Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
3 grudnia 2022
Kościuszkowskie Telegramy
Ernestyna Skurjat-Kozek

Kościuszkowskie Telegramy Ślubne. Co pisali, czego życzyli nasi dziadowie i prababki. Kliknij, czytaj.
Przed nami niezwykła publikacja.Niedawno w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się - w czasie Sympozjum Kościuszkowskiego - wystawa Kościuszkowskich Telegramów Ślubnych z kolekcji słynnego kolekcjonera Krzysztofa Lachowicza, nota bene członka naszej organizacji Kosciuszko Heritage Inc.

Jak czytamy w opublikowanej tu w postaci PDF broszurce "wystawa prezentowana w Muzeum Niepodległości w Warszawie, jest pierwszym publicznym pokazem całej kolekcji telegramów o tej tematyce zgromadzonych przez wybitnego wrocławskiego kolekcjonera Krzysztofa Lachowicza. Obiekty te były przez wiele lat jedną z form podtrzymywania tradycji kościuszkowskiej. Wysyłane z okazji ważnych wydarzeń rodzinnych, szerzyły także wiedzę o życiu, działalności i dziedzictwie ideowym Tadeusza Kościuszki. Blankiety okolicznościowych telegramów pojawiły się pod koniec dziewiętnastego wieku, początkowo na terenie Prus".

Formalną przyczyną zastosowania takich form działań była oddolna reakcja na niemiecką ustawę z 9 marca 1874 r. „O ślubach i metrykach cywilnych” oraz kolejne germanizacyjne przepisy, według których księgi w urzędach stanu cywilnego miały być prowadzone tylko w języku niemieckim. Ponieważ dokumenty urzędowe nie mogły być sporządzane w języku ojczystym, to pojawiły się telegramy życzeniowe po polsku, „ku pokrzepieniu serc”.


Krzysztof Lachowicz ma wielki dorobek. Ze swoich zbiorów opracował 12 tzw. filatelistycznych eksponatów wystawowych w różnych klasach wystawienniczych, które były od 1974 r. do 2020 r. prezentowane łącznie na ponad 200. krajowych i zagranicznych wystawach konkursowych oraz indywidualnie na pokazach w muzeach, szkołach, klubach i domach kultury.

Jest autorem 5. indywidualnych wystaw o tematyce kościuszkowskiej prezentowanych w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu: „Ikonografia Kościuszkowska” (1985), „200. lat Orderu Virtuti Militari” (1992), „250. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki” (1996), „Tadeusz Kościuszko” (2005), „20 lat Panoramy Racławickiej we Wrocławiu” (2005). Zainspirował Pocztę Polską do wydania kartki na 250. rocznicę urodzin T. Kościuszki (1996) oraz znaczka na 200. rocznicę jego śmierci, a NBP do wydania okolicznościowej monety (2017).

Ufaj sercem - Miej nadzieję - Lepsza przyszłość zajaśnieje

Warto tu przypomnieć, że Polska Fundacja Kościuszkowska, kierowana przez dr Leszka Marka Krześniaka, działa już od 32 lat. Jej spotkania gromadzą wykładowców, historyków badających kościuszkowskie czasy z kraju i z zagranicy oraz miłośników historii, kolekcjonerów, artystów, nauczycieli i przedstawicieli młodszych pokoleń, którzy uczestniczą w rajdach kościuszkowskich, turniejach, konkursach, inscenizacjach i rekonstrukcjach historycznych.

Wiele wygłoszonych na Sympozjach Kościuszkowskich referatów weszło do obiegu naukowego, było przyczynkiem do powstania książek i opracowań, artykułów, publikacji w prasie i środkach masowego przekazu.PFK ma w swym dorobku ponad 50 publikacji książkowych, broszur i materiałów z sympozjów. Dodajmy, że dr Krześniak jest także poetą, opublikował kilka tomów poezji, a ostatnio zaczął pisać piosenki!

Najnowszą idee fix dr Krześniaka jest projekt budowy Panoramy Maciejowickiej.Więcej na ten temat w dokumencie PDF.

Dokument PDF.Kościuszkowskie Telegramy Ślubne.Kliknij, czytaj.