Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 października 2022
Nowy Jork: Nowe tablice ku czci Kościuszki na moście Jego imienia
Polskie Radio & KPRM

15 września w Nowym Jorku odbyła się uroczystość odsłonięcia siedmiu tablic poświęconych Generałowi Tadeuszowi Kościuszce. Wydarzenie to wpisuje się w Miesiąc Polskiego Dziedzictwa w USA, który jest obchodzony w październiku. Postać Tadeusza Kościuszki – bohatera Polski oraz Stanów Zjednoczonych - jest symbolem umiłowania wolności, które od zawsze łączy nasze Narody. Uroczystość to piękny przykład współpracy Polonii amerykańskiej z przedstawicielami władz Nowego Jorku oraz Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, miejsca, które ufortyfikował Tadeusz Kościuszko.

Podczas wydarzenia został odczytany list Ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, w którym podziękował Panu Andrzejowi Cierkoszowi, Prezesowi Dobra Polska Szkoła Foundation, a także Pani Prezes Magdalenie Targańskiej z Fundacji Będziem Polakami, którzy wspólnie koordynowali to przedsięwzięcie. Dziś szczególnie, gdy rosyjskie wojska mordują ludność cywilną na Ukrainie, polsko-amerykański sojusz i bliska współpraca w ramach NATO są tak ważne w walce o wolność, pokój oraz niepodległość całej Ukrainy. Polska i Stany Zjednoczone wyznaczają ton działaniom międzynarodowym w duchu idei walki "za wolność naszą i waszą", która przyświecała Tadeuszowi Kościuszce, gdy ten bił się o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. Powstanie tablic otrzymało dofinansowanie w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą", organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

źródło:KPRM


Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.

"W Polsce z dumą i szacunkiem podchodzimy do osiągnięć tego wspaniałego Rodaka. Zachowujemy jego dokonania w żywej pamięci Narodu, jako jednego z najwybitniejszych jego przedstawicieli. Dziś wspominamy Go w 205. rocznicę śmierci - zmarł 15 października 1817 r. w Szwajcarii - jakże symbolicznie, poza Ojczyzną i z dala od krajów, za których wolność gotów był oddać swoje życie" - podkreślił Morawiecki.

Na głównej podporze mostu, łączącego dzielnice Brooklyn i Queens, a ściślej ich części - Greenpoint i Maspeth, zainstalowano trzy tablice. Jedną z wizerunkiem Kościuszki, drugą - z datami jego urodzenia i śmierci 1746-1817 oraz trzecią, streszczającą jego życie i działalność.

"Projekt nowojorskiej Fundacji Dobra Polska Szkoła wsparty przez Fundację Będziemy Polakami z Polski, ma pokazać setkom tysięcy Nowojorczyków oraz Amerykanom z całych Stanów Zjednoczonych, którzy będą przejeżdżać mostem Kościuszki (…), kim był gen. Tadeusz Kościuszko oraz co zrobił dla amerykańskiej i polskiej historii" - tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia.

Patronowało mu biuro gubernatora stanu Nowy Jork Kathy Hochul przy wsparciu finansowym Kancelarii Premiera RP. W ceremonii uczestniczyli m.in. radny miejski Nowego Jorku Robert Holden i konsul RP Anna Wańczyk. Listy do uczestników uroczystości skierowali też sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Michał Dziedziczak oraz stały przedstawiciel RP przy ONZ, ambasador Krzysztof Szczerski.

Mostem Kościuszki przejeżdża ok. 120 tys. samochodów dziennie. Zastąpił on stary obiekt z 1939 roku. Ostateczne jego otwarcie, po ukończeniu drugiej nitki, miało miejsce w 2019 roku.

Polskie Radio

PRZY OKAZJI POLECAMY LEKTURĘ WAŻNEGO REFERATU ALEKSANDRA GRADOWSKIEGO Z UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO

ROZPOZNAWALNOŚĆ I UPAMIĘTNIENIE TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SPOŁECZEŃSTWIE AMERYKAŃSKIM W KONTEKSCIE WSPÓŁCZESNYCH RELACJI USA-POLSKA

dspace.uni.lodz.pl/xmlui/bitstream/handle/11089/34231/169-183-gradowski.pdf?sequence=1&isAllowed=y