FRAGMENT DŁUŻSZEGO OPRACOWANIA: Wydaje się, że kulminacją tych petycji było wystąpienie Prezesa dra J. Rygielskiego w lutym 2006 r. przed Productivity Comission Federalnego Parlamentu na posiedzeniu dotyczącym Conservation of Historic Heritage Places.
W tym okresie wszelkie protesty Polonii sprzeciwiające się zmianie nazwy Góry mogły być traktowane tylko jako szum medialny, podobnie zresztą jak i samo wystąpienie Georga Martina w 2000 r. Albowiem do 2019 r. nie została uruchomiona żadna formalna procedura domagająca się podwójnej nazwy dla Góry Kościuszki lub zmiany nazwy.
Zapraszamy do lektury dłuższego artykułu, bogato ilutrowanego i miejmy nadzieję, zachęcającego do konstruktywnej dyskusji
Wystąpienie dra Rygielskiego przed Productivity Commission ws. Conservation of Historic Heritage Places zostało dyplomatycznie podsumowane przez Przewodniczącego Komisji dra N. Byrona jako głos nie na temat:
I don't think that in the minds of the Australian government when they asked us to investigate this topic they were thinking about the protection of historic place names. I understand your interest and the importance of the issue to the Polish community and I think it's a very interesting much wider question apart from just that one place name, but I'm still not sure what we can do about it.
Wydaje się, że Prezes Rygielski doskonale rozumiał ten ważny formalny proceduralny aspekt sprawy, bo w swym artykule z 2009 r. Czy Góra Kościuszki powinna służyć wszystkim i każdej inicjatywie? tak komentował fanfaronadę Pawła Gospodarczyka w Senacie RP w sprawie wydarzenia z 2000 r.
Pomysł burmistrza zaakceptowały władze stanu Nowa Południowa Walia (twierdził P.G.). Nieporozumienie, pomysł nie doszedł do szczebla, na którym wymagałby akceptacji władz NPW. (pisał J.R.).
Z uwagi na końcową wersję dokumentu Plan of Management Kosciuszko National Park (PMKNP) z czerwca 2006 r. należy domniemywać, że petycje z 2005 r. nie zostały jednak zignorowane. Wprawdzie pozostawiono tam zalecenie dla dual-naming i to z rangą high, było to jednak zalecenie ogólne i nie skierowane w sposób selektywny ani przeciw Polonii, Strzeleckiemu, Kościuszce czy samej Górze. Co więcej, w PMKNP z czerwca 2006 r. na str 88 znajdujemy ważną deklarację:
It is recognised that Tadeusz Kosciuszko is held in high regard in the Polish and wider communities and therefore the name Koscisuzko (!) will be retained. Dual naming of the park recognises the importance of the area to Polish, Aboriginal and other communities alike.
Zapraszamy do lektury dłuższego artykułu, bogato ilutrowanego i miejmy nadzieję, zachęcającego do konstruktywnej dyskusji
|