W tej tulejce mapa przyleciała z Kalifornii. Foto B. Filip | W 149. rocznicę śmierci Strzeleckiego oraz w ramach Tygodnia Historii w stanie Wiktoria, w miejscowości Corryong odbyła się prezentacja wystawy poświęconej życiu wybitnego polskiego podróżnika. Wydarzenie zostało zorganizowane 6 października przez organizację polonijną Kościuszko Heritage Inc., Muzeum w Corryong oraz Towarzystwo Historyczne regionu Upper Murray, przy wsparciu Ambasady RP w Canberze. W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. lokalni radni, historycy, mieszkańcy Corryong i okolic, przedstawiciele Polonii oraz członkowie miejscowej ludności aborygeńskiej Dhudhuroa, na czele z przedstawicielem starszyzny Allanem Murray’em, którzy odprawił symboliczną ceremonię powitania gości przybyłych na należący do jego plemienia teren. Uroczystość uświetnił koncert muzyki klasycznej w wykonaniu artysty polonijnego Krzysztofa Małka.
Część zaprezentowanej wystawy dot. wkładu P. E. Strzeleckiego w niesienie pomocy ofiarom Wielkiego głodu w Irlandii w latach 1845-49 przygotowana została przez Ambasadę RP w Dublinie.W 2023 r. planowane są kolejne wydarzenia związane z ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Strzeleckiego.
Zabytkowa mapa Pawła Edmunda Strzeleckiego (cudem odzyskana z Kalifornii) została przekazana w dniu 6 października 2022 przez sydnejską organizację Kosciuszko Heritage Inc. do zbiorów Muzeum w Corryong. Stało się to podczas wystawy obrazującej życie Pawła Edmunda Strzeleckiego. Corryong, miasteczko w Wiktorii, leży w regionie, gdzie płynie słynąca z meandrowania rzeka Murray, którą Strzelecki i jego ekipa przekraczali wielokrotnie w czasie wyprawy na Mt Kościuszko.
Wystawa została zorganizowana przez Kosciuszko Heritage oraz The Upper Murray Historical Society przy wsparciu Ambasady Polskiej w Canberra. Na wystawę składały się eksponaty przedstawiające humanitarną działalność Strzeleckiego w Irlandii, gdzie w okresie Wielkiego Głodu uratował od smierci głodowej ponad 200 tysięcy dzieci; wystawe tę KHI uzyskało od Ambasady RP w Dublinie; w ub. Roku była ona pokazana w sąsiednim miasteczku Tumbarumba, nieopodal Narodowego Parku Kościuszki.
Druga część wystawy obejmowała eksponaty ukazujące Głuszynę, rodzinne miasteczko Strzeleckiego. A trzecia część wystawy była związana z Tadeuszem Kościuszką. W czasie dwudniowych uroczystości w Corryong odbyła się promocja świeżo wydanej książki Felixa Molskiego pt. Thaddeus Kosciuszko – Monuments Worldwide. Na wystawie można było obejrzeć ponad 100 fotosów pomników Kościuszki z różnych stron świata (wystawa była wcześniej eksponowana w Krakowie na Kopcu Kościuszki w roku 2017 w dwustetną rocznicę śmierci Kościuszki).
Impreza w Corryong zorganizowana z okazji Wiktoriańskiego Tygodnia Historii w dniu 6 października 2022 przypomniała o 149 rocznicy smierci Strzeleckiego. Można powiedzieć, że była to uwertura do przyszłorocznych celebracji Roku Strzeleckiego, ogłoszonego w 150 rocznicę Jego śmierci przez Sejm RP.-
Mapa Strzeleckiego jest już drugim eksponatem ofiarowanym prez KHI. W marcu br. przekazano do Muzeum oryginalny egzemplarz dzieła P.E. Strzeleckiego „The Physical Description of News South Wales and Van Diemen’s Land” wydanego w 1845 roku w Londynie.
Sekretarz Ambasady RP Łukasz Graban studiuje powiększoną kopie mapy Strzeleckiego. Foto Puls Polonii |
Pianista Krzysztof Małek z Ernestyną Skurjat-Kozek na tle wystawy głuszyńskiej. Foto Puls Polonii |
Wśród honorowych gości znaleźli się: pierwszy sekretarz Ambasady RP w Canberra Łukasz Graban z małżonką Joanną, przedstawiciele lokalnych władz, prezes Ray Waters, OAM ( i członkowie zarządu) The Upper Murray Historical Society, czyli to samo ciało, które zawiaduje wspomnianym Muzeum, którego pełna nazwa brzmi The Man from Snowy River Museum oraz historycy z Corryong i Omeo.Prezesce i wiceprezesowi KHI, Ernestynie i Andrzejowi Kozek towarzyszyła jak zwykle silna ekipa pomagająca takie niełatwe imprezy w interiorze ogarnąć od A d Z. Wśród gości znalazła się też niespodziewanie nasza rodaczka, pani Małgorzata , jedyna Polka mieszkająca w pobliskim Khankoban.
Atrakcją dwudniowych uroczystości były recitale muzyki Chopina i innych kompozytorów epoki romantyzmu w wykonaniu popularnego pianisty australijskiego Krzysztofa Małka, od lat chętnie występującego na festiwalach Kościuszki i Strzeleckiego organizowanych przez KHI. Artysta występował na tle wiosennej scenerii wśród kwiatów i native plants zgromadzonych przez miejscową działaczkę Ilmę Clarke. Mimo deszczowej pogody frekwencja bardzo dopisała.
Jak podkreślali lokalni mieszkańcy, ich wiedza o Strzeleckim i jego osiagnięciach, zwłaszcza w Irlandii, uległa gruntownemu wzbogaceniu. Stało się to również dzięki 4 krótkim filmom, które KHI wyświetliło, a na których widać było prezydenta Irlandii Michaela Higginsa składającego hołd Strzeleckiemu oraz eksperta od Great Famine, profesor Kristinę Kineally, która nazwała Strzeleckiego „my hero” i nawoływała do budowy jego pomnika.
ERNESTYNA SKURJAT-KOZEK
Artykuł z marca br. A Gift to the Man From Snowy River Museum
Link do 2 fotoalbumów z uroczystości w Corryong
|