Organizacje patriotyczne w NSW i Duszparterstwo Chrystusowców zapraszają na obchody 41 rocznicy stanu wojennego w niedzielę 18 grudnia w kościele NMP Częstochowskiej Królowej Polski.
Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego i grudnia 1970 r. o godzinie 11 rano. Po Mszy św. w sali parafialnej wyświetlony będzie film pt. "Życiorysy z Bliznami. Nowe fakty o pacyfikacji Kopalni Wujek" w reżyserii Agnieszki Świdzińskiej.
Film Agnieszki Świdzińskiej - dziennikarki, która relacjonowała wszystkie trzy procesy dotyczące pacyfikacji kopalni "Wujek" na początku stanu wojennego - opowiada o nowych, odkrytych przez autorkę faktach dotyczących tej tragedii.
Okazuje się, że podczas strajku nie tylko zastrzelono 9 górników, ale zomowcy bili do nieprzytomności lekarzy i sanitariuszy tylko dlatego, ze chcieli ratować rannych pracowników kopalni. Wstrząsająca opowieść o mrocznych czasach stanu wojennego.
Dziennikarka, prezenterka, autorka reportaży, autorskich programów i filmów dokumentalnych, trzykrotnie została nagrodzona podczas Ogólnopolskich Przeglądów i Konkursów Oddziałów Terenowych TVP za reportaż Cud w Halembie, program autorski Powiedz Stop i film dokumentalny Sprawiedliwość? Proszę czekać...
Zdobyła też w 2007 roku Grand Prix i Nagrodę Publiczności również za film dokumentalny Sprawiedliwość? Proszę czekać... na Niezależnym Ogólnopolskim Przeglądzie Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. W 2009 roku, otrzymała statuetkę „Melchiora” w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów organizowanym przez Polskie Radio.
W tymże roku jej film dokumentalny Życiorysy z bliznami zdobył II nagrodę w kategorii „programy telewizyjne” na XXIV Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Programów Multimedialnych Niepokalanów 2009.
|