Urodził się w 1942 roku na Kresach Rzeczypospolitej na wsi pod Brasławiem (dziś Białoruś) jako nastarsze dziecko w wielodzietnej rodzinie. Wychował się w Bartoszycach. Z powodu rodzinnych problemów opuścił dom w młodym wieku, szansę samodzielności i edukacji znajdując w Gdańsku (w wojsku jako elew). Kiedy objawił talenty muzyczne, Wojsko Polskie wysłało go do Państwowej Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie fletu. Studia muzyczne kontunuował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury (na jednym roku z śp. Bogusławem Kaczynskim i śp. Włodzimierzem Kamirskim).
Poprzedni artykuł - sylwetka Joanny Gwizdka-Sokołowskiej
W roku 1970 objął na 13 lat funkcję dyrygenta Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie. W roku 1978 skomponował muzykę do serialu telewizyjnego Rodzina Połanieckich. W roku 1980 został dyrektorem artystycznym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP i tu działał przez ćwierć wieku! Jak by mu za mało było nauki i studiów, w roku 1997 ukończył studia podyplomowe w zakresie Menadżerów Kultury.
Za jego dyrekcji rozbudowano repertuar patriotyczny i żołnierski. Dla Polskiego Radia nagrywał masę nagrań: popularne oraz wydobyte z archiwów piesni i arie operowe, wszystko to w wykonaniu wybitnych solistów. Dla wytwórni polskich i zagranicznych nagrał płyty z utworami muzyki poważnej i rozrywkowej. Jest autorem licznych kompozycji oraz aranżacji na orkiestry symfoniczną oraz dętą.
W latach 90-tych był wykładowcą w Akademii Muzycznej, gdzie prowadził zajęcia z zakresu instrumentacji. Warto wspomnieć, że przez blisko 25 lat prowadził w Filharmonii Narodowej cykliczne koncerty dla dzieci i młodzieży popularyzując muzykę symfoniczną oraz pieśni patriotyczne. Był współorganizatorem audycji telewizyjnych o tematyce patriotycznej. Wraz z Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym WP objechał pół świata.
BOLESŁAW SZULIA - KOMPOZYTOR, DYRYGENT, ARANŻER, PEDAGOG, CZŁONEK ZWIĄZKU POLSKICH AUTORÓW I KOMPOZYTORÓW, LAUREAT LICZNYCH ODZNACZEŃ W TYM MEDALU "MILITO PRO CHRISTO".
Już jako emeryt, w roku 2012 założył i przez bodaj 10 lat prowadził Orkiestrę Kameralną Dzielnicy Targówek im. Józefa Elsnera, do której udało mu się ściagnąć wybitnych artystów z Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego oraz Opery Kameralnej w Warszawie.
Orkiestra na Targówku |
Ma imponujący dorobek, co najmniej 16 płyt, w tym „Jezu, ufam Tobie” z muzyką do fragmentów z Dzienniczka św. Siostry Faustyny. Nie można tu też pominąć takich publikacji jak „Marsylianka Wielkopolska. Powstanie Wielkopolskie w pieśni i piosence” oraz „Pieśń Ojczysta”- zbiór najpiękniejszych śpiewów patriotycznych. Jest autorem Hymnu Ochotniczych Straży Pożarnych pt. Rycerze Floriana.Napisał również muzykę do Hymnu Wojsk Lądowych (Youtube) oraz (to chyba najnowsza kompozycja) "Na Straży Granic" uznana w Dzien niku Ustaw za oficjalną pieśń hymniczną Wojsk Ochrony Granic RP.
W 2017 był jurorem w Konkursie Międzynarodowym KHI z okazji Dwusetnej Rocznicy Śmierci Tadeusza Kościuszki.
Jest laureatem Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady "Prometeusz" i Związku Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych.
Za swą działalnośc otrzymał nagrodę Ministra Obrony Narodowej II stopnia oraz Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w zakresie upowszechniania kultury muzycznej.
Okładka: Czterodyskowa antologia Pieśni Polskiej |
Hymn Rycerze Floriana, wersja orkiestrowa
Hymn Rycerze Floriana - pieśń
Hymn Wojsk Lądowych
Hymn Na Straży Granic
Często współpracował z Anną German, był wielkim przyjacielem jej i jej rodziny.
Poprzedni artykuł - sylwetka Joanny Gwizdka-Sokołowskiej |