Każdy hierarcha otoczony był zgrają informatorów. Byli to zarówno ludzie z zewnątrz, ale zdarzali się też księża.
Film Roberta Glińskiego opowiada o jednym z nich. Co prawda jest to postać fikcyjna, ale podobnych było wielu. Tytułowym figurantem w filmie Glińskiego jest biskup Karol Wojtyła, ale postacią pierwszoplanową jest Bronek Budny, funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa. Właśnie ukończył szkołę MSW i z zapałem wykonuje swoje pierwsze zadanie, czyli inwigilację Karola Wojtyły.Chcąc osiągnąć jak najlepsze wyniki i uznanie przełożonych zdolny jest do największej podłości, nie waha się iść po trupach.
Budny (w tej roli znakomity Mateusz Więcławek) jest zdolny do każdej podłości, by zdobyć potrzebne mu informacje.
Reżyser filmu „Figurant”: Bohater wchodzi w spiralę zła bez dna.O swoim najnowszym filmie i o tym, na ile oddaje on wydarzenia związane z działaniami SB wobec biskupa Karola Wojtyły w latach 60. XX w., mówi Robert Gliński, reżyser „Figuranta”.
Czarnobiały film doskonale oddaje klimat Krakowa z tamtych czasów i metody jakimi posługiwała się bezpieka werbując informatorów z otoczenia Wojtyły. Przedstawia kulisy prowokacji stosowanych wobec Wojtyły, ale także innych księży i hierarchów. Przykładem przywołany w filmie wątek działań bezpieki wobec Ireny Kinaszewskiej, którą w filmie zagrała jej wnuczka Paulina.
Film został mocno osadzony w latach 60. XX w. Pojawiają się w nim także krótkie sekwencje materiałów archiwalnych płynnie przechodzące w fabularne.
Figurant, reż. Robert Gliński, wyk.: Mateusz Więcławek, Marianna Zydek, Paulina Kinaszewska, Maciej Mikołajczyk (Karol Wojtyła), Polska 2023, w kinach od 20 października.
Źródła:
www.gosc.pl/doc/8538509.Figurant
Spirala zła
Obejrzyj zwiastuna
Niedługo w kinach
UWAGA NOWOSC: wywiad z "Figurantem" w Polskiej Agencji Prasowej
www.pap.pl/aktualnosci/wolal-zagrac-esbeka-niz-dobrego-ksiedza-mlody-aktor-o-te-role-musial-walczyc-wywiad |