Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 sierpnia 2022
Memorial Fundraising Banquet
in memory of Dr Zdzislaw Derwinski
The Polish Museum and Archives in Australia Inc. (PMAA), Derwinski family and the Polish Club Albion, is inviting you to the Memorial Fundraising banquet in memory of Dr Zdzislaw (Andrew) Derwinski.
Date: Sunday 2nd October 2022 at 2pm
Venue: Polish Club Albion 19 Carrington Drive, Albion VIC 3021.
Cost: $80 per person - 50% will be donated to the PMAA building Fund.

Please refer to the attached invitation for further information, who to contact, and payment options.

Barbara Capewell
PMAA Secretary


Muzeum i Archiwum Polskie w Australii Inc. (PMAA), Klub Polski Albion oraz Rodzina Derwińskich zapraszają na Memorial i Bankiet funduszowy, który odbędzie się ku pamięci dr. Zdzisława Derwińskiego. Wpływy z tego wydarzenia trafiają do Funduszu Budowlanego PMAA w celu budowy nowego domu dla Muzeum.

Data: niedziela 2 października 2022 r. o godz. 14.00 Miejsce: Polish Club Albion 19 Carrington Drive, Albion VIC 3021

Koszt: $80 za osobę za 3-daniowy posiłek, rozrywkę, cichą aukcję i loterię.

Wszystkie bilety do zarezerwowania i przedpłaty. Płatności za bilety za pomocą Bezpośredniego Depozytu na adres: BSB 163-100 Konto nr 1020 3665, Nazwa konta: Muzeum Polskie i Archiwum w Australii oraz Twoje imię i nazwisko jako punkt odniesienia, lub płatności gotówką w barze w Polskim Klubie Albion. Zapytania do Barbary Capewell 0402 002 429 lub Beaty Calleri 0410 298 122 lub e-mail: polishmuseumarchivesaustralia@gmail.com lub albionpolclub@gmail.com

Jeśli nie możesz wziąć udziału w tym wydarzeniu, ale chcesz przekazać darowiznę na fundusz budowlany PMAA (Tax Deductable), dokonaj bezpośredniego depozytu w Muzeum Polskim i Archiwum w Australii Fundusz Budowlany BSB 163-168, nr konta 1118 6401, Twoje imię i nazwisko jako odniesienie.

DR ZDZISLAW ANDRZEJ DERWINSKI

Dr Zdzisław Andrzej Derwiński znany był dla wielu z nas po prostu jako Zdziś, Zdzichu lub Zdzisiek, a dla jego australijskich znajomych jako Andrew.
Dr Zdzisław Andrzej Derwiński urodził się w 1956 roku w Bogatyni. Studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę magisterską pt. "Biuletyn Informacyjny" i "Rzeczpospolita Polska" wobec idei walki zbrojnej z okupantem (1940-1944)" napisał pod kierunkiem prof. Wojciecha Wrzesińskiego.

W styczniu 1981 r. rozpoczął studia doktoranckie w Pracowni II Wojny Światowej Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem prof. Czesława Madajczyka. Podjął temat polityki rządu polskiego na uchodźstwie. W 1982 r. objął stanowisko asystenta w Zakładzie Historii Najnowszej Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w latach 1982-1987 prowadził zajęcia z zakresu najnowszej historii powszechnej, historii Polski oraz historii polskiej myśli politycznej XX w.

W 1987 r. obronił w Instytucie Historii Uniwersytetu Wrocławskiego pracę doktorską pt. Polityka zagraniczna rządu Rzeczypospolitej Polskiej na obczyźnie pod kierownictwem Stanisława Mikołajczyka (14 lipca 1943 - 28 listopada 1944).

W 1987 wyemigrował do Australii. Osiedlił się w Melbourne, a w 1990 r. dołączyła do niego rodzina: żona i syn.

Pracował m.in. w Polskim Biurze Opieki Społecznej przy Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii. Zaangażował się w działalność wielu organizacji emigracyjnych. Regularnie uczestniczył w zjazdach Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (RNPA), wielokrotnie pełnił funkcję przewodniczącego zjazdów. Został też stałym konsultantem RNPA.

Na przełomie lat 80. i 90. wszedł w skład Komitetu Redakcyjnego Kroniki Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii 1962-1992. Na podstawie nielicznych materiałów archiwalnych, badań kwerendalnych i wywiadów zredagował monografię, którą opublikowano w 1993 r.

W latach 1998-2002 dr Derwiński pełnił funkcję redaktora naczelnego "Tygodnika Polskiego".

Był inicjatorem i założycielem utworzonego 20 października 1991 r. Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej w Melbourne (MAPA). Organizacja stała się szeroko znana z racji wielu wystaw o tematyce historycznej. Prezentowano je m.in. podczas Festiwalu Polskiego na Federation Square, Dożynek w Adelajdzie, Festiwalu PolArt w Melbourne. Dzięki zaangażowaniu Z.A. Derwińskiego do zbiorów MAPA pozyskano około 70 mb. dokumentów. Część zbiorów została zdigitalizowana.

W 1992 r. organizacja weszła w skład RNPA. W 1992 r. MAPA jako jedyna organizacja polonijna z Australii została członkiem Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.
Z inicjatywy Z.A. Derwińskiego (jako współredaktora oraz autora licznych artykułów) od 1996 do 2005 r. ukazało się 6 tomów "Rocznika Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej".

W 2018 r. dr. Derwiński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności polonijnej oraz popularyzowanie polskiej historii. W 2019 r. otrzymał Medal RNPA.

W ostatnim wywiadzie z sierpnia 2021 udzielonym Portalowi Polonii w Wiktorii dr. Derwiński podsumował swój wkład w życie polskiej społeczności w Australii i wyraził nadzieję na przyszłość:

"Czuję niedosyt, że nie udało się zrobić więcej, lepiej. Może nie było sprzyjających warunków, atmosfery, zrozumienia czy poparcia w społeczności polonijnej, aby te rzeczy mogły być zrobione inaczej. Myślę jednak, że jeżeli zaangażowałem się w te inicjatywy, to widocznie tak mi było pisane. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie rozpoczęte inicjatywy zakończyły się pomyślnie. Mam też nadzieję, że nowe pokolenie działaczy polonijnych pociągnie Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej i postawi je na solidnych fundamentach, bo zdecydowanie jest to potrzebne".

Z.A. Derwiński zmarł nagle 3 października 2021 r.