Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 sierpnia 2024
Kraina Snów, Kakadu i krokodyle
Andrzej Siedlecki

Wejście do Parku Kakadu
Kakadu, według opowieści Aborygenów istnieje od Czasu Stworzenia, czyli Początku, kiedy ich „przodkowie” / duchowe istoty podróżowały przez krajobraz, zarazem go stwarzając.

Nazwę parku Kakadu nadano na cześć Gagudju - języka tubylców używanego na tym terenie.

To miejsce wielu wodospadów, rodzimych zwierząt, zadziwiającej, bujnej roślinności.

Rośnie tu ponad dwa tysiące różnych roślin i żyje ponad dwieście gatunków różnych ptaków.

.



Krajobraz ten wyrzeźbił dla wszystkich stworzeń Tęczowy Wąż, najważniejszy ze stwórców świata Aborygenów, rozmaicie wyglądający i pojawiający się w różnych mitach wielu plemion. Inny przodek stwórca - Namarrgon - zapoczątkował gwałtowne burze z piorunami, które każdego lata przynoszą deszcz do regionu.


Kakadu ma sześć różnych sezonów, zależnie od pogody. Jest pora monsunowa- obfitych deszczów i powodzi, podczas której następuje eksplozja odradzania się życia, pora zbierania plonów, gdy woda opadnie, pora chłodna i wilgotna, kiedy kwitną eukaliptusy, pora chłodna i sucha - wtedy wody opadają, małe rzeczki wysychają a ptaki łapią insekty, uciekające przed pożarami, pora bardzo gorąca i sucha, w czasie której do ptasiego menu tubylców, dodane są żółwie i węże, oraz pora przedmonsunowa - czyli czas wielkich burz i opadów, wtedy odradzają się rzeki i ptactwo. W tym to czasie, dwa plemiona, do których należy teren całego parku przeprowadzają się z terenów zalewowych do terenów skalnych, by znaleźć bezpieczne schronienie.


Na terenie Kakadu, w głębi parku, poza przyległymi do niego miasteczkami - żyją tubylcy, jak dawniej, tradycyjnie. Klanów jest 19, liczących kilka lub więcej spokrewnionych osób.
Posiadają swoją ziemię i dbają o nią.


W dogodnej porze polują, zbierają rośliny, łowią małże i ryby - jak w prehistorycznych czasach, których wspomnienie widać na naskalnych rysunkach.


Malowidła naskalne i opowieści mitologiczne są nienapisaną historią tubylców. Niektóre liczą sobie od 20 do 50 tysięcy lat…i są uważane za jedne z cenniejszych malowideł. Mity, czyli sny z „Czasu śnienia”, czasu stworzenia przekazywane są młodym poprzez tańce, ceremonie i opowiadania przez tysiące pokoleń.



Kakadu, to miejsce najstarszej, żyjącej kultury świata. Takiego miejsca na ziemi nie ma - twierdzą przewodnicy!


Także pod względem ilości krokodyli, też chyba nie ma takiego miejsca. W tutejszych wodach żyje około dziesięciu tysięcy krokodyli, słodkowodnych i słonowodnych. To tylko, jedna dziesiąta na całym Północnym Terytorium. A wspomina się też w niektórych publikacjach o 200 tysiącach. Słodkowodne bestie osiągają 3 metry długości, a słonowodne - mogą urosnąć nawet do 6 metrów i ważyć ponad 1000 kg. Przewodnik radzi, by od wody czy bagna, gdzie żyją, trzymać dystans 10-ciu metrów, bo „krok” błyskawicznie porusza się pod powierzchnią bagna i łapie ofiarę!


Mnie nie „capnął”, natomiast już ze złapanego, pożywiłem się smacznym hamburgerem!
Zapraszam na stronę: https://andrzejsiedlecki.pl/