Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 października 2022
Modlitwa różańcowa w intencjach Australii, Polski i świata
Justyna Tarnowska (tekst i zdjęcia)

W Fatimie w 1917 roku, przez sześć miesięcy, od 13 maja do 13 października, Matka Boża objawiła trójce małych pastuszków – Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, trzy tajemnice przedstawiające losy świata i konsekwencje braku powrotu ludzi do Boga. Podczas swoich „spotkań” z dziećmi prosiła ich: „Odmawiajcie codziennie różaniec […]”. „Chcę, […] żebyście nadal codziennie odmawiali różaniec na cześć Matki Boskiej Różańcowej, dla uproszenia pokoju na świecie i o zakończenie wojny, bo tylko Ona (Matka Boża – przyp. J. T.) może te łaski uzyskać”.

Pomimo tego, że od objawień fatimskich minęło ponad sto lat, prośba Matki Bożej pozostaje niezmiennie aktualna wobec trwającego na świecie braku pokoju i zła wyrządzanego przez ludzi owładniętych obsesją władzy. Akcja „Australia Needs Fatima”, organizowana przez istniejącą od 1988 roku organizację non-for-profit Australian Society for the Defense of Tradition, Family, and Property (Australian TFP Inc.), od pięciu lat zachęca katolików do udziału we wspólnej modlitwie różańcowej. W tegorocznej edycji akcji, wzięły udział stacjonarnie i online 132 grupy z ośmiu stanów i terytoriów Australii, w tym społeczność polonijna z Australii Południowej.

W sobotę, 15 października 2022, ponad trzydziestu przedstawicieli Polonii, z ośrodków duszpasterstwa katolickiego z Morphett Vale i Unley, spotkało się na modlitwie różańcowej przy jednej z adelajdzkich plaż, w Christies Beach. Organizatorami spotkania byli Teresa i Bronisław Wilkansowie, którym inicjatywa „Australia Needs Fatima” jest bliska od wielu lat.

Punktualnie o godzinie 14.00, kapitan grupy, Teresa Wilkans, powitała wszystkich serdecznie i zaprosiła do wspólnej modlitwy w naszym ojczystym języku. Pokrótce opowiedziała historię i rozwój modlitwy różańcowej na przestrzeni wieków oraz wyjaśniła jej znaczenie dla życia duchowego ludzi. – Ojciec Pio mawiał, że różaniec jest najskuteczniejszą bronią w naszych czasach przeciw siłom szatańskim – przypominała Teresa Wilkans, która w swoim wprowadzeniu odwołała się także do słów Papieża Jana Pawła II, który różaniec uważał za „najbardziej wypróbowaną tradycję kontemplacji chrześcijańskiej”. Podkreśliła fakt, że nasze spotkanie odbywa się wigilię 44. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.




Uczestnicy spotkania aktywnie włączyli się w czytanie fragmentów ewangelii poprzedzających poszczególne tajemnice radosne różańca świętego, jak również w odmawianie różańca i w śpiew tradycyjnych polskich pieśni: „Zawitaj Królowo Różańca Św.”, „Różańcowa Pani Nieba, Ziemi”, „Serce Twe Jezu”, „Do Ciebie, Matko, Szafarko łask”. Śpiewającym akompaniowała na gitarze Marta Sturt.

W trakcie blisko godzinnego spotkania modlitewnego, odbywającego się dosłownie i metaforycznie pod sztandarem Matki Bożej Fatimskiej, modliliśmy się w różnych intencjach ważnych dla Australii, Polski i świata, prosząc Najświętszą Marię Pannę o wstawiennictwo i pomoc. O pokój na świecie. O mądrość i rozwagę dla osób rządzących państwami, aby interesy ludzi przedkładali nad swoje własne. O nawrócenie grzeszników. O ochronę wartości świata chrześcijańskiego. O łaski Ducha Św. dla duszpasterzy, sióstr zakonnych i misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię w różnych zakątkach globu. A także o życie wieczne dla naszych zmarłych bliskich i znajomych.


Jako uczestniczka wydarzenia, chciałabym serdecznie podziękować Państwu Wilkans za podjęcie inicjatywy i zorganizowanie publicznej modlitwy różańcowej dla społeczności polonijnej. Mam nadzieję, że w przyszłym roku do grupy „adelajdzkiej” dołączą także grupy polonijne z innych stanów, aby razem prosić Matkę Najświętszą o wsparcie i ratunek dla nas i dla świata.

Justyna Tarnowska