Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
27 wrzesnia 2022
Testament , czyli opowieść o Kosciuszce słowami jego ordynansa
nowa książka Cezarego Harasimowicza
Od Redakcji. Biedzi się Ernestyna nad referatem do Warszawy na Kościuszkowskie Sympozjum, prawie wszystko gotowe, ale zabrakło jej jakiegoś fajnego obrazka z Testamentem Kościuszki. Zamiast poszukać we własnych zasobach (niemożliwe, ileż tych folderów już się nazbierało!), postanowiła iść na skróty i znaleźć coś na internecie. No i w ten przedziwny sposób napatoczyła się na nowo wydaną książkę pt. "Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agryppy Hulla", pióra Cezarego Harasimowicza. Co za zbieg okoliczności wykryć nową książkę w trakcie pisania referatu właśnie o Agryppie Hullu i o innym jeszcze czarnoskórym przyjacielu Kościuszki, Janie Lapierre.

O Agrypie Hullu dużo opowiadaliśmy naszym aborygeńskim przyjaciołom, a rzeźbę przedstawiającą Kościuszkę z Agryppą (autorstwa wspaniałej rzeźbiarki amerykańskiej Tracy H Sugg) ofiarowalismy niedawno Ambasadzie RP w Canberra. Cieszy nas, że obok książek Storożynskiego, Kajenckiego, Nasha i Hodgesa pojawił się autor promujący sylwetkę Agryppy. Właśnie zamówiliśmy książkę Harasimowicza (audiobook i ebook) i damy znać za kilka dni, jak nam się podoba (acz nie jesteśmy pewni, czy jest nam po drodze z Wydawnictwem Agora), a oto co na temat ksiąźki znaleźliśmy na internecie.

Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla - Cezary Harasimowicz. Wydawnictwo Agora. Sierpień 2022

Na pierwszy rzut oka brawurowa powieść o „Kościuszce w USA”. W rzeczywistości wywrotowa historia walki o wolność naszą i waszą, gorzka gawęda o panach i niewolnikach w Polsce i w Ameryce.Polsce rządzonej przez trumny Piłsudskiego i Dmowskiego na ratunek przychodzi - Kościuszko! Ta hollywoodzka biografia długo czekała na odkrywcę. U Harasimowicza o bohaterze spod Racławic opowiada jego czarnoskóry ordynans z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, „Grippy” Hull. Urodzony gawędziarz, portretuje Kościuszkę jako wybitnego inżyniera i dowódcę, ale też artystę o złamanym sercu, haftującego na tamborku niczym Krzysia z Pana Wołodyjowskiego. Jednak przede wszystkim - jako wiecznego rewolucjonistę w służbie wolności, równych szans i świeckiego państwa. Podziw i oddanie Hulla łatwo udzielają się czytelnikowi. Czy poczujemy się wykonawcami ideowego testamentu Kościuszki? - opinia Renaty Lis.

Opowiadanie historii jest sztuką ustawiania perspektywy. Ta, którą przyjął Cezary Harasimowicz jest nieprawdopodobnie wciągająca. O bohaterze narodowym Kościuszce ustami czarnoskórego ordynansa? Tak! Piekło piekłu nierówne – mówi w powieści Agrippa Hull, ale przyjrzeć się polskiemu piekłu z perspektywy amerykańskiego to doświadczenie bezcenne. Zadarty nos Kościuszki nad rzeką Hudson staje się wzruszający jak nigdy wcześniej. „Za wolność trzeba dać sobie połamać kości i upuścić krwi”. No to sprawdźcie, gdzie konkretnie oberwał Kościuszko za wolność Ameryki- opinia Elżbiety Cherezińskiej.

Testament jest nie tylko wciągającą i nieco szwejkową z ducha opowieścią o wojskowych absurdach, przede wszystkim jest opowieścią o wolności. I o niewoli, która człowiekowi i społeczeństwu wrasta pod skórę tak głęboko, że wydaje się niemożliwe, by ją stamtąd wydrzeć. A także o tym, czy rzeczywistość zza oceanu sprzed ponad dwustu lat tak bardzo różni się od tej, jaką oglądamy za oknem- opinia Radka Raka.

O autorze
Cezary Harasimowicz - pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali, m.in.300 mil do nieba, Bandyta, Daleko od okna, Żyć nie umierać, Ekstradycja 3, Przeprowadzki. Autor kilkunastu powieści, m.in. Saga, czyli filiżanka, której nie ma, Mirabelka, Była sobie miłość, Tajemnica Iny. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy i amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Prize.

Kup książkę, albo ebook

Na deser mamy coś z Polskiego Radia

W wywiadzie dla Polskiego Radia Cezary Harasimowicz mówi, że Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów.

- Postać ordynansa Tadeusza Kościuszki jest barwnie opisana w różnych dokumentach. Pomyślałem, że on może być narratorem tej książki. Odkrywałem coraz różniejsze zdolności Kościuszki. O tej wybitnej postaci opowiada stylizowanym językiem jego ordynans, który był prostym człowiekiem - mówił na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz, autor książki "Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla".

Barwny okres życia bohatera narodowego
W najnowszej powieści Harasimowicz opisuje Tadeusza Kościuszkę i jest to zupełnie inny człowiek niż ten, o którym uczyliśmy się na lekcjach historii. - Parę lat temu zaproszono mnie do współpracy przy filmie historycznym o Kościuszce i jego udziale w rewolucji amerykańskiej. Z filmu nic nie wyszło, ale podczas dokumentowania tego barwnego okresu jego życia natrafiłem na postać ordynansa - opowiadał na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz.

Kościuszko - człowiek wielu talentów
Mówił także o mniej znanych faktach z życia Tadeusza Kościuszki. - Udzielał korepetycji, ale również dorabiał sobie jako tancerz do wynajęcia. Był znakomitym matematykiem, inżynierem, pięknie rysował i malował - wymieniał.

Posłuchaj wywiadu z Harasimowiczem. Czas 27 min

Tadeusz Kościuszko urodził się w Mereczowszczyźnie na Podlasiu (dzisiejsza Białoruś). W wieku 14 lat przerwał naukę i wybrał karierę wojskową, wstępując do Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej. W 1769 roku wyjechał do przedrewolucyjnej Francji, gdzie podjął studia w paryskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. W tym czasie ukształtowały się także jego przekonania polityczne i społeczne.

Do kraju wrócił na krótko w 1774 roku, by następnie wyruszyć na Zachód w poszukiwaniu zajęcia. Tam dowiedział się o wojnie w Stanach Zjednoczonych. Na amerykańskiej ziemi znalazł się miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, w 1776 roku.

Warto wspomnieć, że Tadeusz Kościuszko jest nie tylko bohaterem literackim - niedawno ogłoszono, że uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał i Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w powstaniu w 1794 roku będzie również bohaterem filmu ("Kos" w reż. Pawła Maślony), który ma trafić na ekrany kin w 2023 roku. Jak zapowiadają twórcy, nie będzie to film stricte historyczny, lecz opowieść osnuta na tle prawdziwych wydarzeń, gdzie obok postaci historycznych pojawią się bohaterowie fikcyjni. W rolę Tadeusza Kościuszki ma wcielić się Jacek Braciak.

DOPISEK: kupilismy sobie audiobooka i ebooka i szalejemy z radości. Bardzo fajna pozycja! RE_WE_LA_CJA!!!!