Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
20 maja 2024
MAJOWE ŚWIĘTO W POLSKIM KONSULACIE
Marianna Łacek, OAM
Trzeciomajowa Uroczystość zorganizowana w tym roku na terenie Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney przybrała szczególnie dostojną formę. Gościem honorowym wieczoru był JE Ambasador RP z Canberry, prof. Maciej Chyliński.

Uroczystość poprowadziła niezastąpiona w swej roli pani Marta Kieć- Gubała.

Pani Konsul Irena Juszczyk, pełniąca obowiązki Konsula Generalnego, powitała zebranych, podkreślając jednocześnie historyczną i społeczną wagę uchwalonej 233 lat temu Konstytucji.

Na szczególne podkreślenie zasługuje wystąpienie Pana Ambasadora. W przystępny, docierający do wszystkich słuchaczy sposób prof. Chyliński nakreślił główne aspekty polityki naszej Ojczyzny. Rozpoczynając od znaczenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów, poprzez uchwalenie Konstytucji 3 Maja, aż do przystąpienia Polski do NATO oraz Unii Europejskiej. Pan Ambasador zakończył swoje wystąpienie życzeniami dla Australijskiej Polonii.

Następnie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, Pan Ambasador dokonał aktu dekoracji państwowymi odznaczeniami zasłużonych działaczy społecznych w Sydney. Tę grupę zaprezentowali zebranym Prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW, pan Adam Gajkowski oraz v-ce prezes Rady Naczelnej, pani Małgorzata Kwiatkowska.

Kolejnym, jakże ważnym wydarzeniem było wręczenie Medali Komisji Edukacji Narodowej osobom zasłużonym na polu oświaty polonijnej. Pan Ambasador wręczył te Medale w imieniu Polskiego Ministra Edukacji i Szkolnictwa.


Wyróżnione panie nauczycielki z JE Ambasadorem Maciejem Chmielińskim

Właśnie osobom wyróżnionym Medalami KEN pragnę poświęcić nieco miejsca. Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, którego jestem prezesem, wystąpiło kilka lat temu z propozycją odznaczeń dla zasłużonych działaczy na forum edukacji w Australii. Ponieważ nie było żadnej odpowiedzi, poruszyłam tę sprawę podczas ubiegłorocznego pobytu w Polsce. Na rezultat nie trzeba było długo czekać. Parę miesięcy później, jeszcze w ubiegłym roku, medale wręczono osobom z Melbourne p. Jolanta Styczeń, oprócz swojego Medalu, reprezentując naszą Organizację otrzymała także Medal Komisji Edukacji Narodowej wraz z dyplomem dla Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Australii.

Na początku tego roku Medale KEN otrzymały dwie zasłużone nauczycielki z Perth – p. Janina Psuj i p. Bożena Kwintowska. Obydwie Panie od lat związane są z tamtejszą Polską Szkołą im Adama Mickiewicza. Nina, która ostatnio ma problem ze zdrowiem, przez wiele lat prowadziła grupy maturzystów języka polskiego. Zachęcona przez ówczesną dyrektor szkoły, p. Halinę Szunejko, Nina z sukcesem zaliczyła dokształcające studia z dziedziny szkolnictwa. Swoją pracę wykonywała profesjonalnie i z serdecznym zaangażowaniem.

Bożena Kwintowska, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, z polskim szkolnictwem związana jest od chwili osiedlenia się w Perth w latach 80. W Polskiej Szkole im Adama Mickiewicza uczyła różne klasy. Przez pewien czas z sukcesem prowadziła tę szkołę jako dyrektor. Obecnie także z sukcesem uczy klasy dla dorosłych.

W Sydney Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymało 13 osób.

Barbara Magolan została podwójnie odznaczona. Najpierw otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za pracę społeczną dla Polonii a potem Medal Komisji Edukacji Narodowej za działalność w szkolnictwie. Barbara jest z wykształcenia nauczycielką. Po przyjeździe do Australii w r. 1991 zgłosiła się do pracy w polskiej szkole w Liverpool. Pracowała tam przez 10 lat, angażując się nie tylko w nauczanie języka polskiego oraz wiedzy o Polsce, ale także w organizowanie okolicznościowych patriotycznych i religijnych uroczystości.

Wybrana została także do Komitetu Rodzicielskiego Zespołu Tanecznego Lajkonik, w którym tańczyło troje jej dzieci.

Zdając sobie sprawę z trudności w nostryfikowaniu kwalifikacji nauczycielskich, Barbara zdecydowała się ukończyć studia bibliotekarskie. Podjęła pracę w Bibliotece Uniwersytetu Sydnejskiego. Pracuje tam do dziś na eksponowanym stanowisku. Równocześnie została zaakceptowania do nauczania języka w szkolnictwie średnim. Przez 17 lat (2002 – 2019) prowadziła klasy maturalne j. polskiego w Liverpool Centre.

Barbara od początku włączyła się w działalność Zrzeszenia Nauczycieli Polskich – najaktywniejszej organizacji na polu szkolnictwa w Australii. Jest kręgosłupem całej Organizacji. Współorganizatorka Balów Maturalnych oraz dorocznych Konkursów językowo – patriotycznych aktywizujących młodzież polskiego pochodzenia z całej Australii.

W roku 2019 Barbara Magolan zdecydowała wrócić do sobotniej szkoły społecznej, przygotowującej fundamenty przyszłych maturzystów języka polskiego. Uczy młodzież w jednej z największych i najaktywniej działających polskich szkół na zachodnich obrzeżach Sydney. Jest to Polska Szkoła w Macarthur.

Małgorzata Jagodzińska z polskim szkolnictwem w Sydney związana jest od 30 lat. Najpierw prowadziła zbiorcze klasy języka polskiego w Domu Polskim w Cabramatta. Kiedy nauczanie przeniosło się do sal lekcyjnych lokalnej szkoły podstawowej, została mianowana Dyrektorką Polskiej Szkoły w Liverpool. Podczas pięcioletniej kadencji Małgorzaty, szkoła, której przewodziła stała się największą spośród polskich szkół w Sydney. Małgorzatę zapamiętałam, kiedy wraz z grupą uczniów ze swojej szkoły wzięła udział w organizowanej przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich akcji: Parada Bohaterów Polskiej Literatury Dziecięcej. Była to jedna z wielu imprez roku 2006, który został deklarowany Rokiem Języka Polskiego. Uczniowie ze szkoły w Liverpool okazali się bezkonkurencyjni.

Obecnie Małgorzata z takim samym jak zawsze zapałem prowadzi klasy w polskiej Szkole Macarthur.

Cecylia Macioch, to urodzony i wykształcony pedagog. Do Australii przyjechała w 2006 roku i od samego początku dała się poznać, jako bezkonkurencyjna organizatorka ważnych uroczystości. Cecylia potrafi zaangażować wszystkie dzieci. Jako cel swojej działalności postanawia wydobyć od każdego dziecka to co najlepsze. Zniżyć się do jego poziomu i pomóc mu wzrosnąć aż do granic indywidualnych możliwości. Na dodatek wszystkich atutów dobrego pedagoga, Cecylia posiada zdolności muzyczne. Wykorzystuje je w organizowaniu polskich patriotycznych i religijnych uroczystości z udziałem uczniów dla lokalnej społeczności, nie tylko polskiej.

Cecylia od kilkunastu lat uczy języka polskiego – najpierw w Liverpool, a obecnie w Polskiej Szkole Macarthur.

Trzykrotnie w tym sprawozdaniu powtórzona została Polska Szkoła Macarthur. Należy z całą mocą podkreślić - to nie przypadek, że w tej właśnie szkole trzy odznaczone, wspaniałe nauczycielki znalazły możliwość uzewnętrznienia swoich talentów. Szkoła, zlokalizowana w najbardziej na zachód wysuniętych dzielnicach Sydney, działa dopiero ósmy rok. Wywarła jednak i w dalszym ciągu wywiera ogromny, pozytywny wpływ na dbałość o polski język i zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego w Australii. Bezsprzecznie to zasługa polskich rodzin, które posyłają tam swoje dzieci oraz nauczycieli, którzy te dzieci uczą. Nie będzie jednak żadnej przesady, jeśli powiem, że na największe uznanie zasługuje tutaj założycielka i dyrektorka – serce, mózg i niestrudzone ręce Polskiej Szkoły Macarthur – Pani Bernadeta Kawa.

Edyta Gandera jest nauczycielem polonijnym w Australii od 2007 roku. Podczas swojej pracy w szkole dużo zaangażowania wkłada w przekazywanie uczniom wiedzy o Polsce. Jej osiągnięcia w ciągu kilkunastu lat pracy znajdują nie tylko odzwierciedlenie w zakresie pracy dydaktycznej, ale także w pracy wychowawczej i opiekuńczej. Przygotowuje i organizuje uroczystości szkolne związane ze świętami państwowymi Organizuje wycieczki, dba o zaangażowanie uczniów w przedstawieniach i konkursach patriotycznych. Dba o udział rodzin polonijnych w życiu szkoły, w spotkaniach i lokalnych festiwalach, promując polską kulturę, tradycje i język. Promuje kontynuację nauczania języka polskiego na poziomie szkoły średniej, aż do matury. Jest po prostu filarem polskości w Newcastle.

Siostra Agnieszka to doświadczony pedagog z Polski (była dyrektorem katolickiej szkoły w Krakowie). Wkrótce po przyjeździe do Australii zajęła się rekonstrukcją Polskiej Sazkoły Sobotniej im. Świętej Rodziny w Marayong.Ta jedna z najstarszych polskich szkół na terenie Sydney, przeżywała wówczas okres kryzysu. Od 10 lat, Sr Agnieszka prowadzi intensywną pracę nad rekonstrukcją form działania Szkoły, aby przystosować ją do istniejących potrzeb młodzieży i wymagań stawianych przez australijskie władze oświatowe, jako, że ta placówka jest oficjalnie zarejestrowana w Departamencie Edukacji.

Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Udział polskich uczniów z Marayong w wielu uroczystościach patriotycznych i religijnych wzbudza uznanie uczestników. Te dzieci mogą słżyć za wzór umiejętności posługiwania się językiem polskim tak w recytacjach jak i w śpiewie.

Absolwenci Polskiej Szkoły im. Św. Rodziny doskonale dają sobie radę w klasach języka polskiego na poziomie szkoły średniej.

Siostra Agnieszka aktywnie uczestniczy we wszystkich spotkaniach edukacyjnych oraz konferencjach polskich nauczycieli, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz pomysłami w prowadzeniu polskiej szkoły w australijskich warunkach.

Marzena Stankiewicz to filar polskiej szkoły Dzielnic Północnych. Z wykształcenia anglistka po Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała także w Cambridge literaturę epoki wiktoriańskiej. Od 15 lat prowadzi najstarsze klasy języka polskiego w sobotniej szkole. Marzenę cenią rodzice a uczniowie ją uwielbiają. W klasach szkoły średniej palcem można wskazać uczniów, którzy przeszli przez ręce Pani Marzeny. Są przygotowani językowo i mają także szeroko otwarte horyzonty na wykorzystanie technologii do rozwijania wiedzy.

Hanna Biłyk przez wiele lat uczyła młodsze klasy języka polskiego w Szkole Dzielnic Północnych. Serdeczność i cierpliwość z jaką podchodziła do każdego dziecka pozwoliły jej zyskać sobie bezgraniczne zaufanie maluchów, którzy przecież chodzą do polskiej szkoły w sobotę, bo lubią swoją Panią. Hania uczestniczyła w wielu konferencjach i spotkaniach organizowanych przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, ubogacając je każdorazowo cennymi uwagami i komentarzami. Prowadziła także klasy dorosłych studentów. Ostatnio wycofała się z bezpośredniego nauczania, ale ciągle związana jest ze szkołą, przygotowując całą komputerową informację dla rodziców i społeczeństwa.

Anna Jacobi, z wykształcenia magister Filologii Germańskiej jest wybitną i zasłużoną nauczycielką języka polskiego. Do Australii wyemigrowała w r. 2013. Od 10 lat związana jest z Polską Szkołą w Randwick. Od r. 2019 jest koordynatorem Szkoły do spraw Dydaktycznych i Administracyjnych. Do obowiązków Ani należy koordynowanie pracy nauczycieli, planowanie programu nauczania, rozkład materiału, organizacja procesu lekcyjnego, dobór metod i środków dydaktycznych, wprowadzanie innowacji pedagogicznych, ocenianie osiągnięć. Z powierzonych zadań Ania wywiązuje się znakomicie. Ania Jacobi jest także współautorką podręczników i programów nauczania dla klas języka polskiego (0 – 6). Zostały one w r. 2021 oficjalnie uznane przez Dep. Edukacji do wykorzystania we wszystkich polskich szkołach Australii.

Zbyszek Sobota od lat stanowi fundament Polskiej Szkoły w Randwick. Zaangażowanie Zbyszka w nauczanie języka polskiego rozpoczęło w Ashfield, wraz z zapisaniem Córeczki do polskiej szkoły. Zbyszek dał się poznać jako inicjator wielu ciekawych przedsięwzięć. Jednym z nich była ‘biblioteka na kółkach’. W każdą sobotę przywoził do szkoły bagażnik pełen polskich książeczek dla dzieci, zachęcając rodziców, żeby wypożyczali przynajmniej jedną do przeczytania z dzieckiem w domu…

W r. 2004 Zbyszek stał się jednym z inicjatorów otwarcia nowej polskiej szkoły. Wybrano dzielnicę Randwick. Wraz z p. Gosią Vella i paroma jeszcze zapaleńcami stworzyli szkołę, która przyciąga dzieci, rodziców oraz nieprzeciętnych nauczycieli. Obecnie Polska Szkoła w Randwick jest największą nie tylko w Sydney, ale w całej Australii. Stawiana jest za wzór dla wielu szkół językowych.

Bernadeta Żukowska, także nie jest nauczycielką. Natomiast nie zawahała się, aby podjąć wyzwanie poprowadzenia Polskiej Szkoły w Ashfield, kiedy tego wymagała zaistniała sytuacja. Dwadzieścia lat temu ta szkoła, założona przez znakomitego edukatora, prof. Goebla, znalazła się na rozdrożu. Nie miała sal lekcyjnych, nie miała nauczycieli i tylko malutką garstkę uczniów. Bernadeta pozbierała wszystko co jeszcze można było uratować. Załatwiła klasy lekcyjne w lokalnych szkołach katolickich. Oczywiście trzeba było zebrać fundusze, żeby za wynajem zapłacić. Dzieci zaczęło przybywać. Po pewnym czasie udało się Bernadecie przenieść lekcje polskiego z powrotem do klas lokalnej szkoły podstawowej, z której kilka lat wcześniej zostali usunięci.

Kulminacyjnym punktem było zorganizowanie jubileuszu 65-lecia szkoły. Ze względu na pandemię, uroczystości zostały nieco przesunięte w czasie. Bernadeta z sukcesem zakończyła blisko 20 - letnią pracę dla Polskiej Szkoły w Ashfield.

Kolejne trzy odznaczone Medalami KEN osoby, Joanna Fenik, Irenka Waśko oraz Ania Chawa, także nie są nauczycielkami. To przedstawicielki młodszej, już tutaj urodzonej i wychowanej generacji. Wydaje się, że jeszcze tak niedawno same były uczennicami polskich szkół. Zdawały także maturę z języka polskiego. Teraz przekazują swoje doświadczenia kolejnej generacji.

Asia Fenik podjęła pałeczkę podaną przez Bernadetę i kontynuuje prowadzenie Polskiej Szkoły w Ashfield. Jest ambitna, ma wiele pomysłów do zrealizowania.

Irenka i Ania prowadzą polskie harcerstwo. Zbiórki w harcówce zlokalizowanej przy Polskim Ośrodku w Marayong, biwaki, podchody, wakacyjne obozy i międzynarodowe zloty. Wszystko z zachowaniem polskich tradycji i polskiego języka.

Wszystkim wyróżnionym Medalami Komisji Edukacji Narodowej składamy serdeczne gratulacje. To Wy kształtujecie przyszłość Australijskiej Polonii.

Marianna Łacek OAM – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Australii