Niezależnie od różnic poglądowych łączyło ich jedno – miłość do Ojczyzny i walka o jej niepodległość. Mowa tu o dwóch wielkich bohaterach Polski, Marszałku Józefie Piłsudskim i Generale Władysławie Sikorskim.
Józef Piłsudski – to polski działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk, naczelnik państwa Polskiego w latach 1918-1922. Naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918. Pierwszy marszałek Polski od 1920, dwukrotny premier Polski. Twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej, wprowadzonych w 1926 po zamachu stanu.
Władysław Eugeniusz Sikorski – generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej. Walczył w Legionach Polskich w trakcie I wojny światowej, potem w nowo utworzonej armii polskiej. W pierwszych latach II Rzeczypospolitej Sikorski pełnił ważne funkcje rządowe, był premierem i ministrem spraw wojskowych. W trakcie drugiej wojny światowej został premierem rządu RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych i adwokatem sprawy polskiej na europejskiej i światowej scenie dyplomatycznej.
| Polska i świat polonijny pamięta zasługi naszych wielkich Polaków. Zrodziło się wiele organizacji kultywujących pamięć o obu rodakach, wybudowano wiele pomników i tablic pamiątkowych, wiele ulic nosi ich imię. W Koszalinie działa Okręg Środkowopomorski Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej (ZPRP), którego prezesem jest pułkownik ZPRP Andrzej Witek. Okręg Środkowopomorski ZPRP Oddział Koszalin, oprócz zadań statutowych, postawił sobie za cel propagowanie języka polskiego, a także ukazanie polskiej kultury oraz tradycji również w świecie.
Razem z Akademią Literatury Polskiego Związku Kawalerów Orderu Świętego Stanisława w Krakowie w 2017 r. rozpoczęli przygodę historyczną organizując Międzynarodowy Polonijny konkurs literacki pt. „Tam, gdzie kamienie mówią po polsku" o szablę marszałka Józefa Piłsudskiego. Konkursy odbijają się szerokim echem nie tylko w kraju, ale i za granicą, napływają prace od autorów z Niemiec, Szwecji, St. Zjednoczonych, Włoch, Holandii i Australii.
Polski klub w Perth, w Australii Zachodniej od roku 1966 dumnie nosi imię Gen. Władysława Sikorskiego, celebruje polskie święta narodowe, rozpowszechnia polską kulturę, kultywuje polskie tradycje, utrzymuje stały kontakt z naszą Ojczyzną. Możemy śmiało powiedzieć, że zarówno Związek Piłsudczyków jak i organizacje noszące imię Gen. Sikorskiego mają wspólne cele i wspólne zadania.
Współpraca na odcinku literackim z Okręgiem Środkowopomorskiego ZPRP Oddział w Koszalinie jest niezmiernie owocna. „Poprzez pisane słowo” – twierdzi Danuta Duszyńska z Perth w Australii Zachodniej – „mogliśmy pokazać, że kamienie w Australii również potrafią mówić po polsku”. Przejawia się to w działalności wielu polonijnych organizacji w Australii Zachodniej na rzecz nie tylko społeczności polonijnej, ale również na rzecz wszystkich mieszkańców Perth. Nadrzędnym celem działaczy polonijnych jest podtrzymywanie polskiej tradycji, kultury i pamięci o polskich bohaterach narodowych oraz pokazywanie światu polskiej historii.
Taką rolę między innymi w Australii Zachodniej i mieście Perth pełni Klub im. Gen. Sikorskiego. Jego praca i ogromne zaangażowanie zostały docenione przez Związek Piłsudczyków w Polsce. W uroczystościach 104 rocznicy uzyskania niepodległości, w dniu 11 listopada 2022 r. w Koszalinie, Uchwałą Nr 01/11/2022 z dnia 4 listopada 2022 r. ZPRP, w podziękowaniu za krzewienie idei i czynów Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego nadano Złoty Krzyż ZPRP Klubowi Generała Władysława Sikorskiego w Australii.
Odznaczenie zostało prezentowane przez Zastępcę Prezesa Okręgowego Środkowopomorskiego ZPRP w Koszalinie, podpułkownika ZPRP Janusza Kowalkowskiego. W Perth natomiast odznaczenie to wręczy klubowi Paweł Bitdorf, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Australii Zachodniej na uroczystościach celebracji przyjaźni polsko-węgierskiej w dniu 18 marca 2023 r., nadając tym samym wagi temu doniosłemu wydarzeniu.
Na ręce podpułkownika ZPRP, Janusza Kowalkowskiego, i majora ZPRP, Eugenii Ciszewskiej, Klub im. Gen. Sikorskiego i cała społeczność polonijna składają serdeczne podziękowania za przyznane odznaczenie, które jest dumą dla wielu. Z uwagi na to, że w tym samym dniu Środkowopomorski Okręg w Koszalinie obchodzi XI rocznicę powstania placówki – składamy serdeczne gratulacje, życząc dalszych sukcesów w krzewieniu idei Marszałka Piłsudskiego na rzecz naszej Ojczyzny.
Polonia w Perth na ręce Zarządu Klubu im. Gen.Sikorskiego składa gratulacje oraz podziękowania wszystkim społecznikom za ich trud i wszystkie lata pracy, dostarczając wielu ludziom pięknych i niezapomnianych przeżyć.
Danuta Duszyńska
Perth, Australia Zachodnia
GALERIA
Od lewej: Aleksandra Witek, pułkownik Wiesław Kołakowski, podpułkownik Ireneusz Szeliga, podpułkownik Kazimierz Serkowski, Podpułkownik Janusz Kowalkowski, porucznik Leonard Kujałowicz i Major Eugenia Cieszyńska. |
Major ZPRP Eugenia Cieszyńska, kierownik Szwadronu Literackiego, poetka, solistka reprezentacyjnego zespołu ZP " Szarża” |
Podpułkownik ZPRP dr Janusz Piotr Kowalkowski Prefekt Królewskiej Akademii Literatury im. Króla Stanisława Augusta w Krakowie, poeta, solista reprezentacyjnego zespołu ZP "Szarża” |
Zarząd i działacze Klubu im. Generała Sikorskiego |
Zarząd i działacze Klubu im. Generała Sikorskiego |
Prezes Klubu im. Gen. Sikorskiego od roku 2011 r. - Włodzimierz Bilski |
Z-ca Prezesa Klubu im. Gen. Sikorskiego od 2017 r. - Beata Larcombe |
Dystyngowani goście Klubu Sikorskiego z okazji święta 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: Deputy Major City of Swan Mel Congerton (trzeci od lewej), Dr David Honey MLA (czwarty od lewej) oraz Konsul Honorowy RP w Perth Paweł Bitdorf (pierwszy od prawej), z przedstawicielami Klubu Sikorskiego oraz Polonii WA |
Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP nadany Klubowi Generała Władysława Sikorskiego w Australii |
|