Na dzień 8 września 1932 r. datowany jest dekret Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda powołujący do istnienia nowe zgromadzenie zakonne – Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Dziękujemy wszystkim chrystusowcom za dbanie o to, by żaden Polak nie zagubił się na wychodźstwie, a dzięki duszpasterskiej posłudze mógł zawsze trwać w wierze.
Towarzystwo jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich, którego członkami są kapłani i bracia, o ślubach prostych (członkowie składają śluby czasowe, a następnie wieczyste: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa).
Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, łac. Societas Christi pro Emigrantibus Polonis; ang. Society of Christ Fathers), popularnie: Chrystusowcy (SChr, TChr)
Zgromadzenie założył 8 września 1932 roku kard. August Hlond, Prymas Polski, przy dużym współudziale ks. Ignacego Posadzego (założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla) w Potulicach koło Nakła. Kard. A. Hlond przygotował też Konstytucję Zgromadzenia. Wspólnota otwarła własne seminarium duchowne oraz domy w Gnieźnie (1933), Poznaniu i Puszczykowie (1935), Dolsku (1937), a także wydawnictwo z zakładami poligraficznymi w Potulicach.
1 września 1932 roku 37 kandydatów rozpoczęło w Potulicach rekolekcje, a 7 października kolejne przed nowicjatem. Ksiądz Posadzy był pierwszym przełożonym nowego zakonu i zarazem pierwszym nowicjuszem. Tym samym spełniło się życzenie hrabiny Anieli Potulickiej, urodzonej na emigracji w Londynie, by w jej pałacu powstało właśnie zgromadzenie. Niestety dobrodziejka i fundatorka fundacji wkrótce zmarła.
Po wybuchu II Wojny Światowej Dom Główny w Poznaniu i Dom Macierzysty w Potulicach zostały zajęte przez Niemców a Towarzystwo utraciło cały swój majątek. Po zakończeniu wojny udało się odzyskać jedynie zniszczony dom na Ostrowie Tumskim w Poznaniu oraz dom w Puszczykowie. Od tej pory Dom Główny Zgromadzenia oraz Kuria Generalna znajdują się w Poznaniu. Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego kształcące kleryków ma swoją siedzibę w Domu Głównym.
Kandydaci do kapłaństwa najpierw odbywają roczny nowicjat w Mórkowie koło Leszna, a następnie przez 6 kolejnych lat kontynuują formację w seminarium duchownym. Kandydaci na braci zakonnych po aspirandacie i nowicjacie odbywają kilkuletni juniorat. Formacja intelektualna członków Zgromadzenia oprócz studiów filozoficzno-teologicznych obejmuje także problemy duszpasterstwa emigracyjnego i naukę języków obcych.
|
|
90 lat później w kolebce chrystusowców w Potulicach 23 sierpnia 2022 r. odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu, w których wzieli udział księża chrystusowcy z wielu zakątków świata, przedstawiciele władz, goście i mieszkańcy. Wspólnej modlitwie przed kosciołem wybudowanym przed 160 laty jako kaplica grobowa Potulickich przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz bydgoski.
W czasie uroczystości poświęcono statuę Matki Bożej, Królowej Wychodźstwa Polskiego, kopię wykonana przez rzeźbiarza z Torunia Macieja Wierzbickiego. Orginał poświęcony w 1934 r. zaginął podczas II Wojny Światowej.
Fot. Kurier Nakielski |
Jubileuszowe obchody w Potulicach
Kazanie przełożonego generalnego chrystusowców ks. Krzysztofa Olejnika SChr - Potulice - 23.08.2022
Odsłonięcie figury MB Królowej Wychodźstwa Polskiego
W Sydney Chrystusowcy będą swiętować Jubileusz 90-cio lecia 11 września 2022 r. podczas Mszy Św. o godzinie 12.00 w kościele im św. Feliksa, Bankstown. Po mszy w sali parafianej odbędzie się uroczysty obiad. Bilety w cenie $20 dorosli, $10 dzieci, można zamawiać u p. Haliny Gad, tel: 0407 664 246.
Opr. J.Kort. & ESK
|