Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
27 października 2022
"Odkrywanie Pawła Edmunda Strzeleckiego"
artykuł w Poznańskiej Gazecie Senioralnej
W najnowszym numerze "Senioralnego Poznania" wydawanego przez Centrum Inicjatyw Senioralnych i Wydawnictwo Miejskie Posnania znajdziecie m. in. artykuł "Odkrywanie Pawła Edmunda Strzeleckiego", zapowiadający nadchodzące wydarzenia Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego. Zachęcamy do lektury! źródło: FB

W lipcu tego roku Sejm uchwalił rok 2023 rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, podróżnika, odkrywcy, geologa i geografa, w 150. rocznicę jego śmierci. Jako patron roku znalazł się w dobrym towarzystwie – dzieli ten zaszczyt m.in. z Aleksandrem Fredro, Jerzym Nowosielskim i założycielką Zakładów Kórnickich Jadwigą z Działyńskich Zamoyską. Strzelecki jest w tym gronie jedynym poznaniakiem, przynajmniej za takiego jest uważany, bo chociaż urodził się w Głuszynie, wtedy podpoznańskiej wsi, jej teren w 1942 roku niemieckie władze okupacyjne włączyły do Poznania. Nie ulega zatem wątpliwości, że Poznań powinien być centralnym miejscem upamiętnienia tej postaci w przyszłym roku. Tym bardziej że nawet tutaj Paweł Edmund Strzelecki jest osobą prawie nieznaną.

Nawet jeżeli ktoś kojarzy go jako odkrywcę i zdobywcę najwyższego szczytu lądowej Australii, a który potem nazwał Górą Kościuszki, to już niewielu wie, że eksplorował także obie Ameryki (w Kandzie odkrył złoża miedzi, które są eksploatowane do dzisiaj), Tasmanię, Polinezję i wiele innych miejsc na świecie, opisując je, sporządzając mapy geologiczne i klimatyczne, odkrywając złoża węgla i surowców mineralnych, a nadto zaprzyjaźniając się z Aborygenami, wśród których był przyjmowany z wyjątkową atencją.

Był postacią barwną i nietuzinkową, samoukiem, a jego książka o Australii przez dziesięciolecia była podstawowym opracowaniem naukowym o tym kontynencie. Odkrywanie Strzeleckiego to serial przygodowy, który już się zaczął. Pomysłów jest bardzo wiele – wystawy, spotkania, filmy, spektakle, działania edukacyjne, w tym dla najmłodszych, bo egzotyczne miejsca i zwierzęta są świetnym pretekstem do opowieści o życiu poznańskiego odkrywcy.

Wkrótce, już 26 listopada 2022 roku o g. 16, zaplanowano koncert organowy w kościele św. Jakuba Większego Apostoła w Głuszynie. Odbędzie się on w rocznicę uhonorowania Strzeleckiego przez rząd brytyjski Orderem Łaźni za wyjątkowe zaangażowanie w niesienie pomocy ofiarom wielkiego głodu w Irlandii. Po koncercie odbędzie się premiera krótkiego filmu o podróżniku sfinansowanego przez Radę Osiedla Głuszyna. Kolejne wydarzenia w Głuszynie i w Poznaniu zaplanowano na 2023 rok i wówczas poznaniacy będą mieli okazję lepiej poznać tę ciekawą i wyjątkową, a niesłusznie zapomnianą postać.

Danuta Książkiewicz-Bartkowiak

Przedruk za Gazetą Senioralną