Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 lipca 2024
KHI żegna Ambasadora Macieja Chmielińskiego
Andrzej Kozek, wiceprezydent KHI

Maciej Chmieliński,
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Australii

Szanowny Panie Ambasadorze,

czas Pana pobytu w Australii jako Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej upływa, niestety, szybko. W imieniu Zarządu Kosciuszko Heritage Inc (KHI) chcieliśmy Pana pożegnać oraz przekazać nasze podziękowania za udział w wydarzeniach KHI związanych z polonijnym dziedzictwem w Australii, z Górą Kościuszki.

Góra Kościuszki, najwyższy szczyt lądowej części Australii został nazwany przez polskiego podróżnika i odkrywcę Pawła Edmunda Strzeleckiego imieniem naszego międzynarodowgo bohatera Tadeusza Kościuszki, bojownika o Wolność Waszą i Naszą, o demokrację i równe prawa dla wszystkich. Góra Kościuszki przypominała światu w trudnych dla nas momentach, gdy Polski nie było na mapie, że Polska nie zginęła. Było tak przy nazwaniu Góry w 1840 roku oraz sto lat później w 1940 roku, gdy Australia odsłaniała z udziałem Konsula Noskowskiego tablice pamiątkowe na Górze Kościuszki.

Warto pamiętać, że na pokrycie kosztów tablic prowadzona była zbiórka pieniędzy przez dzieci szkolne w całym stanie Nowej Południowej Walii, a odsłonięcie tablic było manifestem protestu przeciw zburzeniu pomnika Tadeusza Kościuszki w Łodzi przez niemieckich najeźdźców.


Dziobaki – polonijna młodzież z Australii pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Łodzi (pomnik ubrany w polską koszulkę)

Pamiętamy i cenimy Pana zaangażowanie w zachowanie i rozwijanie tego dziedzictwa. Jeszcze przed oficjalnym przyjazdem do Australii, 19 maja 2023 r. brał Pan Ambasador udział w Muzeum Niepodległości w Warszawie w historycznym spotkaniu z delegacją Tradycyjnych Kustoszy Góry Kościuszki ze szczepu Monero-Ngarigo. Pamiętamy ważny akt, gdy Elderzy Monero-Ngarigo Iris White oraz John Gnublum Dixon wręczyli Panu wtedy Message Stick – tradycyjny przekaz wyrazów przyjaźni.


Wręczenie Ambasadorowi RP w Australii message stick przez Elders Iris White oraz Johna Gnubluma Dixona

Delegacji towarzyszył wówczas chór Djinama Yilaga, który ostatnio na zaproszenie amerykańskich parlamentarzystów odwiedził Washington DC i nie zapomniał przy tej okazji o odwiedzeniu pomnika Tadeusza Kościuszki na placu Lafayette Square.


Chór Djinama Yilaga pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Washington DC

Pamiętamy o Pańskiej obecności na galowym koncercie kończącym Międzynarodowy Konkurs z okazji Roku Strzeleckiego 2023,


o odsłonięciu tablicy pamiątkowej Pawła Edmunda Strzeleckiego w Towong, na jego trasie na Górę Kościuszki,


o udziale w lotach nad Górą Kościuszki,


oraz o udziale w obchodach 80-lecia Narodowego Parku Kościuszki w Thredbo.


Nasza działalność ma na celu budowanie przyjaznych relacji Polonii z Tradycyjnymi Kustoszami Góry Kościuszki w oparciu o trudno w Australli dostępne informacje o Tadeuszu Kościuszce, zwłaszcza o jego słynnym Testamencie, w którym na wykup i wykształcenie czarnych niewolników amerykańskich przeznaczył cały majątek otrzymany od Parlamentu USA za swój udział w Wojnie o Niepodległość.

Przyjazne, a nie kolonialne relacje Kościuszki i Strzeleckiego z rdzenną ludnościa są tu bezcenne dla zachowania nazwy Góry, zwłaszcza w szybko zmieniającym się współczesnym świecie. Dochodzi do tego wspólny element naszych historii: i Polsce i rdzennej ludności Australii zdarzyło się utracić suwerenność. Oczywiście okoliczności są bardzo różne, ale podobieństwa są dostrzegane przez naszych przyjaciół z Monero-Ngarigo.

Strzelecki, świeży przybysz do Australii, szybko odkrył pokłady minerałów takich jak węgiel, żelazo, złoto i inne. Strzelecki nie krył swych badań, dzielił się szeroko wynikami odkryć z całym światem. Przez 50 tysięcy lat Aborygeni z powodu swej izolacji od świata, nie zdawali sobie sprawy z bogactwa geologicznego swego kontynentu, nie wiedzieli po czym stąpają. Umiejętność korzystania z tych minerałów przez Aborygenów drastycznie zmieniłaby ich pozycję względem kolonizatorów. Mam tu na uwadze wielokrotnie powtarzane przez Johna Gnubluma Dixona stwierdzenie, że z dzidami Aborygeni nie mieli szans przeciw strzelbom.

Pokazuje to jak ważnym elementem jest dostęp do globalnej wiedzy. Ostatnie 30 lat internetu zmieniło szybkość przepływu informacji, a wynikający z tego postęp zmian technologicznych wzrósł wykładniczo. Potwierdza to potęgę wspólnego działania i stwarza szansę na kompromis między ekstremalnymi narodowymi aspiracjami Aborygenów a ich włączeniem się do wspólnej szerszej kultury. Daje to też szansę na akceptację przez nich nazwy Góry, turystycznej ikony Australii, z nie aborygeńskim ale i nie anglosaskim imieniem Kosciuszko, który tak wysoko cenił równość praw dla wszystkich. Ważne, by rdzenną australijską ludność do tego przekonać.

Życzymy Panu Ambasadorowi powodzenia w dalszej karierze i doceniamy Pana udział w naszych działaniach.

Za Zarząd KHI
Andrzej Kozek
Wiceprezes KHI
i z upoważnienia chorej Prezes KHI dr Ernestyny Skurjat-Kozek