Szanowni Państwo – Rodzice i Przyjaciele Młodzieży!
Wkrótce wracają do szkoły nasze dzieci i nastoletnia młodzież. Warto zastanowić się jak wykorzystamy rozpoczynający się rok szkolny, aby przyniósł on korzyści naszym dzieciom. Szczególnie korzyści długotrwałe, takie, które owocować będą nawet w dalekiej przyszłości. Warto zastanowić się jaką rolę odegramy w kształtowaniu przyszłości naszych dzieci my, rodzice. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że w domu rodzinnym przekazujemy dziecku kulturę. Ale, czy zdajemy sobie sprawę, że język jest jednym z głównych aspektów naszej kultury? On tę kulturę tworzy i także ją przekazuje. Czy rzeczywiście doceniamy wagę języka ojczystego - naszego języka?
Język polski znajduje się na piątym miejscu głównych języków Unii Europejskiej! Na pewno nie należy on do najłatwiejszych, ale zdecydowanie jest jednym z najbardziej precyzyjnych języków świata. Każdy polski wyraz, jego wyrażona w końcówce forma, zawiera oprócz swojego znaczenia, także pewien ładunek emocjonalny, którego próżno szukać w innych językach.
Zadbajmy, aby ten język przetrwał w naszych australijskich rodzinach. Zapiszmy nasze dziecko do polskiej szkoły! Pamiętajmy, że polska szkoła nie tylko uczy języka i poszerza wiedzę o Polsce, ale także: • stwarza dziecku możliwość dodatkowego rozwoju intelektualnego • pomaga w nawiązaniu przyjaźni z dziećmi pochodzącymi z podobnych rodzin • zapewnia solidniejsze osadzenie w środowisku • pomaga dziecku w zdobyciu większej pewności siebie
Dla każdego dziecka jest miejsce w jednej z klas języka polskiego. Właśnie trwają zapisy do polskich szkół zlokalizowanych w wielu dzielnicach sydnejskiej metropolii oraz w Newcastle i w Woolongong.
Szkoły podstawowe w Sydney oraz kontakt z Dyrekcją: Ashfield – Joanna Fenik <polishschoolashfield@gmail.com> Liverpool – Ewelina Ellsmore: <polishschoolliverpool@gmail.com> Macarthur – Bernadeta Kawa <macarthurpolsatschool@outlook.com> Marayong – Sr Agnieszka Misiak<school.marayong@gmail.com> North Ryde – Elizabeth Cesarski<northshore@polisheducation.org.au> Randwick – Alicja Batorowicz <school@polishschool.org.au>
Od liczby zapisanych uczniów zależy dofinansowanie szkół przez australijskie władze. Rozumieją to i odpowiednio wykorzystują inne grupy etniczne. A co my? Zadbajmy aby za pieniądze polskiego podatnika w Australii uczyło się także polskie dziecko.
Szkoły średnie prowadzone przez Departament Edukacji
Nauczanie języka polskiego na poziomie szkoły średniej, czyli w klasach 7-12, jest w NSW całkowicie bezpłatne. Aby zapisać ucznia należy wypełnić formularz na stronie internetowej Secondary College of Languages (Enrolment 2023). Znajomość języka do zapisania się nie jest wymagana.
W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zdalnego nauczania.
A oto poszczególne Ośrodki oraz kontakt z nauczycielkami:
Ashfield – Gosia Vella tel. 9311 3723 gosia.vella@det.nsw.edu.au Chatswood – Marianna Łacek tel. 9798 8690 marianna.lacek@det.nsw.edu.au Liverpool – Monika Bray 0438 107 033 monika.bray@det.nsw.edu.au
Rokrocznie grupa młodych dziewcząt i chłopców zdaje w NSW maturę z języka polskiego. Zdecydowana większość z nich to dzieci już tutaj urodzone, niejednokrotnie pochodzące z mieszanych małżeństw.
Egzamin maturalny z polskiego różni się w Australii bardzo od tego, jaki pamiętamy z Polski. Tutaj, podobny jest do egzaminów z innych języków.
Do tej pory, dla wszystkich prawie naszych uczniów język polski jest najlepiej zdanym przedmiotem maturalnym. Każdego roku zdecydowana większość otrzymuje z języka polskiego najwyższą ocenę – ‘band 6’ – to znaczy ponad 90%. A co najważniejsze -
Język Polski się liczy! • Liczy się jak każdy przedmiot na poziomie ‘2-Unit’ do matury (HSC) • Liczy się wysoko przy punktacji na studia (20% ATAR plus na niektóre kierunki dodatkowych 5 punktów za ‘band 5 lub 6’ z drugiego języka). • Udokumentowana oficjalnym egzaminem znajomość języka stwarza dużo większe możliwości uzyskania dobrej pracy w Australii oraz w Europie. • Kontakty uczniów z różnych szkół, wymiana uwag, spostrzeżeń i opinii kształtuje osobowość młodego człowieka, pozytywnie wpływając na jego potencjał intelektualny. • Przebywanie w gronie rówieśników o podobnej kulturze wpływa niezwykle dodatnio na rozwój psychiczny młodego człowieka.
Do matury z języka polskiego można się przygotować. Należy jednak jak najwcześniej zapisać syna czy córkę do szkoły. Od liczby zapisanych uczniów zależy ilość utworzonych klas języka polskiego.
Do zobaczenia w klasach języka polskiego.
Marianna Łacek OAM – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich
|