Jana Styki, Jana Henryka de Rosena, rzeźby ze szkoły zakopiańskiej oraz sztuka Stanisława Szukalskiego. Stroje ludowe, mundury wojskowe, ordery, broń, rzadkie starodruki i listy pisane przez polskich królów.

źródło niezalezna.pl

Więcej w Dzienniku Związkowym

Chicagowska Polonia świętuje

Krótki film o Muzeum Polskim w Chicago