Kos i Kaz radują się w niebiosach. Kościuszko i Pułaski, dwaj przyjaciele z "amerykańskiego boiska" mają powody do radości. W USA właśnie ukazała się powieść przygodowa o bohaterze Wojny Niepodległościowej USA, Kazimierzu Pułaskim (KAZ), a w Polsce zakończyło się filmowanie polsko-amerykańskiej produkcji KOS, historycznego filmu o innym bohaterze tej samej Wojny Niepodległościowej, Tadeuszu Kościuszce (KOS).
O książce "KAZ" pisaliśmy zaledwie wczoraj, a dzisiaj, jakiż to miły zbieg okoliczności
Polska Agencja Prasowa donosi, iż zakończyły się zdjęcia do filmu o Powstaniu Kościuszkowskim.Informację o tym, że "KOS" przechodzi w fazę montażu, przedrukowało kilka mediów, a w Radiu Rzeszów można też posłuchać wywiadu z reżyserem.
Miłym dla mnie zaskoczeniem jest sposób, w jaki teraz w sierpniu br przedstawiono fabułę filmu: Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom ...Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo.
Tak więc cały akapit jest w zgodzie z historycznymi faktami.
Trochę inaczej było w poprzedniej serii artykułów (maj br.), gdzie można było przeczytać, że w kraju pojawia się
Kościuszko z Murzynem Lapierre, którego sobie przywiózł z Ameryki.
W tym stwierdzeniu było kilka pomylonych wątków, co wytknęłam w artykule z 7 lipca br. Film o Kościuszce- wariacja na podstawie historii?.
Być może realizatorzy filmu przeczytali mój artykuł i uświadomili sobie swoją pomyłkę.
Niechaj się więc w naszej narodowej świadomości utrwali fakt, że Kościuszko, przyjaciel ludzi różnych ras, miał dwóch czarnoskórych przyjaciół. Pierwszy, Afroamerykanin Agryppa HULL był jego asystentem w czasie amerykańskiej wojny niepodległościowej (1777-1783). Mimo zaproszenia Kościuszki, Hull pozostał w Ameryce. Drugi przyjaciel o hebanowej buzi, to Jean Lapierre zwany Domingo, który pojawił się u boku Kościuszki w lipcu 1794, w czasie Insurekcji. Po klęsce maciejowickiej Lapierre razem z ciężko rannym Kościuszką trafił do carskiej niewoli w Petersburgu. Po wyjściu na wolność obaj znaleźli się w Szwecji, skąd Kościuszko wyruszył do Ameryki, a Lapierre wrócił do Polski, gdzie dzieki rekomendacjom Kościuszki dostał pracę u księcia Dominika Radziwiłła. Tak więc prawda jest taka, że Kościuszko wcale "nie przywiózł sobie Murzyna z Ameryki".
Jason Mitchell w roli Domingo. Foto Łukasz Bąk |
Chcę na koniec oświadczyć, co zawdzięczam realizatorom filmu "KOS".Otóż sprowokowana w maju przez filmowców, zaintrygowana postacią Lapierra podjęłam kompleksowe badania dziejów tego przystojnego poligloty rodem z Santo Domingo. Studiuję historyczne rękopisy, czytam pamiętniki z epoki, zawracam głowę kusztoszom Archiwum Radziwiłłów, Muzeum Miasta Warszawy i Białej Podlaskiej. Dużo już się dowiedzieliśmy, ale jeszcze mamy dużo białych plam. Mam nadzieję, że wyniki moich badań będę mogła zaprezentować w październiku 2023 roku, na kiedy zaplanowana jest premiera "KOSA"...nota bene zbiegająca się z obchodami Roku Strzeleckiego. Kto wie, może wynikami badań zainteresują się realizatorzy "KOSA"...może powstanie film o Lapierze i księciu Dominiku Radziwille z akcją rozgrywającą się na zamkach w Nieświeżu i Białej Podlaskiej? Marzyć można, nieprawdaż?
Ernestyna Skurjat-Kozek
Kilka linków: www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1393964%2Cpowstaje-film-o-legendarnym-polskim-dowodcy-padl-ostatni-klaps-na-planie
radio.rzeszow.pl/audycje/ostatni-klaps-na-planie-filmu-kos
kino.dlastudenta.pl/artykul/ostatni-klaps-na-planie-filmu-kos-zobacz-zdjecia-z-historycznej-superprodukcji-foto,145490.html
filmosfera.pl/?q=wiadomosci/wiadomosci/20599/padl-ostatni-klaps-na-planie-filmu-kos
krakow.naszemiasto.pl/padl-ostatni-klaps-na-planie-filmu-kos-w-rezyserii-pawla/ar/c13-8942827
film.interia.pl/wiadomosci/news-kos-koniec-zdjec-do-filmu-pawla-maslony,nId,6207258
Nasz artykuł z maja 2022
Nasz artykuł z lipca 2022
|